Подходът към всяко специфично пространство изисква много качества, умения и знания, като започнем от математиката, физиката, минем през чисто естетическия нюх и не оставяме на последно място философията, психологията и социологията, които рано или късно си правят среща в тях. Да създадеш приятно усещане в среда, която не е лично твоя, но носи твоя подпис, е предизвикателство, на което време и усилия посвещават хиляди архитекти по света. Ние разговаряме с тяхна малка българска представителна извадка, избирайки три архитектурни студия, които са сравнително млади (на не повече от 10 години от основаването си) и всяко едно от тях има различен “специалитет”, макар да прескачат в различни сфери и не се притесняват да изпробват възможностите си в нови посоки.
Екипът на Hush Architects / Фотограф: Боряна Пандова
HUSH ARCHITECTSHush Architects работят предимно частни проекти за интериори на апартаменти, както и архитектура и интериор на къщи, но имат и няколко обществени обекта в портфолиото си. Ядрото на екипа – Деница Атанасова и братът и сестрата Димитър и Елена Рахови се формира, докато работят в ателието на арх. Радина Гешева. Казват, че вече са “в края на своите първи пет”, след като основават студиото през 2017 г. Според тях стилът им е в това, че нямат конкретен стил и обикновено посоката се дава от клиента, но накрая целта е винаги да създадат “пространство, което се обитава с удоволствие”. Първият им проект е за дентален кабинет на Brand Orthodontics в Майнц, който им е специален, защото, освен че е дебютен, им носи и първото им отличие за интериор, и то в Германия.
Дентален кабинет на Brand Orthodonts в Майнц / Снимка: Studio Blenda
Кои са проектите, с които най-много сте се забавлявали?
Може би в един частен апартамент на млада двойка в София, когато решихме, че ще рисуваме реплика на тапет на стената. Бяха два уикенда труд и творчество и много смях.
Също и в ресторант 042 в Стара Загора, докато довършвахме озеленения таван на място. Пак за него, когато събирахме книги, но не за смет, и те никога не стигаха, но пък имаше безценни заглавия. Както и когато се озовахме в 8 сутринта на неделния пазар в Димитровград да издирваме тенджери, тигани и други полезни артефакти.
Има ли място и желание за български дизайнерски мебели и други продукти с български произход или все още предпочитан е вносът?
Всъщност ние винаги прибягваме до български мебели относно корпусната мебел – гардероби, кухни, всичко, което трябва да се произведе по размер.
Относно други продукти – стига да паснат и да ни харесат, няма причина да не ги използваме.
Примерно къщата B34 е с българска дървена дограма. В повечето ни обекти архитектурното осветление е на български производители. Все пак за подвижна мебел и декоративно осветление по-често прибягваме до чуждестранни марки, най-вече заради комбинацията между визия и качество.
Къща B34 / Снимка: Studio Blenda
А кои са най-интересните тенденции в архитектурата и интериорния дизайн, които наблюдавате и следите с интерес?
За нас най-интересни са новостите в сградните системи и материали. Посоката е към така наречените „умни“ решения за всяка инсталация. Също и възможностите за вграждане на всякакви нежелани елементи от интериора постоянно се увеличават. Като цяло тенденцията е към увеличаване на удобството и комфорта на обитателите.
Къща B34 / Снимка: Studio Blenda
Каква е вашата “рецепта” за създаване на атмосфера на уют, на спокойствие?
Разговорът с клиента в опит да разберем в каква среда той би се чувствал най-на място.
Кои са материалите, които предпочитате да използвате?
Естествени.
Bodyspace / Снимка: Studio Blenda
Наблюдавате ли тенденция за преминаване към по-устойчив дизайн и материали или това е все още далечна идея за местния пазар?
Такава тенденция има, има го и желанието на клиентите. За съжаление често се правят компромиси заради бюджет.
Bodyspace / Снимка: Studio Blenda
А какви проекти отказвате?
Най-често тези с твърде кратки срокове.
Кое е лично според всеки от вас най-важното помещение в дома и защо?
За Дени и Елена – дневната, защото там човек прекарва по-голямата част от времето си. За Митко – складът, за да изглежда подредена дневната.
Ако можехте с една вълшебна пръчка да промените едно нещо в средата, кое щеше да е то?
Бихме махнали рекламите по сградите.
___
ПОВЕЧЕ НА HUSH.BG И @HUSHARCHITECTS