Десислава Найденова, интерпретация по "Моето семейство и други животни" на Джералд Даръл
ТИ-РЕ е платформа, създадена преди приблизително половин година. Колективът ù се състои от Виктория Стайкова, Андреа Пойорданова, Мила Янева-Табакова (които познаваме и под името CHARK) и Велиана Иванова. До ТИ-РЕ ги завежда желанието им да обособят по свой начин територия за независими български издания и да създадат повече възможности за среща както между авторите, така и на любителите на подобен тип книги. “Идеята бе породена от професионалния ни интерес в сферата на книгата и независимите печатни издания и необходимостта те да бъдат по-свободно достъпни”, разказва ни Виктория Стайкова.
Сега е ред и на представянето на първия им проект ИЗ-РЕЧЕ-НИЕ, който започва преди месец с отворена покана за участие към творци и се превръща в изложба от 29 книги-уникати, които ще можем да разгледаме от 12 до 23 юни в Столична библиотека. Проектът разглежда съществуването на изречението като отделна част от едно литературно произведение, което пък от своя страна носи различно послание на четящия спрямо неговата индивидуалност.
“Именно тази индивидуалност провокирме с концепцията за книги-уникат, вдъхновени от едно-единствено изречение от литературна творба. Често, извадени от контекст, думите разкриват послания дори още по-дистанцирани от оригиналното произведение. Резултатите от отворената покана, която се състоя миналия месец, са повече от вдъхновяващи и обхващат идеята в цялата и пъстрота. Проектът е провокиран като експеримент с безкрайната възможност за интерпретация чрез специфичния език на книгата”, допълва още Виктория.
Деси Баева, интерпретация по изречение на Керуак
Виктория Николова, интерпретация по изречението "Хоризонталите са погълнали вертикалите"
Ще видим широк диапазон от изразни средства и похвати - от рисунка, дигитален печат, хартиено инженерство до някои по-интерактивни проекти. Пет от книгите-уникати попадат изцяло в категорията фотокнига или взаимстват различни елементи от фотографията. Сред авторите, използвали този подход, са Поликсена Стаматова, Десислава Найденова, Никола Михов, Марина Димитрова и Деси Баева.
“Книгата на Поликсена илюстрира Отговора на Въпроса за живота, вселената и всичко останало от книгата на Дъглас Адамс “Пътеводител на галактическия стопаджия” - 42 - с комбинация от фотоизображения, надградени с рисунка. Творбата на Никола е вдъхновена от “Работническа песен” на Георги Кирков, Дом-паметника на БКП, Бузлуджа и намига към друга негова фотокнига”, издава ни Виктория и допълва: “Изображенията на Деси Баева са, както тя ги описва, вдъхновени от “думи, текстури, цветове и свободни мисли”. Едни от главните теми в творчеството ù са природа, духовна свобода, феминизъм, абстрактност и силно влечение към човешката странност.”
КОГА: 12-23 юни
КЪДЕ: Столична библиотека, София