Месечно "кареграфиране" на план за обиколка на колкото се може повече от програмата в КАРÉ
КАРÉ е обща инициатива на галериите Гьоте-институт, Depoo, Little Bird Place, “Поста“, “Пунта“, КО-ОП, “Аросита“ и “Харта“, обединени в район “Оборище“. Точно обратно на принципа "разделяй и владей", целта им е да обединят аудиторията си чрез съвместни проекти, събития и инициативи, които развиват съвременното изкуство и общността в квартала. За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през май, ги “карѐграфираме“ в аванс по места и добавяме по няколко кратки причини за този артистичен пешеходен маршрут:
CHARTA
ул. "Врабча" 12
STEPPING STONES | 02.06 – 22.06
Изложбата на британския художник и куратор с над 28-годишне опит в изкуството Ричард Бартъл води публиката на пътешествия по улиците на Истанбул, а представените произведения в нея са част от колекцията на Владимир Илиев.
Проектът “Stepping Stones“ стъпва на основите на филологически, исторически и културни изследвания от преди 18 години, които Бартъл комбинира с преодоляване на напрежението, произтичащо от срещите му с очарователната и удивителна градска материя на Истанбул. Част от произведенията са вдъхновени от скалистия бряг на Kadıköy.
Самостоятелна изложба на Цветомира Борисова | 27.06 – 28.07
AROSITA
ул. "Врабча" 12б
STICK PLACE / МЕЖДУ БЯЛОТО И ЧЕРНОТО | 01.06 – 20.06
Изложбата на Ирина Робева-Терзиева е посветена на бялото, но не като отсъствие на цвят и черпи вдъхновение от текст на Г.К. Честъртън “Парче тебешир“, който гласи: “Когато моливът се нажежи до червено, рисува рози. Когато се нажежи до бяло, рисува звезди. Една от няколкото дръзки истини на най-добрия религиозен морал, наистинското християнство, например, се състои точно в това. Добродетелта не е отсъствие на порок и не се свежда до избягване на морално проблемни ситуации. Добродетелта е животрептящо и самостоятелно нещо, подобно на болката или определена миризма. Милост не значи да не си жесток или да спестяваш на хоратаотмъщението и наказанието. Милостта означава нещо ясно и положително, подобно на слънцето, което човек или вижда, или не вижда.“
RHYTHM & SPACE| 15.06 – 30.06
Новата комплексна визуална инсталация на художника, съосновател и арт директор на пространството Depoo Васко Славков използва реалността като отправна точка, за да преобрази цялата галерия “Аросита“. За целта се възползва от обемите на характерните за нейното пространство ниши на едната стена, както и приземния етаж с централна овална стена, които редовно затрудняват гостуващите художници, както пише кураторът Весела Ножарова. Тя допълва:”Ако за едни автори тази даденост е препятствие, то за Васко Славков архитектурата винаги е стояла в началото на процеса за създаване на едно ново произведение. В своята досегашна практика, той създава визуални намеси върху сгради или различни публични пространства, превръщайки ги в големи орнаментни пана, в които ритмично се редуват ярки цветове, пулсиращи мандали, които разбиват равните архитектурни повърхности. В този смисъл изкуството му винаги се осланя на синтеза межу живопис и архитектура, между художествено (изящно) и приложно изкуство. В тази си най-нова изложба, той умело съчетава двете, като прави архитектурата на залата активен участник в цялата инсталация.“
LITTLE BIRD PLACE
ул. "11-ти Август" 7
SECRET NATURE | 06.06 – 30.06
Първата самостоятелна изложба на канадеца Закари Логан в България е през 2021 г. в галерия Little Bird Place по покана на българския художник Любен Домозетски, чието творчество е силно повлияно от това на Логан. Сега двамата представят съвместен проект, в който обединяващ елемент е пресъздаването на природните форми и търсенето на мястото на човека в природата. Включени са рисунки, живопис, керамика и две произведения в съавторство, създадени след съвместния им престой в художествената резиденция Little Bird Artis в родопското село Лещен. Изучавайки и наблюдавайки пейзажа, растенията и животните в тяхната естествена среда, двамата автори създават серия от творби, които отразяват задълбоченото им вглеждане в природата. Човешкото присъствие също е осезаемо, като понякога е представено чрез неочакваноизобразяване на животни или растения върху човешкото тяло, а в други произведения части от човешкото тяло се превръщат в части на растения. Друга обединяваща посока е реалистичното начало в творчеството и на двамата.
ПУНТА
ул. "Дунав" 13
ПРИВЪРЗАНОСТИ | 13.06 – 09.07
В тази своя самостоятелна изложба Коре Франг продължава практиката си на работа с бисквити, като поставя в пространствата на галерия ПОСТА и ПУНТА скулптури, създадени в Копенхаген, както и по време на едноседмичния му престой в София.
Изложбата в галерия ПУНТА използва бисквитите “Житен дар”, които са широко разпространени на българския пазар. Обяснява го част от представянето на изложбата: “Инстиктивно, четем житото през емоционалната нипривързаност към него и неговите значения - източник на препитание, интегрална част от диетата на почти всички народи, ежедневен елемент в средностатистическия дом с ритуална наситеност. Поради животоутвърждаващатаси функция, неговата ценност се разпростира и заплита широки икономически и политически казуси (наскоро този с украинската сделка за внос на жито, при която през Черно море се установяват коридори за преминаване натоварни кораби), но и такива с дългосрочна глобална проблематичност, като ефекта на екологичната криза върху този ресурс и неговия потенциален добив. С много от тези фактори сме наясно съзнателно, а други избираме даигнорираме в ежедневието си.“
Авторът използва медия, която е свързана със съзидание и поддържане на живот, но се интересува повече от нейната ронливост. Ерозията е в плана на Коре, защото през следващите седмици творбите му ще се разпадат подвлиянието на външната среда и с това ще напомнят за крехката основа на света, неговите системи и структури. Възпроизвеждайки обекти като глобус, мост, климатик, авторът маркира и теми като екология, движение наресурси, индустрия и икономика.
