Кураторите Весела Ножарова, Даниела Радева и Стефка Цанева отправят поглед към най-младите в съвременното изкуство и „препоръчват“ онези автори, които според тях не трябва да изпускаме от поглед.
Миналата година Гьоте-институт и галерия Кредо Бонум дадоха началото на един изключително интересен и смислен проект – „Арт старт“. В него кураторите Весела Ножарова, Даниела Радева и Стефка Цанева отправят поглед към най-младите в съвременното изкуство и „препоръчват“ онези автори, които според тях не трябва да изпускаме от поглед. Миналата година в селекцията влязоха 11 автори, някои от които са сред нашите любими млади художници, които познавате и от страниците на Виж! – Мартина Вачева, Мария Налбантова, Радостина Седевчев, Любомир Игнатов са само някои от тях.
Тази година кураторите са се спрели на дванайсет художници под 35 години. Това са АТАНАСОВ, Мариян Атанасов, София Грънчарова, Марта Джурина, Пепа Иванова, Станислава Иванова, Калина Мавродиева, Деница Милушева, Елена Назърова, Мартин Пенев, Тина Хамзе и Антон Цанев. Всеки от тях работи в различна посока, занимава с различни теми, техники и медии. В изложбата ще видим живопис, скулптура, фотография, обект, инсталация, рисунка, илюстрация. Със своето разнообразие изложбата представя разнообразието на художествената сцена в момента или както самите куратори казват – „моментна снимка“ на младото изкуство.
Пепа Иванова
Ценното на проекта „Арт старт“ е, че се опитва да насочва вниманието към най-младите, да търси и открива нови и непознати форми, да насърчава експериментите, да идентифицира тенденции и симптоми на родната сцена. Накрая да не забравяме, че изложбата е и едно свежо и енергично начало на година – вглеждаме се в младата сцена за съвременно изкуство и картинката е повече от оптимистична.
Вместо с традиционното вечерно откриване във формата „социално събитие“, „Арт старт“ тази година ще се открие с дълъг премиерен следобед между 14:00 и 19:00 ч. в събота, 13 януари. В 16:00 и 17:00 ще се проведат турове в изложбата съответно в Гьоте-институт и Кредо Бонум, на които ще можете да се срещнете с кураторите и художниците. В 22:00 пък програмата ще продължи с афтърпарти с музика от Светослав (Indioteque) и alias в клуб TELL ME.
АТАНАСОВ
"АТАНАСОВ разказва истории чрез фотография, комбинирана с илюстрация, рисунка и колаж."
Атанасов е роден в София през 1991 г. През 2014 г. завършва Филмовата академия в Прага (FAMU), специалност Фотография. Работи в областта на фотографията, рисунката и фотокнигата.
Мариян Атанасов
"Мариян Атанасов прави архитектурна фотография, която се доближава повече до абстракцията, отколкото до документалистиката."
Мариян Атанасов е графичен дизайнер, самоук фотограф и пътешественик. Роден е през 1990 г. в Силистра, живее и работи в София. През 2012 г. завършва специалност „Индустриален дизайн“ в Технически университет София и скоро след това започва да се специализира в графичния дизайн и фотографията. Интересува се от архитектура и креативен индустриален дизайн. Във фотографската си работа търси нови места и геометрични и абстрактни форми, незабележими и скрити за ненаблюдателното око на минувача.
София Грънчарова
"София Грънчарова използва различни фотографски фрагменти, с които овладява пространството и създава сайт-спесифик инсталации. "
София Грънчарова е родена в София през 1994 г. През 2016 г. завършва бакалавърска степен по изящни изкуства от ESAM, Франция. През 2017 г. участва в Sofia Art Book Fair, както и в образователната програма за млади художници и завършващата изложба „Близки срещи – визуални диалози. Училище за художници“ на Институт за съвременно изкуство – София. Работата й често има формата на колажи от лични и комерсиални фотографии, сайт-спесифик инсталации и печатни издания, които публикува независимо.
Марта Джурина
"Фотографията на Марта Джурина е експеримент с аналогови техники, светлина и форма. Тя създава абстрактни картини, обекти и инсталации, базирани на фотография, но надграждащи над традиционното ни възприятие за медията."
