Сезонът е особен: нормалният ритъм на събитията се възстановява, с което дълго отлагани проекти стават реалност, а групи, които са набирали скорост напоследък, едва сега срещат офлайн публиката си. Първите месеци на годината в няколко добри новини:
Появата на Lunikk
Да не звучиш като “българска група” продължава да е популярен рефрен, когато искаме да отличим определени изпълнители от масата. В случая на Lunikk, в чиято музика поравно се смесват носталгичен трип-хоп и съвременно R&B, този израз е изцяло валиден, поради естествено звучащите текстове на английски, хващащия глас и цялостната естетика, в която песните им до момента дълбаят. През есента на миналата година излязоха парчетата Ricin и Unreal City, а през март и най-убедителният сингъл от тях до момента - Soda Pop. Зад клиповете им е Боян Дечев от No Blink Studio, който е и китарист на Jin Monic.
На фона на това развитие дуото все още няма по-видима изява на живо, така че със сигурност те ще са сред най-очакваните имена на Sofia Live Festival (23-26 юни).
Отложени срещи с The Kobras и Dena
Същото събитие през юни ще доведе в София две имена, които следим, но без възможност да чуем на живо.
Гласът в The Kobras е на познатата у нас най-вече като художничка Деси Баева. От около година лондонското дуо търси звука си и го намира някъде в рокендрол наследството на 60-те и началото на 70-те години. Най-добър пример за това е The Sun Song, а през февруари излезе най-новата им песен New Religion. Подобно на много групи, които дебютираха през 2020-2021 г., първите им участия на живо идват след като вече са направили няколко крачки към издаване на музиката си.
The Kobras / Снимка: Личен архив
Въпреки че следим всеки нов проект на българската посланичка в Берлин DENA (Деница Тодорова), а някои от връщанията ѝ са ставали повод за нови видеа, през лятото предстои първата ѝ пълноценна изява на живо в България от близо десетилетие. Миналата година излезе мини албумът Mixed Feelings EP и страхотният ѝ съвместен сингъл с Lauer – Make It Stay.
The Kobras и Dena, подобно на Lunikk, са в програмата на Sofia Live Festival.
Новият (нов) албум на Evitceles
Като че ли е трудно един артист да се променя рязко, когато издава особено често музика. Израстването би трябвало да е незабележимо и плавно, но някак си това не е случаят при Етиен Славчев (Evitceles), за когото това е девети по-цялостен проект от 2018-а насам и второ заглавие за годината. Новият му албум Accession излезе неотдавна на винил през естествения дом за този тип електронна музика в България, лейбъла Amek.
Accession предлага 38 минути (нито секунда по-малко или повече) музика, която във всеки момент прави неочаквани ходове.
Музикалните конференции и шоукейси плахо опитаха да се наложат в България в началото на миналото десетилетие и от години не е имало особени пробиви в тази посока. Между 26-28 май в Пловдив ще се проведе първото издание на Spike - събитие, което ще обедини конференция за професионалисти в бранша, уъркшопи и музика на живо. Spike също така ще съвпадне с новото издание на фестивала Electric Orpheus в Пловдив.
Междувременно Рут Колева, която тази година беше част от South by Southwest (SXSW) в Тексас и е сред основните движещи сили на Sofia Live Festival, обяви първото издание на SoAlive Music Conference през 2023 г.
Трите десетилетия от смъртта на основателя на “Нова Генерация” Димитър Воев (1965-1992) бяха отбелязани с няколко дългоочаквани проекта в негова памет: освен книгата на издателство “Парадокс” с негови известни и за първи път публикувани текстове, се появи и пълнометражният документален филм “Воев” на Биляна Кирилова. Вместо книгата и филмът да митологизират образа му още повече, всъщност те отместват няколко слоя на натрупани клишета.
"Той със сигурност нямаше да е само музикант и поет. Воев в XXI век би говорил на съвременен език като визуален артист, щеше да влезе в киното и театъра, да стане автор на пърформанси и инсталации, на видеоблогове и подкасти", пише Доротея Монова от издателство "Парадокс" в предговора на книгата “Непрочетено”. Филмът на Кирилова, в комбинация с анимацията на Мина Златева Иванова, всъщност ни убеждава, че това е точно така.
След пълните прожекции на “София филм фест” и Master of Art “Воев” има шансът да се превърне сред малкото български документални филми, които да имат пълноценно киноразпространение и съответния интерес.
Секстетът на Васил Хаджигрудев
Това е сред албумите, които ще останат като важен документ на времето си и идеален гид "кой кой е" на джаз сцената в съответния момент. В "Секстет" Хаджигрудев събира тромпетиста Росен Захариев, саксофонистите Димитър Льолев и Арнау Гарофе, барабаниста Борислав Петров, тромбониста Владислав Мичев.
За финалната версия на осемте композиции допринасят още съоснователят на Bluba Lu Константин Кацарски, записал и миксирал инструменталите, мастерингът на живеещия между Амстердам и Варна пианист Димитър Бодуров и обложката, дело на Александра Вентова. Tази пролет се очаква Васил Хаджигрудев да представи албума в партньорство с "Аларма Пънк Джаз".
Биляна Токмакчиева и Йоана Жечева превърнаха проекта си The Artist at Play в едно от явленията в съвременното ни изкуство през тази година и дадоха платформа на ново поколение художници