Ако слушате техно и се престрашавате да излизате извън добре познатите партита на Metropolis, то няма как да не сте чували за клубната серия Stamina и фестивала Balkan Station. Зад двете организации стоят супер надъхани и отдадени на техно културата хора, а общото между тях е един човек – Димитър Йонков, или Cardioactive.
Йонков е част от българската техно сцена още от самото ѝ зараждане през 90-те години. Едва 14-годишен по онова време, той започва да прави хард транс и техно под името NRG Cage. През следващото десетилетие продължава да създава музика, да ходи по партита и да трупа опит, който тепърва ще му е нужен.
Моментът, в който Йонков става свидетел на Station за първи път, е през 2011 г. Създаденият година по-рано фестивал се провежда до изоставената гара Балкан, на поляна между планините Голема и Понор, където река Искър прорязва Стара планина. Йонков остава супер впечатлен от връзката между природа и музика и когато на следващата година организаторите имат нужда от помощ, не се поколебава да се включи.
Първата му задача е да помогне за изграждането на постоянна сцена на фестивала. За тази цел Йонков се качва на един микробус и започва да обикаля приятели и познати за стари дървени мебели – шкафове и гардероби. Със събрания дървен материал успяват да изградят пода и други части от сцената: “Отне ни 2-3 месеца яко коване и боядисване. Тоалетни, бар, пейки всичко е направено от нашия екип.” Цялата конструкция обаче отнема няколко издания, за да бъде завършена. Голяма роля в това играе Стефан Костадинов, който е инженер и създава архитектурния план на сцената.
През следващите осем издания Йонков неизменно е част от работния процес, редом със създателя на Balkan Station Димитър Славков – Dickie. През 2019 г. обаче решава, че му е време за почивка. Тя трае само година, защото през 2020 г. той не просто се завръща в организацията, но и я оглавява. С него начело фестивалът започва да се провежда два пъти годишно (през лятото и есента) събира по няколкостотин души и дузина артисти в полите на Балкана и от еднодневно събитие се превръща в 48-часово музикално преживяване.
Balkan Station обаче не е единственото занимание на Йонков. През 2017 г., в момент, в който той вече се чувства леко изтощен от организирането на партита, с него се свързва един друг Димитър, този път Кожухаров. Тогава той е само на 19 години и е адски надъхан да влезе в промоутърската сфера. “Беше решил да иде и да работи на круиз цяло лято, а всичко, което заработи, да вкара в организирането на партита.” Заедно с Кожухаров се включва и трети Димитър Георгиев. Той вече се е установил на виенската електронна сцена, където е част от клубната серия Techno.Deluxe.
Йонков предлага на момчетата да им помогне с всичките си контакти и с безкрайни съвети, но няма намерение да се включва. До момента, в който енергията на Кожухаров и Георгиев не му влиза под кожата и той отново се пуска на промоутърската въртележка.
Тримата измислят името Stamina и през ноември 2017 г. провеждат първото си събитие. Тогава те водят в България едно от значимите имена на европейската сцена украинеца Станислав Толкачев, във Fabrica 126. Така в София се ражда още една техно серия с отчетливо ъндъргаунд посока.
Kernel e един от траковете в новото EP на Cardioactive, което ще излезе през португалския лейбъл Diffuse Reality.
Едно от най-силните партита на Stamina идва през януари 2020 г. “Напук, че всички смятат, че партита не се правят през януари”, както казва Йонков. Те канят италианското хард техно дуо 999999999 и събират над 450 души във Fabrica 126. И точно когато набират сериозна скорост, подобно на други активни промоутъри и клубове в този период, Ковид пандемията удря и спира всичко. Тя със сигурност успя да убие много от силната инерция на всички активни лица на сцената, но не и да ги спре.
Момчетата не се отказват, а в края на 2020 г. дори добавят нов член в екипа: Борислав Ангелов – Slav, който е мениджър събития в лондонската организация Corsica Studios. Доказателство за неспирното развитие на Stamina, а и за българските техно фенове, са думите на емблематични британски техно артист Regis, когото те канят през 2021 г.: “Такъв вайб не съм срещал отдавна.”
От създаването си досега Stamina са докарали в България култови ъндърграунд техно имена като Setaoc Mass, Somewhen, Dax J и Ancient Methods. Днес те вдигат нивото, като излизат отвъд границите на страната и започват своя собствена серия партита във водещия виенски техно клуб dasWerk. На 11 ноември в София им предстои да отпразнуват и шестия си рожден ден, който ще бъде в колаборация с култова техно организация, но те все още държат детайлите в тайна.
Йонков не оставя и работата по фестивала Balkan Station. Тази година той отново ще се проведе в началото на лятото и в началото на есента. Първото издание ще бъде между 9 и 11 юни, а новото в организацията е включването на доказания парти екип Sunday Bunch. Заедно те събират артисти като сърбина Filip Xavi, португалеца Temudo, както и Cinnamint, Daniel Zhelev, Frykk, Kliment, Reneta, Risto, Xander, Deyan Dimitrov, Factuaw и Mario Milev. Предостатъчно български и чужди таланти, които да чуете, ако искате да излезете извън комфортната си зона.
______
Всеки месец "Фонотека Електрика", българската медия за електронна музика и клубна култура, ще пренася на страницата на "Виж!" музика, теми и артисти от страната и чужбина.