За първи път проектът “The Heavens” на фотографите Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, който представя критичен поглед към офшорните зони, е представен в рамките на фестивала Les Rencontres през 2015 г. и от тогава не спира да обикаля музеи и фестивали по целия свят, като изправя публиката пред фундаментални морални въпроси относно взаимоотношенията между публичното и частното, между държавите и корпорациите и между имащите и нямащите.
Благодарение на галерия “Синтезис“ и Френския институт от 18 април до 15 юни “The Heavens” ще направи дълга и качествена спирка и в София, като за откриването ще пристигне лично и нидерландският фотограф Паоло Уудс. Ден по-късно той ще се включи в открита среща-разговор заедно с кураторите на изложбата Никола Михов и Надежда Павлова. Богатата съпътстваща програма на изложбата предвижда и още доста изкушаващи събития, сред които кураторски тур в Европейската нощ на музеите и галериите, прожекции на филмите “Happy Pills“ на Паоло Уудс и ”Riberboom (Partners)“ от Клод Бештолд, както и на френското издание “Kometa”.
©Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, от проекта “The Heavens” / Тони Рейнард (вдясно) и Кристиан Паули в един от строго охраняваните трезори на Singapore Freeport. Рейнард е негов председател, а Паули е генерален мениджър на Fine Art Logistics NLC, която е базирана там. И двамата са швейцарци. Singapore Freeport е сред най-престижните трезори с максимална сигурност в света, като в него се съхраняват милиарди долари под формата на произведения на изкуството, злато и пари в брой. Безмитната зона Singapore Freeport е разположена точно до пистата на летището в Сингапур и има статут на фискална „ничия земя“, където физически лица и компании могат да складират ценно имущество с гарантирана конфиденциалност извън обсега на данъчните власти.
Зад проекта “The Heavens” стои дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики, но най-вече въпросът за това какъв е всъщност реалният образ на тези данъчни убежища и отговаря ли той на масовата първична асоциация за тропически плажове и палми.
За целта в продължение на повече от две години Паоло Уудс и Габриеле Галимберти посещават тринайсет офшорни центъра, олицетворение на укриване на данъци, секретност, офшорно банкиране и екстремно богатство. И двамата са водени най-вече от стремежа да придадат фотографски образ на тази по-скоро безплътна тема. Така те преминават от американския щат Делауеър до британския остров Джърси, от Британските Вирджински острови до Лондонското сити, от Панама до Хонконг и Сингапур, за да разкрият един рядко виждан и потаен свят, който силно се различава от нашите представи за него.
©Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, от проекта “The Heavens”. / Мъж плава в басейн на 57-ия етаж на хотел Marina Bay Sands, а зад него се виждат небостъргачите на Central, финансовия район на Сингапур.
Уудс и Галимберти дори регистрират собствена компания с името на проекта “The Heavens” в Делауеър, където срещу ниска такса и без допълнителни документи всеки може да учреди дружество с ограничена отговорност за по-малко от 20 минути. Седалището на “The Heavens” е в същия невзрачен офис в Делауеър, където се помещават и Apple, Bank of America, Coca-Cola, General Electric, Google, Walmart и 285 000 други компании.
“Това е изключително важна тема, защото е глобален феномен, който засяга всеки един от нас. Пенсионният ви план, банковата ви сметка, фирмата, от която купувате автомобила си, вероятно използват офшорни зони за оптимизация на своите данъчни задължения. Не бива да забравяме, че голяма част от това, което се случва в данъчния рай, е напълно законно. Може да не е морално, но е напълно законно. Въпреки че е законно, когато се опитате да потърсите личен контакт с тези хора, много от тях ще ви откажат и няма да поискат да говорят с вас като представител на пресата. Работил съм като военен фотограф в Афганистан и Ирак. Повече от пет години снимах в Иран. Работил съм и с китайците в Африка, които са меко казано резервирани към медиите, но това е най-трудната тема, върху която съм работил досега“, коментира Паоло Уудс.
©Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, от проекта “The Heavens”. / Служител на Jetpack Cayman прави демонстрация на новия воден спорт, който вече се предлага на острова. Двигател 2000 кубика изпомпва вода през джетпака и по този начин изтласква клиента във въздуха ($359 за 30 минути). Майк Таласинос, собственикът на компанията, казва: „Джетпакът е с нулева гравитация, Кайманите са с нулеви данъци, тук сме на точното място!“.
Според приблизителни изчисления към 2015 г. в офшорните зони по света се укриват около 32 трилиона долара. Тази сума е около десет пъти по-голяма от БВП на Германия. Данъчните убежища не са ексцентрична тропическа екзотика, а основен инструмент в структурата на глобализираната икономика. Те спомагат физически лица и фирми да заобиколят финансови регулации и да намалят данъчните си задължения.
Фотокнигата “The Heavens” (Dewi Lewis, 2015) е оформена като нестандартен годишен отчет на компанията на Паоло и Габриеле, а нейното френско издание ще може да бъде закупено в магазина на “Фотосинтезис“ по време на изложбата.
©Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, от проекта “The Heavens”. / Нийл М. Смит, финансов министър на Британските Вирджински острови в офиса си в Роуд Таун, Тортола. Британските Вирджински острови са един от главните центрове за финансови услуги в света и световен лидер в учредяването на компании. Населението на Британските Вирджински острови наброява едва 28 000 жители, но там са базирани повече от 800 000 компании. Британските Вирджински острови са вторите по големина преки инвеститори в Китай, непосредствено след Хонконг.
Ето и пълната съпътстваща програма:
19 април, 18:30 ч.
Среща-разговор с Паоло Уудс, (на английски език без превод на български)
аула на НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов“
14 май, 17:00 – 20:00 ч.
Библиотека Фотосинтезис –
Фокус: Фотокниги на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти
галерия “Синтезис“
18 май, 16:00 ч.
Европейска нощ на музеите,
Кураторски тур в изложбата с Надежда Павлова
галерия “Синтезис“
©Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, от проекта “The Heavens”. / Ръководители и мениджъри от финансовия район на Хонконг посещават клуб Sevva, за да разпуснат след работа. Изумителната гледка от терасата на клуба включва сградата на HSBC, проектирана от Норман Фостър, където и късно вечер се виждат служители, работещи на бюрата си. HSBC, една от най-големите банки в света, е основана в Хонконг. Тя е замесена в различни скандали, свързани с пране на пари и офшорни сделки, което води до рекордна глоба от 1,9 милиарда долара в САЩ през 2012 г. Банката наскоро беше замесена в скандала Swiss Leaks, като се твърди, че печели от тайни сметки на стойност 180,6 милиарда евро, собственост на корумпирани политици; диктатори; богаташи, укриващи данъци; търговци на оръжие и контрабандисти на кървави диаманти.
30 май, 18:30 ч.
Прожекция на филма Happy Pills, 2022 г.,
реж. Паоло Уудс, 94 мин. (с английски субтитри)
зала “Славейков“, Френски институт
14 юни, 18:30 ч.
Прожекция на филма Riverboom (Partners), 2023 г.,
реж. Клод Бештолд, 99 мин. (с английски субтитри),
зала “Славейков“, Френски институт
15 юни, 16:00 ч.
Представяне на “Kometa” –
френското списание, което гледа на изток,
галерия “Синтезис“
©Портрет на фотографите Паоло Уудс и Габриеле Галимберти, от проекта “The Heavens”.
18 АПРИЛ – 15 ЮНИ I ГАЛЕРИЯ ”СИНТЕЗИС”, АУЛА НА НАТФИЗ ”КРЪСТЬО САРАФОВ“, ЗАЛА ”СЛАВЕЙКОВ“ НА ФРЕНСКИ ИНСТИТУТ I СОФИЯ