Как, благодарение на SiteGround, ПСС се сдобиха с първите три детектори RECCO в България, и как да сме по-внимателни с техния Наръчник за безопасност в планината + удобни смартфон уолпейпъри с важни номера
Планините - тези огромни природни великани, които ни доближават до небето, звездите и боговете, винаги предизвикват страхопочитание. Думата е особено подходяща, защото съчетава огромна доза уважение и благодарност, но и не малко страх, за който има основания. Докато сред висините можем да отдъхнем, да спортуваме, да се любуваме на красиви гледки, да се помирим със себе си и със света и да се почувстваме велики, там едновременно с това можем да усетим и реалните мащаби на нашето съществуване и да ни се наложи да се поклоним пред силата на природата. Затова основна предпоставка да можем да им се насладим е подготовката - онази, в която има и от двете основни съставки - почитание, но и полезна доза страх.
Първите RECCO детектори в България
В България планините са чутовно красиви и ни предлагат неповторимо разнообразие от атмосфера, флора, фауна, въздух, вода и скали. Независимо какво ни води при тях, не е изключено обаче понякога те да не ни оставят да ги напуснем лесно. Това са случаите, когато се загубим, не сме добре подготвени за непредвидени обстоятелства или ни сполети инцидент насред планината. Тогава на помощ идват спасителите от Планинската спасителна служба при БЧК (ПСС). Те обаче също се нуждаят от добра екипировка и специализирано планинско оборудване,за да успеят да помогнат навреме.За съжаление доскоро България бе една от малкото страни в Европа, чиито планински спасители не разполагаха с високоспециализирано планинско оборудване като RECCO детекторите. Те се използват от планински спасители по цял свят, за откриване на затрупани в лавина хора, оборудвани с RECCO рефлектори, които се съдържат в повечето зимна екипировка в днешно време. Как се случва това? - сигналът на RECCO детектора се отразява от RECCO рефлектора и помага на спасителите да намерят най-краткия път до затрупания човек. По-бързото намиране означава по-голям шанс за оцеляване.
Затова миналата година ПСС започна кампания за набиране на средства за наемането на поне един RECCO детектор в България, тъй като детекторите се отдават под наем за период от 5 години.
снимка: Георги Величков, www.fotozona.bg
Защо точно SiteGround и как се случва всичко?
SiteGround е българска компания сред глобалните лидери в сферата на уеб хостинг и софтуер услугите в света. Макар да прекарват голяма част от деня си в работа на компютър, в екипа си имат много запалени пътешественици, байкъри, сноубордисти и скиори. Така, когато през септември 2020 година, един от служителите в SiteGround споделя за инициативата на ПСС сред колегите си, те решават да я подкрепят. След няколко разговора с директора на ПСС - Емил Нешев, SiteGround обаче се заема с финансова подкрепа за наемането на не един, а цели три RECCO детектора. Така, няколко месеца по-късно, в началото на 2021 с подкрепата на компанията първите три RECCO детектори са вече в България, разположени в регионите на Рила - спасителна база Боровец, Рила - спасителен пост до хижа Рилски Езера, Витоша - спасителна база Алеко. Хубавата новина е че самите детектори са компактни и лесно преносими и може да се ползват дори в повече лавинни райони, по преценка на ПСС.
За съжаление, всяка година и особено през зимата, всички чуваме новините за инциденти в планината, както с туристи, така и с по-опитни планинари. За да променим това, не е достатъчно само да има на кого да разчитаме – важното е да бъдем отговорни. Затова, заедно с подкрепата си за ПСС, SiteGround решават да разработят и Наръчник за безопасност в планината, който може да свалите свободно в дигитален вариант, както на български, така и на английски език. На хартия този месец ще го откриете във февруарския брой на "Виж!", в удобен формат, който можем да вземем със себе си навсякъде, за да ни е винаги под ръка в джоба. Междувременно SiteGround подготвят и печатно издание на Наръчника, който ще бъде разпространен в планинските бази и хижи на ПСС.
А за приятен преход в планината и за да има всеки под ръка на екрана на телефона си основни неща, които да носим със себе си и важни номера за спешна помощ, SiteGround създават и тематични уолпейпъри за телефон, които всеки може да свали и добави на екрана си.
Още за любовта към технологиите и планината
Почти по същото време, в което организират подкрепата си към ПСС, със SiteGround се свързва и Българската организация на хижите с обсервация (БОХО), за да споделят каузата си за присъединяване на новата хижа “Балканити” към проекта huts.bg и оборудването ѝ с онлайн уебкамери за цялостно наблюдение и мониторинг на околната среда. Идеята за подобна възможност за обсервация подкрепя развитието на устойчив туризъм в България и е в абсолютен синхрон с философията на SiteGround да полага грижи както за екипа и клиентите си, така и за околната среда и обществото като цяло. След като прегръщат и тази идея, вече всеки може да се наслади на гледка от камерата на хижа “Балканити” ТУК.
Ако тази история ви е развълнувала толкова силно, колкото успя да докосне и нас, може да прочетете повече за нея и партньорството между SiteGround и Планинската спасителна служба ТУК. Ако ли пък ви е заинтригувало какво е усещането да работиш в подобна кампания, която вече няколко години печели множество награди за най-добър работодател, организира свой собствен супер готин музикален фестивал на морския бряг и освен това редовно прави по пистите в страната ски и сноуборд сбирки на колегите си от София, Пловдив и Стара Загора, може да разгледате възможностите да се присъедините към тях на careers.siteground.com.