Третата изложба от серията пространствени инсталации, част от кураторската програма Like the State, the Toilet is Never Neutral представя Transitional (un)Justice (Преходно (не)правосъдие) от Байр(й)ам Байр(й)амали. Интервенцията сформира място за дискусия и размишления относно ролята, влиянието и резултатите от правосъдието на прехода.

Базиран в Лондон, Байр(й)ам Мустафа Байр(й)амали е българо-турски артист, изследовател и активист роден през 1997. Неговата практика изследва паметта и травмиращи спомени на малцинствата в България. Израства в турската махала в Хасково. Още когато е бил много малък неговите родители и роднини споделят спомени от живота им по време на комунистическия строй в България и насилственото преименуване. Повлиян от житейските истории на своите близки след преместването му в Лондон, където завършва бакалавър по документална фотография, той изследва и проблематизира темите за нови световни граници, не/легални идентичности и интергенерационна травма.

Началната точка на Transitional (un)Justice е следствено дело № II-048/1999 г., което започва в отговор на престъпленията, извършени от комунистическия режим (1944-1989) – асимилация, депортиране, етническо прочистване, интерниране в лагери и преследване на етническите малцинства.
„Делото е част от процесите, които се случват в България по време на прехода от комунизъм към демокрация. Виновните относно тези престъпления не са осъдени, а делото остава отворено до тази година, когато се прекратява по давност.
В инсталацията си Байр(й)амали ни запознава с три текста на английски, български и турски език - един от тях идва от тълковен речник, друг - от документ на ООН за възтановителното право, а третият - функционира като манифесто написано от артиста.
Думите, разпръснати по плочките и стените на тоалетната, ни призовават да бъдем активни зрители – не само в това пространство, но и в галерията, в музея. Предизвикват ни да си задаваме въпроси за длъжностите и дейностите на музейните пространства, да ги преразгледаме като преходници, преводачи и катализатори на историята, миналото и несправедливостта. Като места, които трябва да носят критически поглед и да рекотенкстуализират утвърдени и отминали наративи.”, споделя за проекта Красимира Буцева.




фотограф: Михаил Новаков
Transitional (un)Justice e в КО-ОП до 30 ноември.