Николай Петров GLOW разказва за многоцветната вселена в своята самостоятелна изложба в галерия DEPOO
Николай Петрвов – GLOW представя самостоятелната си изложба-инсталация MULTICOLORVERSE в галерия DEPOO межу 20 октомври и 18 ноември.
В нея ще можем да видим неговия аналогов прочит на концепцията за пренасяне в “паралелна вселена” тук и сега. MULTICOLORVERSE e аудио-визуално преживяване, фокусирано върху връзката между цветовете, формите, възприемането на заобикалящото ни пространство и възможността на изкуството да отваря врати към нови светове без използването на дигитален медиум.
Изложбата e създадена под формата на единна, интегрирана в галерията “walk-in” творба-инсталация, в която подът, стените и таванът се превръщат в платна, а изложбената зала – в метафоричен полет към създадената от автора вселена от цветове, форми и звуци. Концепцията се допълва от създадена специално за изложбата звукова среда от музикантите Биляна Груданска (пиано, вокал), VOLEN (саунд дизайн) и Борис Ненов (звуков инженер). Тя добавя нови слоеве в цялостното преживяване и засилва търсения ефект за навлизане във фиктивен свят, “разтварящ се” в реалността.
G L O W
Първият досег на Николай Петров до изкуството е през графитите. Още през 2000 г. има възможността да наблюдава артисти, които рисуват графити на живо. “Това за онези години си беше голяма рядкост”, споделя той. Така получава шанса да му подадат спрея в ръката заедно с доза знания и някои техники. Това поражда интереса и страстта му към тази "субкултура", а с времето се развива и до сферата на калиграфията, типографията, графичния дизайн, както и самото му следване в НХА.
Срещаме се с Николай Петров GLOW, за да научим повече за изложбата и за това какво му предстои.
ИДЕЯТА
Идеята за цялостно трансформиране на галерията в едно голямо произведение, в което можеш да влезеш, да се разходиш и да преживееш неговия свят, се роди преди около две години и, като всяка друга идея, имаше необходимостта да се развие, да узрее и да намери своят път към финалната си реализация.
МУЛТИКОЛОРВЪРС (multi-color-verse) е името на отдалечена Много-Цветна-Вселена с две Слънца, в която Небето и Земята сякаш се сливат през лилави полета, магентени хълмове и оранжеви долини.
В настоящата изложба няма произведения на платна и стени. На лице е творба, която се разпростира по четирите измерения на просътранството и превзема галерията. Ролята на зрителя е обърната, той се озовава насред произведението, а не срещу него. Идеята за полет в непознатото е препратка към първия полет на човека в космоса. Сега е време за първия полет в МултиКолорВърс-а - идеална въображаема вселена, пресъздадена от цветове и форми, в която запознавам зрителите с мястото, от което черпя вдъхновение и ги каня да се потопят в него. Място без конкретики, където въздействието на цветовете и формите превзема състоянието на съзнанието.
Ще има и лимитирана серия принтове и за това ще има отделно събитие на място. В тази изложба няма произведения, които да бъдат закупени, но в момента се изготвя серия от лимитирани принтове, които ще бъдат пуснати в тираж от по 20 бройки. Скоро след откриването на изложбата ще бъде обявена и втора дата, на която официално ще бъдат представени принтовете.
ЦВЕТОВЕ И ФОРМИ
Основният процес, през който преминавам в последната година като автор, който е заложен и в нястоящата изложба, е изчистване на силно изразените форми. Те вече не заемат ключова роля в творбите ми. Това създава повече пространство за експеримент с цветовете. Много по-интересно ми е да се занимавам със самите багри, тяхното въздействие и начина, по който си взаимодействат и осъществяват своята среща. За мен силата на цвета е много по-ярка, когато е смело същестуваща върху големи петна и форми. Както и финото преливане на цвят в цвят и съпоставката на плоски цветове и живописни маски.
ТРАДИЦИОННО ≠ ДИГИТАЛНО
Основната идея, заключена в името Multicolorverse/Мултиколорвърс, е препратка към Мetaverse/Метавърс - платформата, която в последно време се опитва да превземе нашия “Realverse”, или реалността. Това е явление, в което изкуството също бива въвлечено, давайки възможност на много дигитални артисти да се развиват и това е чудесно, но всичко се случва много бързо. Дигиталното се опитва твърде рязко да превземе пространството и да избута аналоговото изкуство в сянка, което за мен би било огромна загуба. Ето защо за своето изкуство аз по-скоро избирам страната на традиционалист.
Намесата ми в галерията е изцяло ръчно създадена с помощта на най-традиционните инструменти и техники. Смятам, че тези техники също могат да имат силен ефект и да потопят наблюдаващия в една среда-контрапункт на Метавърс-а, който в момента е така силно наложен.
ИЗКУСТВОТО ИЗВЪН ГАЛЕРИЯТА
Аз съм артист с опит и развитие в работата с градско пространство и смятам, че изкуството трябва да бъде достъпно за всеки. Градската среда има сериозна нужда от присъствието на изкуство. Затова я припознавам като поле за изява. Постоянното ми търсене и развитие ме води и към работа в студио и галерийно пространство. Опитвам се да направя мост между тези две занимания, да намеря общото и различното, както и да изучавам това, което ми дава намесата в затворено и тази в открито пространство.
Това, върху което се насочвам и фокусирсам сега и занапред, са изоставени съоражения и инфраструктури, които са неглижирани. Чрез художествена намеса те могат да бъдат съживени. Пример за такова е обектът на последния ми мащабен проект - баскетболно игрище и прилежаща спортна площадка в София на ул. "Богатица". За мен най-голямата сила на изкуството е, че то въздейства на емоционално ниво. Да те променя. Да те провокира и да задава въпроси.
ПОСОКАТА
Мноро се радвам, че в проекта се включиха и трима музиканти - VOLEN, Биляна Груданска и Борис Ненов - Kin Riddimz. Те изградиха звукова композиция и среда, която много обогатява крайния резултат на инсталацията. Занапред също бих искал да вървя в посоката на мултижанрова съвместна работа, защото виждам как засилва въздействието и се акумулира една обща, по-силна енергия. Работата с артисти от други сфери ти помага да видиш своя процес през очите на другите и се получава нещо ново и неочаквано, нещо повече от планираното.
Що се отнася до работата в градска среда, бих искал да каня в България чуждестранни артисти с проекти, които защитават твореца, неговата автентичност и авторски почерк, за да може той да се представи в най-добрата си светлина. Това ще даде добър пример и ще допринесе за развитието на културата у нас.
Смятам, че изкуството има нужда да бъде представяно по достъпен начин и да достига до по- голяма част от общестовто, като излиза от изолираните, до някаква степен, кръгове от артисти.
Изложбата може да бъде посетена в галерия DEPOO до 18 ноември.
Подробности ТУК.
Фотограф: Михаил Новаков
Роденият в Лисабон художник с бразилски корени Едгар Гомез започва живота си в България като интериорен дизайнер на места като "Червило" и "Комикс клуб", а след повече от 20 години като собственик на две галерии в Пловдив, представя и първа самостоятелна изложба в "Чистилището"
Как новото поколение визуални творци вижда поп културните символи на 90-те, тогавашното трескаво културно наваксване и наследството на хаоса
Как градът се променя през очите на графити артистите и къде са били най-добрите “спотове”