Марта Джурина, родена 1991 г. в София, следва от 2009 година в три берлински университета. Започва образованието си в университет „Хумболт” в Берлин с изучаване на история на изкуството, продължава с фокус върху изкуствознание и технология на изкуството в Техническия университет в Берлин и учи от 2012 г. изящни изкуства в Университет по изкуства в Берлин при професорите Пиа Фрийз, Грегори Куминс и Кристине Щройли. Марта Джурина е стипендиантка на ДААД (Германска служба за академичен обмен), завършва 2015 един семестър в Глазгоу и печели състезанието по фотография „Париж Х Берлин”. През 2016 г. Марта получава втора награда на конкурса за фотография, организиран ежегодно от ИББ (Инвестиционна банка Берлин) в сътрудничество с фондация „Карл Хофер Гезелшафт” към Университета по изкуства в Берлин. Освен това нейни творби са представяни на изложби в Гърция, Шотландия, Австрия, Норвегия и много от тях в Берлин. Част от последните й изяви са в Берлин - в Кунстквартир Бетаниен, артпространства „Дисплей” и „Лаге Егал” - и във Виена в галерия „Кристине Кьониг”.
В момента Марта е стипендиантка на фондация „Доротеа Конвиарц” за поощряване на млади творци, получи наскоро стипендия за завършването си и спонсориране от „Карл Хофер Гезелшафт” за колектива Фрун Тимер, на който Марта Джурина е една от създателките.
Пепа Иванова
"Пепа Иванова представя един уникален за българската сцена научен подход в изкуството"
„Много разнообразна и силно развита мулти-сетивна и мулти-дисциплинарна артистична практика, основаваща се на отлично познание за науката, звукозаписа, дигиталния дизайн и processing, визуализация на данни. Неуловимата светлина, слънцето и звукът са уловени чрез записване на място или различни методи за споделяне на данните и превърнати в различни физически, визуални и вербални арт форми. Всеки изход от това е поетичен резонанс и адаптирана технология и манифестация. Градски и природни намеси са в основата на тази практика на наблюдението, изпълнена с истории и звукови пейзажи, удивление и прецизност. Абстракциите, знанието и фактите са трансформирани в изживяване.“ Каролин Ханкок, 2017
Станислава Иванова
"Станислава Иванова смело експериментират в полето на скулптурата"
Станислава Иванова е родена през 1992 г. в София. Завършва специалност „Керамика“ в Национална художествена академия София. Била е на Еразъм обмен в ISIA, Фаенца, Италия, и в Kunstuniversität Linz, Линц, Австрия.
Калина Мавродиева
"Калина Мавродиева е едно от многообещаващите имена на живописта в момента"
Калина Мавродиева е родена през 1988 г. в Троян, България. Живее и работи в София. Завършва Националната художествена академия в София със специалност „Живопис“. Била е на Еразъм обмен в Accademia di Belle Arti di Brera, Милано, Италия. Избрани самостоятелни изложби: „Рисунки“, галерия „Нюанс“, София (2017); „Отчуждение“, Галерия U.P.A.R.K., Пловдив (2014). Избрани групови изложби: DIVERSITY OF VOICES, ESSL MUSEUM, Виена, Австрия (2016); Soft norm, Artplay Gallery, Москва, Русия (2015); Образ и подобие, Национална художествена галерия София (2015); Внимание: прясна боя!, Софийска градска художествена галерия, 2015. Награди: Collector’s invitations ESSL ART AWARD CEE (2015); Специална награда на Уни Кредит Булбанк „Полет в изкуството” (2014);
Деница Милушева
"Документация на акции в градска среда, с които задава въпроси за ролята и функцията на паметниците."
Деница Милушева завършва специалност „Скулптура“ във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет. Била е студент също така във Факултета по изящни изкуства в Порто, Португалия и в Лодз, Полша. В Полша е част от кураторски курс на Даниел Музичик и Роберт Румас, курсът е иницииран от Музея за съвременно изкуство и Академията в Лодз.
