Месечно "кареграфиране" на план за обиколка на колкото се може повече от програмата в КАРÉ
КАРÉ е обща инициатива на галериите Гьоте-институт, Depoo, Little Bird Place, “Поста“, “Пунта“, КО-ОП, “Аросита“ и “Харта“, обединени в район “Оборище“. Точно обратно на принципа "разделяй и владей", целта им е да обединят аудиторията си чрез съвместни проекти, събития и инициативи, които развиват съвременното изкуство и общността в квартала. За да планираме по-ефективна обиколка на събитията, които предстоят в КАРÉ през май, ги “карѐграфираме“ в аванс по места и добавяме по няколко кратки причини за този артистичен пешеходенмаршрут:
CHARTA
ул. "Врабча" 12
REST ASSURED | 28.04 – 26.05
Първата толкова лична изложба на Елена Назърова, чиято работа обикновено сме свикнали да виждаме в социален и обществено-ангажиран контекст. В нея тя разкрива необработени бележки от дневниците си, като ни кани да погледнем в някои твърде лични и на моменти мрачни за нея моменти, предизвикателства и трудности. Така тя насочва вниманието към психичното здраве, изолацията и проблемите, които остават несподелени.
ул. "Врабча" 12б
ПРЕ- и ПОСТ-РИСУНКА | 02.05 – 15.05
Изложбата с генеративни рисунки на Анна Бачева представя как мутират изображенията, попаднали в изкуствената памет на дигиталните технологии. Тяхната достоверност се изменя в безброй алтернативни състояния, които проблясват като спомен, предхождащ или надживяващ образа. Тези спонтанности се овладяват от Анна Бачева чрез наблюдение и намеса, за да се превърнат в ново средство за разширяване на човешкото творчество. Изложбата представя хипнотизиращо изследване на цвят и форма, отвъд създаденото от човешка ръка.
12 LOVE LETTERS | 18.05 – 01.06
„12 любовни писма“ е пърформанс на София Димова, който се гмурка в мислите на един наблюдател със стеремжа да намери по-ясно разбиране за битието, докато се сблъсква с нови като усещание събития. Писмата са адресирани до града, приел образа на любовник, забравени познати, срещата със смъртта и с безусловната любов, която никога не умира. С всяко следващо писмо изповедите се доближават все повече до по-доброто разбиране. Това са 12 писма за всеки месец от годината, които представят колко неща могат да се случат за този кратък период и влиянието на дълготрайните ефекти с настъпилите промени. „12 любовни писма“ се фокусира върху личния катарзис, разлагането и достигането до най-ниското състояние и стремежа към красотата на съживяването.
LITTLE BIRD PLACE
ул. "11-ти Август" 7
МАЛКАТА ШУШУЛКА | 11.05 – 31.05
За графика Васил Ангелов една малка шушулка е източник на голямо вдъхновение. В изложбата, кръстена именно на нея, той представя свои графики, изпълнени чрез класическата, но рядка и трудоемка техника мецотинто, създадена през XVII в.
За проекта самият автор пише: „Раждането на всеки нов живот е кулминацията в природата. Тя е всичко и енавсякъде. Тя е любовта, Тя е недоспиването, Тя е едновременно и красавицата и звяра, Тя има най-прекрасния смях, Тя обича пица, динозаври и…. други неща. Тя е бебето на мама и тати. Тя е най-великотодело на природата. Тя е Ива – малката Шушулка.“
ПУНТА
ул. "Дунав" 13
Фотограф: Михаил Новаков
AU ANAGRAMA | 20.04 - 13.05
Художничката Рада Букова и кураторката Вера Млечевска заедно проучват различни методи за намиране на злато, процедури за неговото извличане в битови условия и изпробват емпирично как се различава злато в природна среда. Провокирани са от факта, че в епохата на модерния капитализъм този ценен метал е все така неравномерно разпределен, а от хилядолетия хората се стремят да го достигнат. Резултатът от това тяхно усилие е представен в изложбата Au Anagrama в ПУНТА. Успоредно с нея в пространството на ПОСТА те показват и най-новото оборудване и тенденции в екипировката за добив на злато, които съчетават изискванията за ефективност и практичност във всякаква среда.