Работата на Коре Франг всъщност цели да напомни, че ходът на времето е необратим и сигурен и разполагането на творбите в галериите сякаш стартира таймера на техния край.
ПОСТА
бул. "Дондуков" 34
ПРИВЪРЗАНОСТИ | 13.06 – 09.07
Самостоятелна изложба на Коре Франг
Fear Play | 01.06 – 18.06
Мина Атанасова завършва изящни изкуства в Кралската художествена академия в Хага и в творчеството си използва разнообразни средства, фокусирайки се основно върху темата за традициите, ритуалите и връзките им със страха. Комбинирайки различни материали, тя изгражда леки и изчистени пространства, но винаги оставя място за въпроси и за диалог.
Това се случва и в нейната завладяващата инсталация, озаглавена Fear Play, в която отново изследва силната прегръдка на страха чрез 97 полупрозрачни стъклени тухли. Свойството им да разпръскват светлина и същевременно с това да осигуряват зрително замъгляване изкривява сетивата, подобно на моментите, когато сме в състояние на страх. Страхът създава фантастични образи – калейдоскоп от илюзии пред очите ни, които превземат разбирането ни за самите себе си и за света.
THE SHIMMER OF A POSSIBILITY | 22.06 – 20.07
Красимира Буцева живее между Лондон и София, като междувременно завършва фотография и активистко кино. Лектор е по фотография в Лондонския колеж по комуникации към Университета по изкуствата в Лондон и гостуващ лектор в Университета по изкуствата Фарнъм и Университета в Портсмут. Освен че е един от съоснователите на британската организация Revolv Collective и куратор на архива “История помежду“, през 2022 г. тя получава и наградата за съвременно изкуство “БАЗА“.
ГЬОТЕ-ИНСТИТУТ
ул. "Будапеща" 1
АРТ СТАРТ: Млади художници, които да следим | 23.05 – 16.06
За седма поредна година Гьоте-институт и Credo Bonum обединяват усилия, за да покажат заедно новите имена на художници, чиято творческа кариера да следим през настоящата година. През 2023 включените автори са Ванеса Митева, Глория Аугуст, Дани Недкова, Елине Цветкова, Климентина Ли, Кърт Колева, Сабриджан Юзен, Тодор Рабаджийски и Яна Абрашева, REALITY PSD - Габриел Пендов и Робин Белучи. Всички те показват творби на тема “Error…message delivered”, като автори на концепцията са привлечените като куратори бивши арт-старт участници София Димова и Павел Найденов.
Изложбата с това заглавие цели да изследва и анализира как младите артисти се справят в среда на постоянна несигурност и липса на устойчивост в структурите. Какво е да бъдеш млад артист, търсещ себе си,във време на преход, който изглежда никога няма да бъде завършен? Кои могат да бъдат новите хоризонти на преосмисляне и освобождаване от излишното?
NATURE MORTE | 22.06 – 16.06
Изложба на Никола Стоянов с куратор Христо Калоянов е мултимедиен проект, който се опитва да вкара философия на труднодостъпен терен, проследявайки операция на минно-геоложката дейност и съпътстващата я администрация. За целта са използвани отворени данни от сателитни и геоложки изследвания и измервания, чрез които е изградена дигитална топография на мините. Сондажът на скали, глина, минерали, камъни и пепел разтваря земните недра и разкрива част от тяхната и нашата история и минало.
DEPOO
ул. "Врабча" 12
PILLOW FIGHT | 23.05 – 10.06
Пространствената инсталация на Мирослав Живков – Джингиби, основател на споделеното студио за ситопечат и ризография в с. Баланите, Габрово – No Point Atelier, е посветена на организирания безпорядък, или там където хаосът се среща с контрола. С опростени форми и по-лаконичен визуален изказ Джингиби търси границите между намерение и случайност. Част от тях той създава със затворени очи, което прави енергията още по-хаотична, но добавя и дълбочина на щрихите. Куратор е Николай Петров GLOW.
SEVEN DAYS à BOV | 15.06 – 22.06.
Изложбата на Щефен Мишке е резултат от участието му в творческата резиденция “Корен“, с която той прекарва седмица в китното село Бов, разположено в Мургашкия дял на Стара Планина.
Мишке е определян като един от динамично развиващите се съвременни художници. В работата си използва моменти на абстрактен експресионизъм, елементи от последователни движения от 80-те и 90-те години, като анархични цветни експлозии и линии се преплитат с текстури и форми. В творчеството си изследва и мултимедийни техники като фотография, инсталация и ефимерни скулптури, като обикновено търси нови ефекти, а това превръща творбите му в един нестихващ и развиващ се процес.
Изложба на Ганчо Ганчев | 27.06 – 14.07
С куратор Николай Петров – GLOW
Още подробности от програмата на КАРÉ може да следите ТУК.
За трета поредна година Гьоте-институт България кани всички кинолюбители на прожекция с черно-бял филм на Ф. В. Мурнау, представен с музикална импровизация на живо от Станислав Арабаджиев, Росен Захариев и Владислав Мичев
Изложбата "Енциклопедия на необозримото“ на една от значимите фигури в българското изкуство – Текла Алексиева е ретроспекция на творчество ѝ, обхващащо периода от средата на 70-те години на XX век до днес
28-ото издание на фестивала “Златен ритон“ ще покаже най-новите заглавия от българското документално и анимационно кино в Пловдив между 13 и 19 декември