Яна Меламед и Вероника Табакова разказват за интерактивната изложба Виж и Чуй
На 17 ноември, от 19:00ч., в HyperSpace Social Тech Hub се открива интерактивната изложба “Виж и Чуй”. Изложбата е дело на DigiPhysics и включва няколко инсталации - визуални и звукови, разработени с цел комуникация между различните общности, като преодолява пропастта между изкуството и достъпността към него чрез специално пригодени интерактивни преживявания.
Вдъхновена от неограничения потенциал на човешкото изразяване, инсталацията "Чуй", дава възможност на всеки участник да се превърне в създател на собствена музикална композиция. Всяко движение на тялото променя различни музикални изразни средства - тембър, височина и сила на тона, ритъм, хармония, като позволява на посетителите да изследват и изразяват емоциите си чрез музиката. С "Виж" посетителите ще могат да отключат различни визии и форми, движейки се свободно в определеното поле и създавайки собствено визуално пространство. Върху екран ще видим прожектиращи се изображения, създадени посредством реакция към движенията и жестовете на участниците.
Срещаме се с Яна Меламед и Вероника Табакова, които седят зад DigiPhysics, за да научим повече за изложбата и процесите зад създаването й.
ИДЕЯТА
Я: Ние работим заедно, като колектив от вече три години, в които сме разглеждали връзката между музика, движение и визия и как тези три компонента създават сетивен свят, пречупен през призмата на дигиталното изкуство. Идеята за “Виж и Чуй” се роди преди година и половина, след като създадохме интерактивния ни пърформанс “Дом”, където сме работили изключително много с хореограф, за да създадем специфичен движенческа език, който да функционира добре с камерата, която използваме. Това някак естествено доведе до идеята да работим с хора, които вече имат изградена движенческа и слухова култура. Изкуството е медия за комуникация в крайна сметка и решихме, че това е чудесна възможност да опознаем нови за нас светове. Така се роди и идеята за събитие, в което различията (каквито и да били те) да нямат значение, изложба, която да наблегне повече върху комуникацията.
В: Решихме да се гмурнем в нещо ново. И двете обичаме предизвикателствата и за нас винаги е било интересно да опознаем и други начини на възприятие за света. А още по-предизвикателно е да изключиш някое от сетивата си, за да засилиш това, благодарение на което твориш и се развиваш като артист. Усещането е много по-различно, можеш да видиш и чуеш много по-различни неща, да отбелязваш детайли и да разбереш кое наистина си заслужава да бъде сътворено. Тогава отиваш отвъд границите на нормалното възприятие и навлизаш в същината на изкуството.
Така споделяме творчеството си и бихме искали то да е достъпно и до хората в неравностойно положение, за да споделим взаимно своите истории и ценности. Това е шанс да се опознаем и разберем по-добре един други.
РЕАЛИЗАЦИЯТА
Я: Реализацията не е лека. В процеса има много неща, които да научим, много фактори от различно естество, с които да се съобразяваме, много логистика и безкрайна кореспонденция с най-различни хора. Много бе трудно да се свържем с хората, тъй като лично никоя от нас не познаваше нито глухи, нито незрящи. В повечето случай разговаряхме и комуникирахме с хора развиващи различни организации без да стигаме до търсеният от нас процес. За нас най-важното в процеса бе да събираме обратна връзка и впечатления от хора, които са тествали инсталацията. Беше много интересно да се срещнем и с двете общности, аз за себе си открих доста красота в света на тишината и останах изключително впечатлена от високата слухова култура на незрящите.
В: Самата работата с хората бе много приятна, защото успяхме да влезем в интересен диалог, от които да научим много. Видяхме, че светът на глухите и незрящите е много по-различен от нашия. Например, ние в ежедневието си разчитаме много повече на зрението и съответно, когато в един момент си затворим очите и останем на тъмно, разбираме, че можем да чуем много повече и по-различни неща.
