Месечно "кареграфиране" на план за обиколка на колкото се може повече от програмата в КАРÉ
КАРÉ е обща инициатива на галериите Гьоте-институт, Depoo, Little Bird Place, “Поста“, “Пунта“, КО-ОП, “Аросита“ и “Харта“, обединени в район “Оборище“. Точно обратно на принципа "разделяй и владей", целта им е да обединят аудиторията си чрез съвместни проекти, събития и инициативи, които развиват съвременното изкуство и общността в квартала. За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през септември, ги “карѐграфираме“ в аванс по места и добавяме по няколко кратки причини за този артистичен пешеходен маршрут:
CHARTA
ул. "Врабча" 12
30 ГОДИНИ “БЕЗ НЕВИННОСТ“ / Реликви от една изложба | 01.09. – 15.09.
Когато през 2023 г. няколко картини на Венцислав Занков, правени в началото на 90-те години, попадат в частната колекция на Владимир Илиев, идеята да бъдат показани пред публика изглежда повече от релевантна. Четирите фрагмента от изложбата от 1995 г. “Без невинност“ представят истории за национализъм, ксенофобия, екстремна бедност, девалвация на естетически номинали, ксенофобия и безнадеждност. Заедно със своя мутробарок и попфолк, 90-те явно успяват да генерират и изкуство, адекватно на световните процеси. Тогава съвременната художествена общност се разцепва на две, като Занков е от малкото, които изнасят актуално съдържание на платно. С добра дозировка на искреност и провокация, той става разпознаваем и за широката аудитория, което личи и от архива му с участия навсякъде по медиите – в телевизията, във вестниците. Успоредно с това е подкрепен и в рецензиите на изкуствоведите. Както Даниела Радева пише, представените в изложбата картини от 1993 г. “Тук съм“, “Вкус на рай“, “Забранено за чужденци“ и “Избледняващи спомени“ от 1994 г. са недокоснати от тежката ръка на академичнат живопис, тъй като Занков е скулптор по образование, а образите в тях идват директно от снимки в модни списания, които от образи за пропаганда са се превърнали в реклама.
ул. "Врабча" 12б
“Обратна реалност – B.A.I.L.A“ | 14.09. - 28.09.
В изложбата си Борис Колев представя възможни решения на въпроса какво да прави един художник днес в съвременния достатъчно объркан и глобализиран свят. Прави го със своя живописен темперамент, пластически мироглед и чувствителност. В новите си картини авторът се отдава предпочитание на размишленията, на тревогите и предизвикателствата пред човека, който без да иска е ситуиран в самата сърцевина на противоречивото общество днес. Персонажите в картините му са непроницаеми – обвити в някаква меланхолична аура, вглъбени в себе си “затворени монади“, които не крачат, не жестикулират, не извършват действие, а просто “са“, пише за изложбата проф. д.изк. Чавдар Попов и допълва: “Във време, когато очертанията между житейската и артистичната, художествената реалност все повече дифузират, когато цинизмът в обществото почти се е превърнал в норма на поведение, когато стихията на масовата култура все по-властно нивелира и релативизира стойностите, на художника сякаш не му остава нищо друго, освен да улавя по свой начин, подобно на чувствителна антена, някои от абсурдите и парадоксите, които постоянно съпътстват дните ни.“
ул. "11-ти Август" 7
“Резидентска идилия” на Мирела Караджова (2023), акрилни бои, акрилни маркери, дървен панел, 50 х 70 см.
Made in Лещен 2023|31.08. - 18.09.
Изложбата представя творбите на артисти, участвали през юни и юли в творческата резиденция Little Bird Artist Residency - Лещен, в две части. В първата участват произведения на Ива Дамянова, Калин Михов, Сибила Керелезова, Силвана Илиева и Християна Йорданова, а във втората – на Ива Иванова, Йордан Велков, Мирела Караджова, Стефка Бенишева и Яна Василева – Poppy.
Flexible Horizons | 20.09. – 28.09.
Базираният в Берлин мексикански художник Франциско Монтоя Касарес създава произведения, които на пръв поглед изглеждат “по детски“ със своята освободеност, настроение и хумор. При задълбочен поглед обаче в тях има допълнителна деликатност и комплексност. Изпълнени живописно, с уверения жест на творчески осъзнат художник, тяхното визуално звучене е съвършено преднамерено, пише кураторът на изложбата Радослав Механджийски и допълва: “Достигането до подобно усещане за лекота, без да се напусне орбитата на изящното, изисква необикновено зрял усет към съвременната образност. Усет, който успява да твори без страх от детската радост, но и без опит да се заобиколят чисто художествените предизвикателства на времето.“
бул. "Янко Сакъзов" 17
Фотограф: Михаил Новаков
Дом мечта | 14.09. - 03.10.
Груповата изложба с куратори Вера Млечевска, Бояна Гяурова и Адриана Андреева, сценограф Ева Вентова и графичния дизайн на Захари Димитров, ни представя дома мечта като съжителство на изкуство и дизайн под един покрив. В него общоприетото е поставено под въпрос и така в пространството границите между изкуство и дизайн се преплитат, създавайки свят на необичайни, дори абсурдни комбинации и изразни възможности, които създават объркване и илюзии.
