Историята на скейтборд културата дава все повече поводи за ретроспекция, трупайки години в хронологията си. След като преди четири години интересът към българското минало на „летящата дъска“ бе събуден с ретроспективната изложба с фотографии на Мартин Младенов, сега нещо подобно, но много по-всеобхватно прави и изложбата „Улицата не е детска площадка“, която се откри на 26 януари в унгарския институт „Лист“ в София.
Пътуващата експозиция на галерия „Деак 17“ от Будапеща с куратор Жолт Петрани насочва вниманието към Унгария и обхваща периода от втората половина на 70-те години на миналия век до 2019 г..
Тя разглежда превръщането на скейтбординга от хоби и алтернативен спорт в отделна субкултурно явление. Прави го с помощта на предмети, архивни снимки, документални филми, графики, интерпретиращи процесите, и с кратки филмови интервюта. Разглежда историята на дизайна на скейтборда, значението на техниките на каране. Целта на експозицията е през този ъгъл да представи как тогавашното и сегашното поколение тълкуват „западното“ светоусещане.
Както и у нас, изразът "Улицата не е детска площадка" е често срещан и в Унгария още през 80-те години, когато скейтбордингът навлиза и от модерно хоби се превръща в средство за самоизява на определена група хора, приемащи риска, смелостта и неизбежните падания. Следващият обрат идва със смяната на режима, когато започват да се отварят магазини, създават се скейтпаркове и започват да пристигат международни звезди. През 90-те настъпва истински разцвет в унгарския скейтбординг - появяват се списания, видеофилми и местни брандове, а след 2000-те години се засилва и строежа на общински скейтпаркове.
Тази 40-годишна история разкрива не само промените в скейтборда и техниките на каране, но и в медийната оценка за тази култура. Изложбата разглежда дори икономическия й аспект, както и промяната на характерната за нея музика и значението на нейното фото- и видеодокументиране. Един наистина любопитен ъгъл, под който да погледнем по различен начин не само към Будапеща, но и към скейтборд културата у нас.
КОГА: 26 януари – 9 март
КЪДЕ: Институт Лист - София