Но за съжаление разбрахме, че на тези хора им е много трудно да живеят по начина, по които функционира българското общество и за това се изолират в собствените си общества. Това ни създаде доста трудности в комуникацията с тях и съответно промени много от първоначално заложените процеси в хода на реализация на проекта. Трябваше да бъдем изключително гъвкави и да не спираме да бутаме нещата да се случват, дори когато нямахме толкова сили. За щастие, винаги успявахме и мисля, че всичко се получи много добре.
ЧУЙ
В: “Чуй” борави с основните музикални изразни средства - ритъм, мелодия и хармония. Те се отключват благодарение на движението на тялото в предварително определено пространство, сканирано от камера. С движения на ръцете се променят различни параметри на звука. С движението на лявата ръка нагоре и надолу може да се усложнява ритъма, а с дясната ръка - да се “свирят” тонове в мажорна гама или да се активират баси. Клякането е основно движение за спиране на отделните звуци. По този начин всеки посетител може да направи собствен аранжимент на музиката, да избере различен стил и тембър на звучене и да създаде собствена мелодия.
ВИЖ
Я: В инсталация “Виж” основният фокус попада върху взаимодействието между посетителите и реалния свят, който в случая „съществува“ върху екран. Реалното пространство се засича и проектира на екрана, като жива среда. В центъра на инсталацията е поставена камера Kinect, която непрекъснато сканира всичко пред себе си. Действителната интеракция започва, когато посетител навлезе в полето на камерата. Динамиката и движенията могат да променят визуалната среда до неузнаваемост. Различни движения и позиции в пространството отключват нови визии и функционалности. В процеса на разработка най-силна подкрепа усетихме от Специално училище за ученици с увреден слух “проф. Дечо Денев” и затова самата инсталация има доста игрови подход.
За посетителите, които чуват, сме предвидили антифони и тапи за уши, за да се съсредоточат най-много над зрителното си възприятие.
ПАРАЛЕЛНА ПРОГРАМА
Я: По време на изложбата сме измислили и други съпътстващи събития, които да ни предразположат да навлезем в комуникация помежду си. За откриването на 17.11 сме поканили DJ Панчо, който познаваме от Instagram и неговите видеа, показващи ежадневието на незрящ човек в София. С него се срещнахме още в самото начало на работата и обсъждахме какво би било интересно и как да подходим генерално с концепцията за създаване на звукова инсталация. Очакваме да се получи много готино и забавно откриване с неговата музика.
В съботния следобед на 18.11. заедно със Strey Shееp сме замислили образователен куиз за жестов език. Той ще е отворен за всякакъв вид аудитория и се надявамеда да събуди желанието за комуникация между общностите. За последния ден от изложбата 19.11 сме подготвили един сетивен концерт с Flying person, който ще бъде преразказан на визуален език, като целта ще бъде всички да бъдем потопени в една и съща емоция благодарение на различните сетива, които използваме. Всеки ще има възможност да съпреживее концерта, през което сетиво си избере. Ще има антифони и превръзки за очите за всеки, който иска да се предизвика.
Откриването на Виж и Чуй е на 17 ноември, от 19:00ч. в Hyperspace Social Tech Hub.
Проектът е продукция на фондация „Комбино“ и се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”, програма Социално ангажирани изкуства.
Изложбата "Енциклопедия на необозримото“ на една от значимите фигури в българското изкуство – Текла Алексиева е ретроспекция на творчество ѝ, обхващащо периода от средата на 70-те години на XX век до днес
28-ото издание на фестивала “Златен ритон“ ще покаже най-новите заглавия от българското документално и анимационно кино в Пловдив между 13 и 19 декември
Изложбата “Строителни войски” на Гаро Кешишян разглежда рядко обсъжданата тема за задължителния труд в България и дискриминационните условия на работа и се превръща в едно от най-значимите дългосрочни, документални изследвания в българската фотография