“Мястото на науката, етиката и културата трябва да е в публичната сфера, трябва да е поднесено интересно”, казва Любомир Бабуров от платформата за популярна наука Ratio, малко след края на последния форум в Sofia Tech Park с участието на международни лектори и малко преди да съберат биолози и астрофизици за събитие на покрива на “Музейко”, а после да срещнат публиката си с д-р Клара Нелист от Европейската организация за ядрени изследвания.
По-рано тази година Ratio отбеляза десетилетие съществуване, а освен многобройните им събития, платформата е все по-асоциирана и с подкаста си. Според Любомир Бабуров, съосновател на Ratio, има все повече български подкасти с качествено техническо изпълнение, но той вижда техния проект като индивидуален случай заради постепенното му приоритизиране в рамките на цялата им активност.
Кадри са от Ratio Forum 2022 – пролет / Фотограф: Михаела Янева
“Подкастът ни се промени фундаментално от създаването му до днес. Първоначално той беше просто придатък към основната ни дейност – имаме интересни лектори за някое събитие и просто ги викаме да си поговорим преди или след него. После дойде 2020-а и всичките 50 събития, които бяхме планирали за годината, ефективно отпаднаха. Започнахме да се адаптираме към повече съдържание онлайн.”
Екипът започва Ratio Weekly, в който обсъждат актуални научни теми или “безумни неща”, както се изразява Любомир – като например какво точно са крадливи морски фотосинтезиращи охлюви. “Отидохме и отвъд научния фокус със серията ни Vox Nihili, където със Стоян Ставру сме ориентирани повече към теми, свързани с етика, право и философия. После дойде и серията inter alia, където Васил Лозанов създаде отчетливо място и за повече разговори, свързани с култура и изкуство.”
Кадри са от Ratio Forum 2022 – пролет / Фотограф: Михаела Янева
В последните епизоди се обсъждат климатичните промени и как те влияят на лятото, може ли да вярваме на индикациите, че Google наистина са създали изкуствен интелект със собствено съзнание, криминални случаи, за чието разрешаване науката изиграва важна роля.
След над 300 епизода те виждат, че експериментирането с формати не разсейва от основната концепция, а им позволява да не зациклят прекалено в едно и също нещо. “Освен това в началото се притеснявахме много, че с такава честота хората "няма да смогват". Оказа се, че стига съдържанието да е качествено, явно намира своята аудитория. Не всеки слуша всичко – слушателите намират темите, които за тях работят най-много.”
Кадри са от Ratio Forum 2022 – пролет / Фотограф: Михаела Янева
В живите си събития и онлайн съдържанието си те работят с огромно количество информация, част от която все пак субективно се оформя чрез прогнози и догадки. По-лесно или по-трудно става отделянето на достоверна и недостоверна информация през последните десет години?
“Тук по-важното е да се облегнеш на процес за набавяне и валидация на информацията. За щастие, в тази сфера ние имаме тесни контакти с доста хора от науката, включително и вътре в организацията ни. Използваме ги като инструмент за валидиране на съдържание. И въпреки че с времето сме изградили доза увереност да навигираме информационните потоци, важното е да работим с информацията винаги като предпоследна. Когато се появи новина за ново откритие, трябва, от една страна, да го отразим и да говорим за него, но от друга страна, да сме готови да го заменим в съдържанието ни с по-нови данни. Например може да се окаже, че първоначално новината е отразена по-сензационно, а приложенията ѝ всъщност са много лимитирани. Затова винаги подхождаме с известна доза скептицизъм.”
Кадри са от Ratio Forum 2022 – пролет / Фотограф: Михаела Янева
Програмата им за 2022 г. е пълна до края на годината и понякога включва по три събития на месец, с по-голям форум, който предстои на 19 ноември.
С развиването на подкаста се развиват и темите на живите събития. “Тази година започнахме да обръщаме внимание и на теми, които да са свързани с новите ни наративи в подкаста: литература, етика, култура и изкуство. Целта е организацията ни да покрива повече теми от сферата на интелектуалното – отново, по достъпен начин. Целта е събитията на Ratio да са равноправна алтернатива на концерти, кино прожекции или сходни приятни начини да си прекарваш свободното време.”
Кадри са от Ratio Forum 2022 – пролет / Фотограф: Михаела Янева
Тази година Ratio започва да организира и събития, в които да срещне науката и бизнеса, нещо, което виждат като продиктувано от самото развитие на тези области в страната. “В България вече има немалко специалисти и потенциал в институти, стартъпи и други организации. За да се реализира този потенциал, трябва да има лесен начин да се формират тематични групи, в които да се комуникират идеи и да се реализират колаборации. Тук изглежда, че нашето място е в качеството на спойка, така че да съберем тези хора на едно място.”
Какво предстои? Екипът устремено покрива акцентите, които по една или друга причина не е успял в последно време. “В момента сме на фаза влизане в детайл, не задължително общи теми. Когато говорим за влизане в детайл, има много, много неща, които тепърва биха били интересни: аспекти на материалознание, symbolic AI, текстурата като елемент от храненето и сходни. А това са теми, които са ни на дневен ред само в рамките на следващите седмици.”