Едва ли би могло да е изненада, че Софийският международен литературен фестивал ще се проведе изцяло онлайн. Но всеки недостатък може да стане предимство и ограничените възможности за пътуване водят до добавянето в международната програма на участници от още три държави. Макар и чрез своите монитори, българските читатели ще се срещнат с широк спектър от писатели и поети от България, Великобритания, Канада, Шотландия, Израел, Нидерландия, Финландия и Америка. Първото дигитално издание на фестивала се концентрира върху актуални теми, провокирани от пандемията – различните разкази за бъдещето и идеята за започване на нов ред в многобройните ѝ измерения. Голямата новина е, че директно от Ню Йорк ще се включи британският писател и есеист с индийски произход Салман Рушди, чийто стил най-често е определян като "магически реализъм".
Друг виртуален гост ще бъде най-четеният израелски писател на своето поколение Етгар Керет, който е гостувал и телом в България по покана на издателите си от "Жанет 45". В международната програма влизат и имена като Селя Ахава, Естер Херистен и Капка Касабова. Американският поет Джефри Янг и българската поетеса Цвета Софрониева ще покажат поезията като едно от насъщните средства за търсене на бъдеще в свят, белязан от повсеместна екологична криза – изчезващи животински и растителни видове, необратимо замърсяване и масово изсичане на горите. Срещите с българските писатели и поети са обособени на жанров принцип: роман, поезия и разказ.
Особено място е отредено на инициативи, породени от извънредната ситуация през годината, сред които се отличава и нашата книга "Когато навън е навътре". В нея селектирахме 72 от всички 150 писатели, поети, фотографи, художници и илюстратори, които отговориха на поканата ни и разкриха своя свят по време на извънредното положение. Дискусията е с участието на Камелия Величкова, Светослав Тодоров и Ани Благова, а специално участие ще вземе и Теодор Ушев. Тук също попада проектът #СамиЗаедно на Фондация "Елизабет Костова", която отмени тазгодишното издание на традиционния си семинар по творческо писане, но провокира писатели от пет континента да разкрият гледките от прозорците си и плодовете на своето вдъхновение по време на изолацията.
Последният акцент от осмото издание на фестивала е броят, озаглавен "Извънредната 2020", на Академичното списание за изкуства и култура "Пирон", съставен от критически рефлексии от български и световни мислители върху различните аспекти на извънредното положение и пандемичната обстановка. Още за богатата програма можете да откриете на страницата на събитието.
КОГА: 12 - 14 ДЕКЕМВРИ
КЪДЕ: FACEBOOK СТРАНИЦАТА НА СЪБИТИЕТО