Мартин Атанасов е визуален артист, чиято работа отдавна е в полезрението ни покрай проектите му в областта на фотокнигите, колажа и визуалната антропология. През годините той последователно се занимава с темите за куиър тялото и силното пресичане на поетичното и политическото. Тези артистични търсения са във фокуса и на последната му самостоятелна изложба “Чупливи очертания“ в галерия “Октопод“. В обществения пейзаж, често разкъсван от горещи дебати около половата политика, Атанасов измества фокуса си към индивида – едновременно субект и обект в тези дискусии, който “често се чувства като чуждо тяло сред понякога суровата социална тъкан“.

В “Чупливи очертания“ Атанасов представя пластично, обектно преосмисляне и търсене на мъжкото тяло през мекотата и флуидността на фотографски скулптури. Той търси отговор на въпроса какво би било наистина да обитаваш това тяло, да усетиш къде в градския пейзаж натискът стяга и къде то може да настръхне от освобождаващата искра на себеприемането, както и защо емпатията и умението истински да се поставиш на мястото на другия остават предизвикателство. Катализатор за това артистично търсене става поезията на Николай Атанасов (български поет, писател, преводач и ЛГБТИ+ активист, живял между 1978 и 2019 г.). Интимните усещания в неговите стихове и досегът му с града служат като извор за изследването на деликатните граници на интимното. Чрез езика на формата и образа “Чупливи очертания“ се превръща в задълбочено изследване на вътрешните светове, което ни провокира да се замислим за уязвимостта и устойчивостта на индивида и неуловимата възможност да се докоснем до емоционалния свят на другия.

Практиката на Мартин Атанасов е свързана основно с фотографската книга като форма, колажа и визуалната антропология. В работата му се появяват теми като куиър тялото, тялото, поетично-политичното, прехода в България след 1989 г. Има издадени фотографски книги и зинове. Сред тях са “Природен индекс“ в сътрудничество с антрополога и архивист Константин Георгиев, “Нутрикула/Невъзможни действия“ в сътрудничество с поета и драматург Ясен Василев, “How to Forget Your Past Fast”, основана върху книгата на Никола Михов “Forget Your Past”, “Pray for Rain” в колаборация с издателството AKINA. Работата му е показвана в редица групови изложби, сред които Festival Circulation, MIET foundation Thessaloniki, Goethe institut Athens, KO-OP, Goethe institut Bulgaria, Doza gallery, Credo Bonum, проекта Herbarium collection, Gallery Intervalle, Swimming pool.

“Чупливи очертания“ е в галерия “Октопод“ до 31 май.