Открояващо се усещане за офис
Cachè Atelier е основано от Мила Иванова и Цветомир Павлов и съществува от 2011 г., но първият голям проект идва едва през 2014 г., когато работят по малко офис пространство за SiteGround в Стара Загора. Тогава им “светва лампичката”, че тяхното нещо е именно интериорът на обществени пространства и за последните 8 години, заедно с разширения си екип, зад гърба си имат вече над 70 проекта за офис и обществени пространства.
От колко време съществува Caché Atelier и как се сформирахте като екип?
Caché съществува от момента, в който получихме магистърските си степени в УАСГ, или преведено в цифри - от 11 години. Това се случи в един далеч не идеален момент за стартиране на студио поради икономическата обстановка. Като допълнение и двамата (Мила и Цветомир) идваме от неархитектурни семейства и в началото беше доста сложно, но решихме, че e по-добре да следваме своя път сами , колкото и труден да е той. Първите няколко години бяхме само двамата и Caché се занимаваше с какво ли не – от 3D моделиране за софтуер за навигации до изработване на видео уроци за "Уча.се". Заедно с това търсихме своето място под професионалното слънце – в началото с редица градски инициативи и конкурси.
Случайно или не, през 2014 г. ни се отдаде възможност да направим първия си проект за малко офис пространство за SiteGreound в Стара Загора. Нещата се получиха добре и ни светна лампичката, че може би това е нашето нещо. Мила е специализирала интериор и дизайн, а Цветомир – обществени сгради. Това, с което се занимаваме основно и до днес – интериор на обществени пространства - беше пресечната точка на това, което правихме най-добре. Постепенно започнаха да идват по-големи и повече проекти и решихме, че е добре да има още хора покрай нас, с които да работим заедно.
Офис: Forsta / снимки: Минко Минев
Клиентите ви търсят, защото… ?
Надяваме се отговорът да е: “Защото правим смислени неща и сме добри професионалисти”. Предполагаме, че хората биват привличани от визуалния аспект на проектите ни, но това е първосигнално. След първия ни разговор разбират, че можем да предложим много, много повече от това.
Натрупахме солиден опит – за последните 8 години реално работихме по над 70 проекта за офис и обществени пространства. Правихме грешки, но направихме много, много повече добри неща. Всъщност, продължаваме да се учим с всеки следващ проект, който е винаги различен от предишния. В този ред на мисли не бихме казали, че имаме запазена марка, защото към всяка задача подхождаме с отворено съзнание и търсим решения на конкретни проблеми. А техните отговори са винаги различни и уникални.
Клиент: Garitage Investment and Management / Снимка: Минко Минев
Кои са проектите, с които изпъквате и какво ги откроява?
За нас всички проекти са фаворити и еднакво важни - независимо от размер, бюджет. Не можем да откроим няколко. Имаме редица награди и отзиви, което е знак, че вършим работата си добре, но най-важното е, че клиентите ни винаги са оставали изключително доволни от крайния резултат като качество и отдадеността ни в процеса, която виждаме, че ценят изключително високо.
Ако трябва да откроим някой проект с международно признание това биха били вторият офис на Paysafe , който създадохме за тях през 2016. Тогава той бе класиран на 7-о място в света като най-добър офис проект за годината на платформата OFFICESNAPSHOTS.COM, която събира и класира над 1500 проекта всяка година. Тогава се наредихме пред офисите на Google, Facebook и Dropbox, които реално са в основата на демократизирането и подобряването на работната среда през последните 10 години.
Офис: Paysafe / Снимка: Минко Минев
Кои са проектите, с които най-много сте се забавлявали.
Забавляваме се във всички проекти. Знаем, че в момента, в който спре да ни е интересно, ще е знак, че нещо трябва да се промени. Вярваме, че всяко пространство трябва да предизвиква усмивка и търсим този елемент във всеки проект, дори и най-строго корпоративните. Задача, която беше интересно предизвикателство, е JNGL by Progress - детски център , който е част от офис пространството, което съзададохме за Progress. Там бяхме изправени пред идеята да сътворим място, което ще се ползва от деца и което е съвсем различен аспект. Но нещата се случиха по най-добрия начин и даже и най-малките ни клиенти до момента бяха доволни. Клиент: JNGL Kids Center by Progress / Снимка: Минко Минев
Какво е важно при работното пространство - от какво и кого зависи и вие на какво най-много държите?
