Берлин е втората най-зелена европейска столица след Виена. Стотиците му паркове, градини и гори го правят зелен в буквалния смисъл на думата, а обсебеността на жителите му от природосъобразния начин на живот се е превърнала в запазена марка на града. Друга запазена марка на Берлин е нощният му живот, който кипи в повече от 300 барове и клубове. Традиционният парти живот обаче не винаги е природосъобразен. Точно обратното – един средно голям клуб се нуждае от 1000 kWh електрическа енергия всеки уикенд, което е количеството, потребявано от едно домакинство за цяла година. Извън това берлинските партита отделят около 30 тона въглероден двуокис на година, като в тях не е включена енергията за рециклирането на отпадъците от тях. Днес няколко нестопански инициативи са решени да превърнат Берлин в първия град в света с изцяло климатично неутрални нощни клубове.
Берлинският гей клуб ShwuZ – най-старият гей клуб в града
Германската столица е пословично известна със “зелената” си градска управа. През 2018 г. отделът за околната среда, транспорта и опазването на климата към местния сенат прие Берлинска програма за опазване на енергията и климата 2030 (позната като BEK 2030), в която има допълнителен бюджет, улесняващ столичните нощни заведения по пътя им към климатична неутралност. Една от насърчителните мерки е създаването на лейбъла Berlin Green Club за онези клубове, които следват предписанията на програмата. Усилията са допълнени от проекта
Clubtopia, основан през 2019 г. Неговите цели са насочени към промяната на берлинската клубна сцена към повече устойчивост и природосъобразност. Clubtopia предоставя напълно безплатно цялостно енергийно обучение, семинари и консултации по управление на клубовете и мениджмънт на събитията в тях. В рамките на проекта е издаден и т.нар. “Зелен наръчник за клубове”, който съдържа съвети как собствениците на клубове да оптимизират работата им. Така например, хладилниците със стъклени витрини в баровете може и да изглеждат атрактивно, но могат да бъдат заместени с такива, които са по-ефективни от енергийна гледна точка. Също така купуването на крафт бира от десетките малки пивоварни, базирани в Берлин намалява вредните емисии, отделяни при транспорта на напитката от други части на страната и същевременно с това насърчава местното производство.
Идеята за превръщането на берлинските клубове в климатично неутрални места обаче не започва от местната градска управа. Инициативата с нестопанска цел Clubmob, създадена през 2011 г., също предлага безплатни консултации и вече е помогнала на няколко берлински клуба да станат по-екологични. Clubmob анализира потреблението на електроенергия в клуба, взема предвид множество други фактори като осветление, изолация, климатични инсталации и съставя план за намаляване на разходите. Паралелно с това организира партита, за да финансира преустройството, като същевременно запознава посетителите на клуба с проблема за устойчивостта на берлинската клубна сцена.
Инспекцията клуб ShwuZ преди да бъдат направени препоръки за оптимизирането му. / Фотограф: Karoline Kohle
Усилията на повечето берлински клубове днес са насочени към намаляване на потреблението на електричество. Те биват оборудвани с нови, по-ефективни стъкла и соларни панели, а някои инвестират в далеч по-напредничави идеи като подове, които улавят енергията от танцуващите посетители и я превръщат в електричество. Резултатите от тези усилия са значителни четиринадесет клуба, сертифицирани с лейбъла Berlin Green Club, приложили някои от гореизброените мерки, са спестили за една година общо 220,000 kWh електричество, които се равняват на около 51 000 евро. Разбира се, намаленото потребление на електричество не трябва да е за сметка на преживяването.
Катрине Грегерсен, служител в неправителствената организация BUND Berlin Friends of the Earth Germany и активист от Clubtopia, твърди, че климатичната неутралност или енергийната ефективност на берлинските клубове не означават по-малко светлина, по-малко музика или по-малко забавление в тях. Според нея има много неща, които един клуб може да направи, които изобщо няма да повлияят на преживяването на посетителите. Една от най-важните промени е смяната на доставчика на електричество. Clubtopia разполага със списък от доставчици на електричество, които са напълно екологични. В повечето случаи предлаганата от тях енергия е на по-ниска цена от тази на стандартните доставчици. Clubtopia също така помага на собствениците на клубове да получат финансиране от държавата, с което да намалят инвестициите си в преоборудването на клубовете.
Семинарът “Устойчиво (пре)изграждане на клубове“ с Urban Design Thinking, инициатива на Clubcommission Berlin. Фотограф: Karoline Kohle
Сред клубовете, които участват активно в инициативата на Clubtopia, са Rummels Bucht, Suicide Circus, YAAM и SchwuZ – най-старият гей клуб в Берлин, който отваря врати в далечната 1977 г. Засега усилията на проекта са съсредоточени върху берлинската клубна сцена, защото организацията е финансирана от Берлинския сенат. Но интерес към дейността им проявяват и клубове в други германски градове като Хамбург, Лайпциг и Бремен. Миналата година Clubtopia постига международен успех със спечелването на наградата на конкурса Creative Cities Challenge. Това ще даде възможност на организацията за обмяна на ноухау с други световни столици като Лондон, Париж и Ню Йорк, които работят активно по намаляване на въглеродните емисии от нощните си клубове.
През 2016 г. Берлинския сенат обеща, че ще направи града климатично неутрален до 2050 г. Това означава, че общото количество на емисиите от въглероден двуокис трябваше да бъде намалено с поне 40% до 2020 г. , с поне 60% до 2030 г. и с поне 85% до 2050 г. , в сравнение с нивата от базисната 1990 г. Берлин вече постигна първата цел предсрочно, като намали емисиите от въглероден двуокис с 41,1%. Предстои да видим дали германската столица ще успее и с останалите срокове. Инициативите в тази посока са много. Така например през февруари, 2021 г. неправителствената организация AutoFrei Berlin предложи зоната от 88 кв. км., опасана от надземното метро на Берлин, известно като S-Bahn, да стане пространство, свободно от коли. Ако Берлинският сенат беше приел това предложение, германската столица щеше да се превърне в най-голямата градска зона без автомобили на планетата. Намаляването на въглеродните емисии от берлинските клубове е друга, на пръв поглед малка, но все пак важна част от тези усилия. Берлинската музикална сцена, която се слави като родно място на европейската техно музика винаги е била нещо повече от място за развлечения. Тя е пулсиращо креативно пространство с потенциал да влияе върху обществени каузи и неотменна част от културата на града, която предизвиква социални промени.