Петя Кокудева е поетеса и писателка, която успява да поддържа в себе си изумителното любопитство на възрастен като дете или на дете като възрастен и често праща поздрави от синята палатка от различни крайчета от земното кълбо.
Барелеф в храм в Индонезия
Какво Ви впечатлява най-силно в източните култури?
Най-силно ме впечатлява способността на хората от Изтока да разместят почти всяка от моите представи за света. Във Виетнам черните зъби са символ на красота, а не белите. В Япония за Бог можеш да се погрижиш ти, вместо само да го молиш той да свърши нещо за теб. В Индонезия (любимата ми азиатска страна) слагат чадъри на гробовете, за да пазят хладна сянка на мъртвите. Има една сурова жизнена енергия в азиатските страни, където съм била. Животът се усеща по радичковски – ръка за ръка със смъртта. Там ме научиха колко е важен Шива, богът на разрушението защото, за да съграждаш, трябва да умееш да рушиш.
Индонезия
Кое е най-интересното място, на което сте били в Далечния изток?
За мен това рядко са места, по-скоро са хора. Често си спомням просторния дом на професора по танци Сал в един от големите индонезийски градове – Джогджакарта. Човекът беше строил 9 години тази къща заедно с жена си, прочута танцьорка. Тъкмо се нанесли в новия дом и съпругата му заболяла от рак и починала. Винаги най-разтърсващо и трогателно ми е било в домовете на хора. Никакви музеи, храмове или изкуство не могат да ви дадат онзи непосредствен и сприятеляващ досег с Другостта, какъвто ще ви даде обикновената среща с човешки същества.
Виетнам
За кое бяхте подготвени и кое Ви създаде културен шок?
Безумният трафик на Виетнам, буквално опасен за живота. Волята на Сингапур да изгражда стратегии за развитие – не за 5, а за 10, 15 години напред. Режимът на червените кхмери в Камбоджа – макар да е минало, още се смразяваш от предупрежденията да не напускаш основните пътища, останалото не е разминирано. Концентрацията на мисъл в Япония – няма друго такова пиршество за ума като Япония. За кое бях подготвена? Да не съдя онова, което не разбирам и не харесвам. Повечето подобни неща имат своите дълбоки основания: няма как да ги проумееш, непознавайки цялостния контекст и история.
Виетнам
Кои са най-често разпространените погрешни представи за Далечния изток?
Това за “бедните, но щастливи” хора примерно е приумица на презадоволения европеец, който от скука романтизира бедността. Идеализирането на Япония също ми се струва наивно – колкото е впечатляваща, както споменах по-горе, толкова може да е отблъскваща. Но най-важното, това са отделни, много различни една от друга държави с огромно религиозно и етническо разнообразие. Дори вътре в себе си са безкрайно необобщяеми – когато си в Индонезия, едно е да си в Джакарта, съвсем друго е на остров Бали.