
Мрак по пладне
Автор: Артур Кьостлер
Издателство: “Нике”
Артур Кьостлер отваря очите на Западна Европа за ужасите на сталинизма. Авторът споменава, че книгата е базирана върху истински разказ – бивш висш партиец е хвърлен в затвора без съд и присъда и без никаква информация относно бъдещето му. Ако някой зададе въпроса защо тази книга трябва да бъде спомената в контекста на архитектурата, отговорът се съдържа в една дума – затворът. Затворът със своите коридори, по които се чуват воплите на незнайни затворници, дворът пространството за въздух и разходка, мазетата, в които се изпълняват наказанията, килиите, в които лишените от свобода излежават или очакват присъдите си, както и кабинетите на висшите функционери и началници. Всички тези пространства играят важна роля в рисуването на цялостната картина на преживяванията на главния герой. И всички те са добре познати на автора, който е бил хвърлен в тях без съд и присъда.

Замъкът
Автор: Франц Кафка
Издателство: “Атлантис КЛ“
Едва ли е възможно да говорим за архитектура в литературата и да не споменем “Замъкът” на Кафка. И естствено, не бива да забравяме, че това е Кафка и замъкът няма да е просто замък, а сигурно ще е лабиринт, в който индивидът се лута между затворени врати и водещи доникъде коридори, управлявани от бюрокрацията, скрита в сенчестите ъгли на постройката. Такъв е случаят с главния герой господин К., опитващ се неистово да получи достъп до замъка в селото, в което е изпратен. Един от великите романи на един от най-великите писатели служи и за вдъхновение на испанския архитект Рикардо Бофил, който през 1968 г. завършва своя проект “Замъкът на Кафка”.

Разходката
Автор: Роберт Валзер
Издателство: “Критика и Хуманизъм“
Валзер е един от онези писатели, без които световната литература би осиротяла. Странник и самотник с още по-странни и самотни текстове, Валзер не е най-популярното име нито в неговото, нито в нашето време. Но отпечатъкът, който оставя върху едни от гигантите на световната литертура, е безспорен. Една негова малка книга “Разходката” ни повежда на една проста разходка. За да си почине от писането, главният герой на книгата излиза на разходка, по време на която отбелязва в съзнанието си заобикалящата го градска среда, витрините на магазините, къщите и улиците. Градската среда насочва мислите на героя към вътрешния му свят. Така е и с нас – архитектурата, която ни обгражда, често отключва закодираните послания на спомените ни и на настроенията, които ни навява.
“Между редовете” е съвместна рубрика на “ВИЖ!” и книжарница One Book Bookstore. Още заглавия ще откриете на ул. “Върбица” 8 в София и @onebookbookstore.