Участвала е в изложби и биеналета в България и чужбина: Биенале за изкуство в Природата – Гонджу, Южна Корея, Биенале на хумора и сатирата в Габрово, Изложбата „Мащаб 1:1 Нов социален реализъм”, Изложбени зали „Шипка 6”. През изминалата година завършва и образователен курс за млади художници на ИСИ – София. От 2016 г. съм основател и член на артистичен колектив „Многоточие”, с които организира артистични акции в градска среда (във Велико Търново и Пловдив) „Антиконформизъм и изкуство”.
В работата си като художник се интересува от проблеми, свързани с градската среда, места които са загубили своята функция, границата между лично и публично.
Елена Назърова
"Разказването на истории е и в основата на работата на Елена Назърова и нейните илюстрации и книги."
Елена Назърова е родена в София 1998 г. През 2016 г. завършва НГПИ ,,Св. Лука“ специалност ,,Рекламна Графика“, след което избира да работи и да се усъвършенства на свободна практика преди да започне висшето си образование. Това прави и до днес. През октомври 2017 г. Елена откри изложба графика и илюстрация и представи първия си личен проект и самиздат художествена книга.
Като илюстратор и графичен дизайнер на свободна практика работи по много и различни проекти, а самостоятелно продължава обучението си.
Мартин Пенев
"Мартин Пенев ще представи обекти като част от практиката си на концептуален художник"
Мартин Пенев е роден през 1985 г. През 2009г. получава магистърска степен по специалност „Теология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, а през 2012 г. получава магистърска степен по специалност „Дигитални изкуства“ в Национална художествена академия. От 2010 г. участва с групови и самостоятелни проекти в редица фестивали и събития в България и чужбина.
През 2016-2017 г. прави три самостоятелни изложби - 2016 – „Експлоатиране на изтрития образ“, галерия „Васка Емануилова”, София, куратор: Владия Михайлова; 2017 - „Апетит“, Æther, София, куратор: Красимир Терзиев; 2017 – „Ритуал“, „Ателие Пластелин“, София.
През 2017 г. е номиниран за наградата за млад художник БАЗА.
Има интереси в областта на медийните изкуства, интерактивния дизайн, инсталацията и пърформанса. Живее и работи в София.
Тина Хамзе
"Тина Хамзе навлиза смело в дълбоките води на живописта
Тина Хамзе завършва специалност „Живопис“ в Националната художествена академия в София в класа на проф. Андрей Даниел и гл.ас. Правдолюб Иванов. Избрани групови изложби: „Erotica Universalis“ на група „Answer 51“, галерия „Стубел”, София (2017); самостоятелна изложба, галерия „11 август“, София (2017); „Никога не мислим за бъдещето, то идва достатъчно бързо“ на група „Answer 51“ в галерия „Юзина“, София, и галерия „Резонанс“, Пловдив (2016/2017).
Антон Цанев
"Експерименти в полето на скулптурата"
Антон Цанев (р.1983) завършва „Екология и опазване на околната среда” в Лесотехнически университет, София, след което скулптура и магистърска програма „Скулптура - форма и движение” в класа на проф. Емил Попов в Националната художествена академия. Занимавал се е със селищна екология, с наблюдение на градската среда. Като художник работи основно със скулптура, която изследва и разглежда във взаимовръзките обект-субект-среда.
Локации:
Гьоте-институт: ул. Будапеща 1
Галерия Кредо Бонум: ул. Славянска 1
TELL ME:ул. Иван Вазов 12
График на изложбата:
Премиерен следобед/откриване: събота, 13 януари, 14:00-19:00
Тур в изложбата в Гьоте-институт: начален час 16:00
Тур в изложбата в Галерия Кредо Бонум: начален час 17:00
Афтърпарти с музика от Светослав (Indioteque) и alias в клуб TELL ME, начален час 22:00
Работно време 15 януари - 9 февруари: 11:00-19:00
Новите книги, филми и събития, които показват, че осмислянето на годините на прехода е все още актуална тема
Поредица от лекции в Културния център на СУ разглеждат какво ни казват литературата, киното, театърът за изминалите над 30 години
В самостоятелната си изложба Думисани Карамански не дава еднозначни отговори и задава нееднозначни въпроси за това кой е маминото синче