През октомври Пловдив се превръща в център на световната фотография с изложбата на шестима международни майстори на обектива
Уъркшоп, презентации и изложби ще бъдат част от фестивала Международни фотографски срещи, който ще се проведе между 11 и 31 октомври в Пловдив. През 2024 г. събитието, което повече от четиридесет години цели да предостави платформа за обмен и споделяне, срещи, експерименти и открития в сферата на фотографията, си партнира с Френския и Унгарския културни институти. Сред поканените гости, които се очаква да открият лично своите изложби, са Кортни Рой с нейната книга и експозиция „Туристът“ – хапливо циничен поглед към празничната фотография, Фернандо Монтиел Клинт и „Златната амфибия“, в която показва природата като ментално пространство, Ник Ханес с неговия поглед към това как изглеждат новоизграждащите се столици в шест държави, Валерий Пощаров и проекта му „Баща и син“, изящните фотографии на Джулия Фулъртън-Батън, както и „Актуално състояние“ от Александрос Аврамидис. Съпътстващата фестивална програма предвижда образователни събития като преглед на фотокниги, създаване на авторска фотография в градска среда и разговор за младежкото фотографско творчество. Фернандо Монтиел Клинт ще проведе и уъркшоп на тема „Зеленият град“, вдъхновен от идеята за Zoocities на френската философка Жоел Зак. А кураторката Юдит Гелер от Унгарския дом на фотографията в Будапеща ще води среща за това как се прави преглед на фотографско портфолио.
Кортни Рой
Обучението по фотография на Кортни Рой в Университета за изкуство и дизайн „Емили Кар“ във Ванкувър и по-късно във висшето „Национално училище за изящни изкуства“ в Париж я вдъхновява да развие своята деликатна естетика, която се поддава еднакво добре както за фотография, така и за кино. Тя работи интензивно като фотограф и като режисьор в областта на фотографията, рекламата и видеото.
Фестивалът ще покаже книгата и изложбата на Рой озаглавени „Туристът“ – хапливо цинични, но безспорно с хумористичен поглед към концепцията на празничната снимка. „В „Туристът“ създадох оскъдно облечена, прекалено почерняла, лъскава „дама-тигър“, която търси идеалното си Аз в Маями и Канкун. Тя е едновременно отблъскваща и съблазнителна, симпатична и нелепа, сериозна и същевременно манипулативна. Склонни сме да използваме нашите ваканционни снимки като начин да идеализираме пътуването. Замислих проекта като фотоалбум на кич и невероятна ваканция. Има опити за идеализиране, но при по-внимателно разглеждане се виждат „пукнатините в лака“, споделя Рой.
Фернандо Монтиел Клинт
Работата на Фернандо Монтиел Клинт се отличава със способността да предизвиква размисъл за прехода към постчовешкото и какви ще бъдат новите форми на поведение, предизвикани от технологията. Неговите фотографии се стремят да уловят сюрреалистични образи, подчертавайки интереса към изследване на връзката между природата и нас самите, науката и космогонията на предците. Фернандо Монтиел е потопен в света на фотографията повече от две десетилетия.
За своята изложба „Златната амфибия“ той споделя: „Бях обезпокоен от отчуждението си от природата. Толкова чуждо, че беше неестествено. Исках да изследвам, да откривам, да вляза в опита на неизвестното от моето пътуване като още един вид, където човекът престава да бъде център на вселената. Да подчертая, че природата може да бъде ментално пространство. Какво е човек? Кой съм аз? Как се отнасям към земята? Какво е битието?“.
ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 13:30 – 15:00 Ч.
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град
СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град
Ник Ханес
Ник Ханес е роден в Антверпен през 1974 г. Има магистърска степен по фотография в Кралската академия за изящни изкуства (KASK) в Гент, Белгия. Работи като фотожурналист в продължение на осем години, след което решава да се концентрира изцяло върху документалните си проекти. От 2008 г. той преподава документална фотография в KASK. Фотографията на Ханес отразява основни съвременни теми като миграция, глобализация, урбанизация и криза.
Във фестивала той ще представи изложбата си „Нова столица“ (2021-2023). Ханес пътува до шест държави – Египет, Корея, Нигерия, Казахстан, Индонезия и Бразилия, които наскоро са построили или са в процес на изграждане на нова столица. Всеки от тях е типичен пример за това, което Rem Koolhaas нарича Generic City – планиран град без историческа стратификация, местна идентичност или собствен характер. Като визуален антрополог с набито око за детайлите, Ханес се заема да открие човешкото измерение в среда, пълна със зрелищна архитектура и помпозни престижни проекти. „Нова столица“ е критичен размисъл върху необузданото неолиберално градско развитие и неговото социално и екологично въздействие, подплатено с фин хумор и изненадващи съвпадения.
ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 11:00 – 13:00 Ч.
ГХГ „Временни изложби“ | ул. „Княз Александър I“ 15 , ет. 2
СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град
Валерий Пощаров
Валерий Пощаров е роден в България през 1986 г. Ранното му образование в Националната гимназия по изкуствата във Варна отваря пътя му за по-нататъшно изследване и скоро се озовава потопен в културния ритъм на Париж, изучавайки пластични изкуства в Сорбоната. Работата му започна да набира скорост с номинация за наградата „Картие-Бресон“ на Българския културен институт в Париж, а през годините представя фотографиите си в различни изложби в Европа, Азия и Австралия.
В Пловдив Пощаров ще представи своята последна изложба „Баща и син“, за която споделя: „Като баща на две порастващи момчета, осъзнах колко скоро ще дойде денят, когато те вече няма да имат нужда да ги държа за ръце по пътя към училище. Вдъхновен от тази мисъл, реших да заснема портрет на моя 95-годишен дядо и баща ми, хванати за ръце. Проектът скоро прерасна в нещо много по-голямо, отколкото очаквах. В свят на разделение, хващането за ръце се превръща в тиха молитва, начин да се съберем отново. Докато позират, бащи и синове се хващат за ръце за първи път от години, понякога десетки години. Това е емоционален момент, често изпълнен с колебание или съпротива, който разкрива нашето културно наследство, но също така и универсалната сила на отношенията, завета на предците ни и уязвимостта в човешката ни природа. Обхващайки различни култури в 10 държави, “Баща и син” подчертава уникалността на личността, оформена от семейството, религията, обичаите и социалните норми.“
ОТКРИВАНЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 11:00 – 13:00 Ч.
ГХГ „Временни изложби“ | ул. „Княз Александър I“ 15 , ет. 1
СРЕЩА С АВТОРИТЕ / 12 ОКТОМВРИ, СЪБОТА / 17:00 – 18:30 Ч.
Балабанова къща | ул. „Константин Стоилов“ 57, Пловдив – Старият град
Джулия Фулъртън-Батън
Джулия Фулъртън-Батън е фотограф известна с изключително кинематографичното си визуално разказване на истории. Нейните мащабни проекти се основават на конкретни теми. Всяко изображение в проекта украсява нейния предмет в поредица от провокиращи мисълта разказни „истории“, използващи сценични картини и усъвършенствани техники за осветление. Използването на Джулия на необичайни места, изключително креативни настройки, улични модели, акцентирани с кинематографично осветление, са отличителни белези на нейния стил. Тя внушава визуално напрежение в образите си и ги пропива с мистика, която кара зрителя непрекъснато да преразглежда картината; всеки път нещо ново излиза на преден план. Нейните произведения на изящното изкуство са световно известни. Тя е спечелила безброй награди по целия свят, често е представяна във фотографски списания, публикувала е две книги, посланик на Hasselblad и чест лектор на международни семинари и жури на международни конкурси. Има постоянна колекция в Националната портретна галерия, Musee de l’Elysee, Лозана и Парламентарната художествена колекция, Камарата на парламента.
Александрос Аврамидис
Александрос Аврамидис е роден в Солун през 1971 г. От 1997 г. работи като фотожурналист, отразявайки много от най-важните новини и тематични истории за гръцки и международни медии, главно в Северна Гърция и на Балканите. Той е партньор на Ройтерс от 2012 г. Негови снимки са публикувани в големи вестници и списания в Гърция и в чужбина, като The New York Times, El Pais, Liberation, Corriere della Sera, Der Spiegel, The Wall Street Journal, Newsweek, Kathimerini, VICE. През 2016 г. е удостоен с наградата „Пулицър“ като член на фоторепортерския екип на Ройтерс, който отразява бежанската криза в Гърция и останалата част от Европа.
Изложбата „Актуално състояние“ е по дългосрочен проект на Аврамидис. Той документира съвременна Гърция с финото наблюдение на автора за промените настъпващи в последните години и незабележимо променящи традиционните представи за страната.
Международни фотографски срещи е между 11 и 31 октомври в Пловдив.
Виртуозният китарист от Каталуния представя последния си проект “Пътища“ в компанията на фламенко танцьорката Карен Луго на сцената на Топлоцентрала
Пет съвременни български пиеси, създадени от Йордан Д. Радичков, Владимир Полеганов, Красимира Буцева, Радослав Чичев и Светозар Георгиев – ghostdog, се интерпретират от музика, звук, актьорско майсторство и визуални изкуства.
Платформата 3XPER1ENCE ще обедини четири международни фестивала през октомври и ноември за едно по-силно преживяване на съвременното сценично изкуство