Колаборативен проект на Калина Димитрова и Александър Габровски | 18.05 – 10.06
ПОСТА
бул. "Дондуков" 34
Фотограф: Михаил Новаков
AU ANAGRAMA | 20.04 - 13.05
Художничката Рада Букова и кураторката Вера Млечевска заедно проучват различни методи за намиране на злато, процедури за неговото извличане в битови условия и изпробват емпирично как се различава злато в природна среда. Провокирани са от факта, че в епохата на модерния капитализъм този ценен метал е все така неравномерно разпределен, а от хилядолетия хората се стремят да го достигнат. Резултатът от това тяхно усилие е представен в изложбата Au Anagrama в ПУНТА. Успоредно с нея в пространството на ПОСТА те показват и най-новото оборудване и тенденции в екипировката за добив на злато, които съчетават изискванията за ефективност и практичност във всякаква среда.
бул. "Янко Сакъзов" 17
Фотограф: Любов Череш
Лисича опашка | 20.04 – 16.05
Новата изложба на Мария Налбантова с куратор Димитър Кенаров носи името „Лисича опашка“ и превръща в основен свой герой един малко известен феномен, който от години създава проблеми на водоснабдителната система – лисичата опашка. Така се нарича образуванието в тръбите, чието присъствие в тръбите се усеща единствено по проблемите, които създава, но никой никога не успява да я локализира с точност, докато не започне да копае с лопати, с багер, както дойде, пише Кенаров. „Тя е истинска и митична едновременно, лисичата опашка. Тя е като онова чудовище от Лох Нес. Като ламята, която пресушава изворите. Като опашката на дявола. Те знаят, че тя съществува, но за съжаление няма уред, който да я открие“, допълва в представянето на изложбата Кенаров. Понякога издирването на лисичата опашка в тръбите може да продължи с месеци, дори година. Дължината ѝ често достига няколко метра и често е като трофей за работниците, които са я открили. Сякаш са уловили чудовище. „Дали това наистина е чудовище, питат се някои? Дали ние не сме чудовищата, които не търпят натрапници в тръбите на живота, коитовинаги искат чистота, дори с цената на убийство? Дали лисичата опашка не е всъщност нашата собственаопашка, която отказваме да приемем? Дали лисича опашка не е всъщност плитката на ангел?“
Фотограф: Георги Величков
Kawaii Toilet | 04.05 – 31.06
Петата и последна пространствена инсталация от кураторската програма Like the State, the Toilet is Never Neutral в КО-ОП, която се откри на 4 май, е дело на най-младия участник в програмата на галерията досега. Лора Камбурова е на 12 години и това е нейната първа инсталация, с която превръща тоалетната на КО-ОП в пространство на изкуството. Инсталацията Kawaii Toilet ни пренася в света на Далечния изток, вдхновена от един от най-популярните съвременни японски стилове. Kawaii културата се заражда покрай манга рисунките през 60-те години на миналия век, а днес има своята популярност и оказва влияние върху модата, дизайна, музиката, поп културатата, храната и визуалните изкуства. Визията на проекта е повлияна от kawaii естетиката, младежката култура и талисманите yuru-chara (в превод "разпускащи образи"), които могат да бъдат видени навсякъде в Япония. Тоалетната като място за разпускане. "Защо светът, който ни заобикаля трябва да е толкова сив и скучен? Защо хората са толкова сериозни?". С тези думи авторката ни кани да погледнем по нов, различен начин на пространството и да открием място на което да избягаме от всекидневните образи, за да се пренесем в един цветeн, ярък, бляскав, сладък и далечен свят.
ул. "Будапеща" 1
Фотограф: Боян Христов
Творческо безсилие | 25.04 – 18.05
Описанието на изложбата е като приятен зимен морски разказ и гласи: „В края на януари тази годинаДимитър Шопов, Алина Папазова, Александра Ласкова и Вълко Чобанов заминават на пленер вчерноморското село Варвара. Тръгват натам без конкретни идеи, художествени материали и с нулаочаквания. На място ги посреща Витка, домакинята на къщата за гости, която очаква да срещне „нормални“ художници с четки и бои. Вместо това получава закачлив отговор, че са концептуални артисти.
