Петата година от историята на единствения български фестивал за дизайн МЕЛБА ще забоде своя връх в дните между 3 и 13 ноември и обещава да е по-пищен от всякога.
Натрупването на съставките му ще започне на 3 ноември от 19 ч. с превърналата се в традиция изложба-преглед на българския дизайн, която тази година е в КО-ОП и носи името “Местна красота“. Куратор на експозицията е базираната в Лондон Марина Драгомирова от Studio Furthermore, която успява да събере творбите на девет български автори. Повечето от тях са създадени дори специално за повода.
Автор: Яна Юнакова, изложба "Местна красота" / Снимка: MELBA
Така в изложбата ще можем да видим бижута, вдъхновени от звука на гайдата, визуален разказ за пътя на ръжта, мивка от пчелен восък, керамични чинни с кукери-супергерои, съвременна пътека-килим от вълна, осветителни тела от родопски камъни, бижута от автомобилни фарове, съвременен прочит на традиционна старопланинска техника и бутилиране на аромати, характерни за природата в различни региони. Всички те се основават на регионални материали, ресурси и традиции, а техните автори са Димитър Станков, Мария Жекова, Рая Стефанова, Николета Носовска, Люба Асадурова, Милен Радев, Нева Балникова, Яна Юнакова и Дани Йорданова.
Автор: Дани Йорданова за изложбата "Местна красота" / Снимка: MELBA
След като началото отправи поглед навътре, на 5 ноември, събота, традиционният еднодневен симпозиум ще насочи погледите ни навън с изключителни международни лектори. Сред тях са Лиза Енебис и Уанвай Шум от една от най-награждаваните и влиятелни агенции за дизайн в международен план – нидерландското студио DUMBAR/DEPT®. Гости на симпозиума ще бъдат още Холи Перейра от Ирландия, занимаваща се с илюстрация и стенопис; кураторът, журналист и теоретик в сферата на дизайна, архитектурата и визуалните изкуства – Адам Щех (с когото "Виж!" разговаря малко преди идването му), както и полският графичен дизайнер и автор на шрифтове и визуални идентичности Матеуш Махалски, който ще проведе и курс по типография за млади професионалисти.
Матеуш Михалски и Ели Гутиерес / Снимка: MELBA
Част от програмата са и украинският творчески колектив, използващ традиционни етнически техники и отправящ апели за мир – GUNIA Project, както и дизайнерката от Валенсия Ели Гутиерес, занимаваща се с продуктов и интериорен дизайн. Домакин на симпозиума е "Топлоцентрала", а билети за него се предлагат на сайта и една от чудесните възможности е, че те могат да са както за посещение на живо, така и за гледане в реално време онлайн.
GUNIA Project / Снимка: MELBA
Програмата включва още доста допълнителни събития. Сред тях е изложбата “Време“ в галерия ПОРТ, “Дипломен проект на Спас Йорданов“ в галерия УниКредит Студио, Smart Hungary в Инкубатора на Sofia Tech Park и “Чешки дизайн“ в галерията на Чешкия център в София.
Ще има и "МЕЛБА Клас" с Ивелина Гаджева от образователната платформа Know-How Show-How, чийто екип ще води и дискусия за етиката в комуникацията между клиенти.
Билети за събитията с платен вход са в сайта melba.bg.
КОГА: 3 - 13 ноември
КЪДЕ: "Топлоцентрала", КО-ОП, Галерия "Порт", "Уникредит Студио", Sofia Tech Park, Чешки център / София