Изложбата разглежда връзката между тези две дисциплини чрез близо 40 закачливи, екстравагантни, любопитни и поетични обектикато столове, маси и умивалници, свещи, лампи, огледала, чинии, мода, бижута и други предмети.
Техни автори са Александър Лазарков, Алина Папазова, Арън Рот, Борис Делчев, Викенти Комитски, Вълко Чобанов, Деница Бояджиева, Десислава Терзиева, Димитър Шопов, Едже Дервиш, Зара Александрова, Иван Мудов, Красен Троански, Красимир Терзиев, Лазар Лютаков, Лъчезар Бояджиев, Люба Асадурова / Nomad.ist, Марина Драгомирова / Studio Furthermore, Мария Налбантова, Мартиан Табаков, Мартин Пенев, Мисирков/Богданов, Нева Балникова, Невена Екимова, Правдолюб Иванов, Рада Букова, Рада Дичева / tochka & tochka, Рая Стефанова, Роузи Ейсор х Стефан Иванов, Силвия Чанева, София Димова, Теодор Генов, Цветомира Борисова, Яна Юнакова, Работилница ПУНКТ, LoftArt, Odd Matter, Pottery & Poetry, & HUE и Subcultura.
ул. "Будапеща" 1
The Fall of the Wall, 1989,®Barbara Klemm, Institut für Auslandsbeziehungen e.
БАРБАРА КЛЕМ. Светлина и тъмнина. Фотографии от Германия | 20.09. - 22.10.
Изложбата, която Гьоте-институт България представя в Софийска градска художествена галерия, е посветена на германската фотографка Барбара Клем – част от пътуващата колекция на Ifa (Институт за външни отношения) с куратори Урсула Целер и Матиас Флюге.
Експозицията включва над 120 черно-бели фотографии в областта на политиката, културата и икономиката, създадени преди и след обединението на Източна и Западна Германия. Клем улавя братската целувка между лидерите на СССР Леонид Брежнев и на ГДР Ерих Хонекер, съвременните германски политици Хелмут Кол, Вили Бранд и Ангела Меркел, както и някои от най-популярните личности от света на изкуството, културата и модата като Анди Уорхол, Йозеф Бойс, Клаудия Шифър, Карл Лагерфелд и други. Фотографиите обхващат икони на съвременната история, защото са правени в период от 40 години, в които Клем е част от екипа на в. “Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ и успява да пресъздаде един “кондензиран израз на едно действие“, както казва самата фотографка.
Фотограф: Илиян Ружин
Европейска граница | 14.09. – 13.10.
Галерийното пространство на ул. “Будапеща“ 1 ще бъде домакин на художествено-изследователския проект на германския артист Янис Шрьодер “Европейска граница“, курирана от Радослав Механджийски. Експозицията се занимава с историческото развитие на българо-турската гранична територия, която е граница и между Европа и Азия, но и праг към Близкия Изток. Янис Шрьодер изследва контекста по артистичен начин, поставяйки под въпрос своята роля, перспектива и привилегия. Затова създава свои собствени и намерени изображения, звуци и текст, които превръща в лични географии чрез общуването си с местните и проучванията в техните библиотеки и архиви.
ул. "Врабча" 12
Liar, Liar, pants on fire!| 14.09. - 29.09.
Самостоятелната изложба на Сашо Виолетов е замислена от чисто визуална гледна точка, като изследва въпроса дали противоположният край на един постоянно разширяващ се обект в крайна сметка се слива със същия обект. Представлява ли той новост, приемственост или напълно отделна единица? Концепцията се вглежда в трансформиращата природа на лъжата, която се разраства до монументални размери и в крайна сметка се превръща в неоспорима истина - сложен изходен код. Виолетов обаче се въздържа да налага тази концепция открито, като отправя отворена покана към зрителите да се впуснат в собствена независима интерпретация на творбите му.
бул. "Дондуков" 34 и ул. "Дунав" 13
VIEW WITH A ROOM / 15.09 - 21.09.2
Пространството "ПОСТА" и галерия "ПУНТА" гостуват в Берлин в рамките на Berlin Art Week с pop-up изложба на творби на Цветомира Борисова, Мартин Пенев, Тодор Рабаджийски и в сътрудничество със Сузане Принц.
Още подробности от програмата на КАРÉ може да следите ТУК.
За трета поредна година Гьоте-институт България кани всички кинолюбители на прожекция с черно-бял филм на Ф. В. Мурнау, представен с музикална импровизация на живо от Станислав Арабаджиев, Росен Захариев и Владислав Мичев
Изложбата "Енциклопедия на необозримото“ на една от значимите фигури в българското изкуство – Текла Алексиева е ретроспекция на творчество ѝ, обхващащо периода от средата на 70-те години на XX век до днес
28-ото издание на фестивала “Златен ритон“ ще покаже най-новите заглавия от българското документално и анимационно кино в Пловдив между 13 и 19 декември