Антония и Любомир Чонос са женени от 15 години и макар две трети от брака им да е преминал в KANAAL, все още се разсмиват взаимно, което може би е разковничето за успеха им. Барът отваря врати преди десет години, но го планират още от 2008 г., когато им изниква възможност да вземат една стара родова къща на кьошето край Канала, диагонално на парка “Заимов” и си казват “айде да си направим бар” без грам опит в този бизнес. Докато пътешествията и мечтите им ги теглят към Холандия, където им харесват културата, дизайна на средата, мисълта в детайлите, каналите, велосипедите и “едни малки вълшебни бири, които те изстрелват в Космоса", те си пренасят част от нея в София. Тогава се обръщат към едни от професионалните си идоли – криейтив агенцията от Амстердам KesselsKramer за име и визуална идентичност на мястото и така се ражда KANAAL. От тогава до сега той вече има своето трайно място в дневния и нощния живот на столицата и е много повече от бирен бар със селектирани крафт бири, готини музикални сетове, различни културни събития, както и идеална локация за кафе или работа. Честването на 10-годишнината им започна през март и ще продължи в началото на август с първото издание на фестивал за немски лагерни бири само от областта Франкония. За есента подготвят своя юбилейна бира, а отделно придвижват и сбъдването на проекта им за малка сцена за акустична музика, който се забави заради пандемията.
Какво ви се налагаше да преборите в началото и какви са предизвикателствата сега?
В началото беше собствената ни наивност и неопитност в бизнеса. Учехме се в движение и допускахме грешки, работехме твърде много и без почивка. Сега проблемите са общите за бранша липсата на достатъчно хора с умения, качества и/или желание за работа.
Какво продължава да отличава KANAAL в настоящето крафтбирено море?
Селекцията. Наблягаме на малки и независими пивоварни, наши и чужди, наистина интересни и добри в това, което правят. Друго, което ни отличава, е системата ни за наливна бира – ползваме най-съвременната технология, имаме впечатляващите 38 крана и прилагаме ултрависок хигиенен стандарт – така гарантираме най-добрата презентация на всяка бира, която наливаме в бара.
Кои са най-непопулярните решения, които сте взимали през годините по отношение на KANAAL?
Едно от първите е в бара изцяло да не се пуши, когато още нямаше забрана. Другото е да не предлагаме масово позната и рекламирана индустриална бира. През годините неведнъж сме отказвали доходоносни частни партита с “музика на клиента“, която не съвпада с вайба на KANAAL.
Какво ви взима и какво ви дава барът?
Да имаш бар е малко като да имаш черна дупка — много привлекателно, но поглъща кански много време, енергия и средства. За съжаление, не пътуваме както преди, затова пък в бара срещаме страхотни хора – от квартала, от целия град, от други държави и континенти. Сред най-топлите ни приятелства са тези покрай бара.
Вие сте партньори в работата и в живота. Кои са подводните камъни в тази комбинация?
Липсата на дистанция. Когато всичко е 24/7 е трудна границата между “през деня колеги“, а “след работа съпрузи“. Често работният ни ден е 12-14 часа.
Музиката е много съществена част от преживяването KANAAL. Какъв тип хора привлича и съответно държи настрана?
Въпреки че винаги сме били консистентни в избора на музика, все пак е в доста широки стилови граници и привлича различна публика. В бара звучат соул, джаз, фънк, хип-хоп, реге, диско, хаус, електроника... Надяваме се, че дори на хора, които слушат съвсем други стилове, не им е неприятно да пробват по някоя бира при нас.
Как изглежда в мечтите ви KANAAL след още десет години?
На същото място си е и продължава да посреща и познати, и нови лица. По-добро е и най-после сме изремонтирали и отворили онази митична зала за партита в мазето.
Издайте какво още планирате в поредицата от събития по повод 10-годишнината си.
В началото на август организираме първия ни фест за немски лагерни бири само от областта Франкония и от малки занаятчийски пивоварни. В подготовка сме и на наша юбилейна бира, ще оставим изненадата за есента. Предстои да реализираме и един отдавнашен проект, който се забави заради пандемията – малка сцена за акустична музика.
Кога ви е най-лесно и съответно най-трудно да следвате себе си?
Най-лесно е, когато си в добро състояние на тялото, ума и духа. Най-трудно е, когато от решенията ти зависят други хора.
Това интервю е част от поредицата #followmyself, която се осъществява със съдействието на Fashion Days.