Най-важното е да е функционално и да работи точно за нуждите на хората, които го ползват. За това и се стремим във всеки нов проект да разберем именно това и да създадем пространство, което да отговаря на тях. Виждали сме офиси, които изглеждат чудесно, но жертват от функционалността си. И обратно - такива , които са супер функционални, но са тъмни, скучни, еднакви. Истината е в съчетанието на тези два аспекта. Здравословната и ергономична работна среда е също нещо , на което държим изключително много.
Екипът на Caché Atelier / Фотограф: Боряна Пандова
Има ли детайли, за които нито работодателят, нито работниците си дават сметка, но са съществени?
Може би бихме реферирали именно към здравословна и ергономична работна среда. Като под здравословна говорим извън контекста на дезинфектанти, дистанция , стрелки как да се движим в офиса - все неща, които бяха реакция на COVID ситуацията и които, за щастие, бързо изчезнаха. Тук по-скоро трябва да се обърне внимание на детайли, много често чисто технически, относно баланс на естествено и изкуствено осветление, добро решение на климатизация и вентилация, акустична среда. Балансът “пълно-празно” е също много съществен. Гордеем се, че никога не сме правили sweatshop офис, в който работните места са смалени максимално и 200 души стоят в едно хале. Това няма как да е добре за никого. Гордеем се и с това, че клиентите се доверяват на експертизата ни и все повече разбират и съзнателно обръщат внимание на аспектите, които споменахме.
VISA Campus X / Снимка: Caché Atelier
Кои са материалите, които предпочитате да използвате? Защо?
Използваме всичко , стига да се вписва в задачата и концепцията на проекта. В портфолиото ни присъстват пространства, които са с много ламперии и имат по-корпоративно излъчване. Има и такива, които са със силно изразени графични елементи и цветове. Иначе обичаме много видим бетон, пастелни тоналности и естествена зеленина.
Офис Hyperscience / Fotograf: Минко Минков
Наблюдавате ли тенденция за преминаване към по-устойчив дизайн и материали или това е все още далечна идея за местния пазар?
Глобално се създават такива политики. В международните компании, за които работим, това е изискване , на което се обръща голямо внимание и което успешно прилагаме в проектите си с тях. Хубаво е, че и все повече изцяло български компании обръщат внимание на това. Да, по-рядко е, но процесът е стартирал и се надяваме в тази насока нещата да вървят все нагоре.
Има ли такова нещо като “български стил” в работните пространствата и какво е типично за него?
Отговорът е и да, и не, но той по-скоро се определя от нагласата на компаниите. Все още има пространства, които се правят по модел и с подход от преди 20 години и в които се подхожда по най-прагматичния начин - да съберем възможно най-много хора на единица площ. Работната среда е нещо изключително важно и реален фактор при избор на компания, в която да се развиват различни професионалисти. От друга страна има компании, които са осъзнали това и подхождат първосигнално, като намират частично решение от чисто визуална гледна точка - влагат се материали и системи, които изглеждат добре, но не са функционални и устойчиви за бъдещето ползване. Говорим именно за акустична среда, осветление, ергономия. За съжаление в горното описание попадат по-голямата част от офисите в България. Но има и проекти, които са на световно ниво и за щастие броят им расте. Този сегмент на работата в архитектурните студиа се разви с добра скорост през последните 7-8 години. Големите международни компании, а и вече все повече изцяло български, са готови да инвестират време и средства, за да предоставят среда за работа, която не само изглежда добре, но подпомага процесите и живота на хората в нея.Caché Atelier / Фотограф: Боряна Пандова
Ако имахте вълшебна пръчка и можехте на мига да промените едно нещо в средата, какво щеше да е то?
По-скоро бихме променили отношението на хората към общата публична среда, която всички ползваме и обитаваме заедно. Докато все още си хвърляме фасовете на улицата, ползваме анти-паркинг колчетата за пепелници и паркираме в градинки, нищо няма да се промени. Хората често приемат, че трябва да се грижат за мястото, което е заключено между стените на жилището им. Много често чуваме обяснението “Е нали плащам данъци, общината е отговорна”, което има своята логика, но смятаме, че инициативата трябва да дойде от самите хора. Нека ние започнем да бъдем отговорни и да се грижим за средата около нас и тогава ще дойде и по-активното критично, изискващо и най-вече повсеместно мислене и към съответните власти, което несъмнено ще повлече промяна и в това как се случват нещата навсякъде.
