Животът на Александра Георгиева – Sashettu, е неизменно е свързан с рисуването. Още с прохождането си хваща четката и никога повече не се разделя с нея, а с времето се превръща в един от малкото съвременни артисти у нас с ярък разпознаваем почерк, който просто няма как да сбъркате. Завършва Националната гимназия за приложни изкуства “Св. Лука” с дипломна работа по графичен дизайн, след което се впуска из дебрите на илюстрацията в Националната художествена академия. Постепенно открива още куп други артистични посоки: татуира, работи с текстил и тъфтинг, дизайн, илюстрация, авторски книги и зинове. Зад гърба си има две самостоятелни изложби (както и участие в множество групови), а през септември ще бъде част от лекторите на второто издание на фестивала за дизайн на персонажи Pictoplasma във Варна. Малко преди събитието си говорим с нея за влиянието на поп културата върху изграждането на личния стил, илюстрацията като суперсила и какво е техниката на “фъкане“, предшественик на Тъфтинга.
Автор: Александра Георгиева
Първи стъпки в рисуването
За първи път хващам молив и четка на първия си рожден ден. Има една много любима моя традиция, наречена Прощъпулник, позната като обичая, в който се смята, че първият предмет, който детето грабне след като е проходило, ще предскаже професията към която ще се ориентира то. На старата видеокасетка от 1998 г., се вижда как грабвам материалите за рисуване на фона на възторжените викове на майка ми: “Художничка, ще стане художничка!“.
От този момент, целият ми живот до днешна дата се е въртял, под една или друга форма, покрай изкуство. Оцветявах старателно прецизните рисунки с цветя и вази на баба ми, прекопирвах стотици анимационни герои със сестра ми, рисувах на всички рисунките в училище, мислех си за рисуване и живеех за това.
Welcome to my colourful world: Александра Георгиева / Фотограф: Даниела Йорданова
Илюстрацията като суперсила
За мен интересите на един човек се променят постоянно с годините, както се променя и той самият. Със сигурност мога да кажа, че винаги съм имала повече афинитет към илюстрацията, по-конкретно към персонажите и героите в нея. Такава специалност учих четири години в Националната Художествена Академия и се чувствам най-компетентна в нея. Графичният дизайн е сфера, която адмирирам изключително много като естетически красива и функционална визуална комуникация с хората, но със сигурност не ми е най-силната страна.
Автор: Александра Георгиева
Поп култура и вдъхновение
Вдъхновена съм най-много от поп културата. Мисля също, че прекомерното гледане на анимациите от “Cartoon Network” ми е повлияло изключително много. От малка се занимавам с актьорско майсторство, танци и пеене, и всичките шарени костюми и герои, в които се превъплъщавахме, са оставили огромен отпечатък над моето светоусещане и стилистиката ми на работа. Работя много сетивно и се оставям на подсъзнанието си да се излее върху хартията.
Автор: Александра Георгиева
Материалите
Не съм от най-прецизните и търпеливи хора, затова повече се осланям на грубия и лесен за използване материал. Обожавам маслените пастели и акрила. Никога не съм се занимавала с текстил, но живота ме завъртя и в тази посока. Открих техниката на “фъкане“. Техниката представлява захващане на парчета прежда в различни разцветки върху пластична мрежа на квадрати, така че да се образува гъста мека текстилна рисунка, тип китеник. Целият процес е ръчен и е предшественик на техниката на Тъфтинга. Започнах да се занимавам и много с тъфтинг, създавайки различни текстилни пана с пъстри и многоцветни сюжети.
Тути фрути: Александра Георгиева / Фотограф: Даниела Йорданова
Най-странната история
Не съм сигурна кое дефинира странно, но се сещам за една моя творба. Самата работа представляваше два училищни стола, тапицирани с мои текстилни рисунки. Към тях беше наредена инсталация от един чин и моят личен архив от запазените ми тетрадки и любовни бележки от 1-4 клас. По време на откриването на изложбата, един от основателите на галерията ме заговори и сподели, че много му харесва работата ми и би искал да я купи.
Зарадвах се, мислейки си през цялото време, че говори за столовете, които бяха самият продукт. За моя огромна изненада, той желаеше да откупи моята стара тетрадка от първи клас, в която бях създала “научен“ труд за биологията на животните.
Автор: Александра Георгиева
Участието в Pictoplasma
Знам за фестивала още от училищните си години и никога не ми е минавало през ума, че някой ден аз ще бъда част от него, особено като гост-лектор. Чувствам се много поласкана и леко притеснена. Това е отговорност, която поемам с голямо внимание и се надявам историята, която имам да разкажа за моя творчески път да бъде полезна и ползотворна за слушателите.
PICTOPLASMA x Balkans ще се проведе между 6 и 8 септември във Варна. Повече информация на @sashettu, balkans.pictoplasma.com и @pictoplasma_balkans.