Скоро след пристигането си четиримата усещат невидимото присъствие на творческото безсилие. То гиводи за ръка през обезлюдените заливи, улици, просторни поляни и споделя с тях самотните видения, накоито стават свидетели, докато наблюдават преминаването на Зелената комета C/2022 E3 покрай Земята. Ивсичко това насред мъртвото очарование на зимното море. Неусетно четиримата вече са започнали да си общуват с „духа“ на творческото безсилие. За комуникацияси с него не използват класическата дъска за спиритически сеанс, а измислят бордова игра смногозначителното име „От „Кристал“ до documenta“. Със своя иронично-саркастичен подход игратапоказва пътя на съвременния артист в България през познати градски паркове, галерии, институции иобщуването със съвсем реални хора в името на едно успешно творческо CV.“
След като четиримата художници демонстрират играта по време на откриването на 25 април, тя продължава да стои в галерията и е на разположение на посетителите, които могат не само да се пробват да я играят, но и ако победят, да си тръгнат с награди - ръчно изработени ключодържатели, направени с намерени на плажаматериали. Четиримата оставят след себе си и други доказателства за своето честно и почти детско общуване с времето– морски обекти, рисунки, инсталации, видео. След завръщането у дома решават да нарисуват и по едно живописно платно, както ги съветва Витка.
АРТ СТАРТ: Млади художници, които да следим | 23.05 – 16.06
За седма поредна година Гьоте-институт и Credo Bonum обединяват усилия, за да покажат заедно новите имена на художници, чиято творческа кариера да следим през настоящата година. През 2023 включените автори са Ванеса Митева, Глория Аугуст, Дани Недкова, Елине Цветкова, Климентина Ли, Кърт Колева, Сабриджан Юзен, Тодор Рабаджийски и Яна Абрашева, REALITY PSD - Габриел Пендов и Робин Белучи. Всички те показват творби на тема „Error…message delivered”, като автори на концепцията са привлечените като куратори бивши арт-старт участници София Димова и Павел Найденов.
Изложбата с това заглавие цели да изследва и анализира как младите артисти се справят в среда на постоянна несигурност и липса на устойчивост в структурите. Какво е да бъдеш млад артист, търсещ себе си,във време на преход, който изглежда никога няма да бъде завършен? Кои могат да бъдат новите хоризонти на преосмисляне и освобождаване от излишното?
ул. "Врабча" 12
Бележки от Бов – самостоятелна изложба на Йоханес Мундингер | 09.05 – 16.05
Художникът и стенописец Йоханес Мундингер от Берлин е първият гост-артист в резиденция КОРЕН, която се провежда между 29 април и 5 май. Докато изследва природните дадености на село Бов, той черпи вдъхновение от спиращите дъха гледки за създаване на предстоящата изложба в галерия Depoo.
„Вила Бов, където се провежда резиденцията, е кацнала над Искърската долина, а гледката от прозореца наателието се простира върху дефилето и пътя от двете страни на реката, стесняващ се в извивка, следвайкитечението ѝ, и изчезващ зад следващата планина. Встрани под вилата се подава склон с няколко реда къщи, сгушени между дървета, водещ до скален ръб, над който се спуска водопад. Кариерата, която преработваскалите в чакъл от противоположната страна на долината, несъмнено се отличава, натрапвайки се видиличното възприятие.“
Задвижен от тези впечатления, Йоханес Мундингер създава картини и като в кариерата разбива всичко на отделни елементи – структурни и линейни -след което ги пренарежда. Резултатът са „Бележки от Бов“, създадени с неговия характерен творчески почерк и представени под кураторския поглед на Атанас Леваков.
Изложба на Мирослав Живков | 23.05 – 10.06
Мирослав Живков – Джингиби е основател на споделеното студио за ситопечат и ризография в с. Баланите, Габрово – No Point Atelier, а куратор на новата му изложба е Николай Петров GLOW.
Още подробности от програмата на КАРÉ може да следите ТУК.
За трета поредна година Гьоте-институт България кани всички кинолюбители на прожекция с черно-бял филм на Ф. В. Мурнау, представен с музикална импровизация на живо от Станислав Арабаджиев, Росен Захариев и Владислав Мичев
Изложбата "Енциклопедия на необозримото“ на една от значимите фигури в българското изкуство – Текла Алексиева е ретроспекция на творчество ѝ, обхващащо периода от средата на 70-те години на XX век до днес
28-ото издание на фестивала “Златен ритон“ ще покаже най-новите заглавия от българското документално и анимационно кино в Пловдив между 13 и 19 декември