А кои са най-интересните тенденции във вашата сфера на дизайн, които наблюдавате и следите с интерес?
Несъмнено промяната в начина на работа на хората и балансът между работно място и хоум офис. Интересно е как компаниите реагират на нуждата да запазят екипите си, но и да стимулират интеракцията на живо между тях. Това е въпрос, на който се търси правилен отговор в цял свят в момента. Но той не е еднозначен - за различните компании и в различните точки на планетата отговорът със сигурност е различен. Хората избързаха да обявят офиса за мъртъв. Но наблюдението ни от последните месеци съвсем не е такова. Напротив - има все по-голямо завръщане към физическия офис и то продиктувано от нуждата на хората да се виждат с колегите си , да комуникират и решават проблеми заедно и на живо. Това не може да бъде заменено от никой софтуер. Смятаме, че това ще се засилва като тенденция все повече след отшумяването на пандемичната ситуация - просто хората сме социални същества. А добрите идеи се раждат най-често спонтанно, докато комуникираме с другите, а не пред камера в MS Teams.
Офис: Garitage Investment and Management / Снимка: Минко Минев
Каква е вашата “рецепта” за създаване на атмосфера на уют, на спокойствие?
Нямаме рецепта - всеки разбира по различен начин уюта и спокойстивето, а ние се стремим да открием това и да го трансформираме в реално пространство за клиентите, които идват при нас за помощ.
Какво ви удовлетворява в работата?
Щастливи сме, когато в края на даден проект виждаме, че сме свършили работата си добре и хората обитават пространствата с радост и спокойствие. Благодарни сме, че хората, с които реално изпълняваме проектите си, разбират изискванията ни и полагат усилия да достигнем и предложим максимално качество като краен продукт, работейки в екип. И не на последно място - осъзнаваме привилегията да виждаме неща, които са стартирали като скица на лист, реално изпълнени и работещи в изключително къс отрязък от време. Физическата реализация на идеите в нещо, което можеш да пипнеш, седнеш, преместиш, и това да оказва пряко влияние в отношението на хората в работна среда е ключов фактор да влезем в следващия проект пределно мотивирани и с нови сили.
Клиент: Progress Software / Снимка: Caché Atelier
А какви проекти отказвате?
Отказваме в два случая - когато виждаме, че хората срещу нас нямат разбирането за добрия подход в такъв проект и чисто първосигнално не се напасваме като общи нагласи към нещата. Тогава знаем, че работата занапред ще е мъка и няма нужда и двете страни да страдат от това. Също така не взимаме проект на всяка цена - следим да не надвишаваме капацитета си. Следваме философията, че щом някой се е доверил да работим заедно, то ние трябва да сме на разположение и да отговорим своевременно на всички техни нужди. Ако сме претрупани с проекти и не можем да обърнем нужното внимание на всеки от тях, това със сигурност ще доведе до сваляне на качеството, а то за нас е определящо.
Кое е лично според всеки от вас най-важното пространство, което обитаваме и защо?
Пространството, където човек се чувство на място и усеща спокойствие. За нас това е различно във всеки момент - понякога това е офисът, понякога домът, а понякога гората.
Над какво работите в момента и как ще прекарате празниците?
Продължаваме основно да работим върху проекти за работна среда, но все повече имаме и задачи свързани с жилища и друг тип обществени места. Миналата седмица завършихме дълъг и интересен проект за “Братя Хлебари” в Garitage Park - малък, но изключително сложен проект, в който хвърлихме много усилия, но нещата се случиха чудесно като краен резултат.
А за празниците - надяваме се спокойно, някъде, където обхватът е много много слаб, а снегът на пистите много, много добре обработен.
ПОВЕЧЕ ЗА CACHÉ ATELIER - ТУК, КАКТО И НА @CACHE_ATELIER
Насочваме прожекторите към новите лица от българския театрален афиш, чието развитие ни напомня, че за таланта възраст няма
Насочваме прожекторите към новите лица от българския театрален афиш, чието развитие ни напомня, че за таланта възраст няма
След „Януари“ и преди мартенското гостуване в София със спектакъла „Един кон влязъл в бар“, Самуел Финци ни разказва защо на сцената е по-важно да действаш и мислиш, отколкото да чувстваш