През март се срещаме с Annna, J-Lost, Raya, Tedka и Terra
Те са пет дейни, активни млади жени с талант и характер, които усещат нуждата да вложат голяма част от енергията и емоциите си в електронната музика. Можеш да ги срещнеш както в клубове и по фестивали, където вече са натрупали опит в това да карат стотици хора да танцуват заедно, така и онлайн, чрез сетовете им, които да те изкарат от битовите мисли и тегоби поне за час.
J-Lost
Юлияна Милкова или просто Джули започва да развива способностите си по време на маратонски диджей сетове с приятели. На тези събирания хората около нея са едни от най-активните диджеи, така че тя успява да открадне знания доста бързо. “Още се чудя на търпението им, при положение, че аз се учех в движение.”
Като “нездравословно зарибен меломан” винаги може да чуеш радикално мнение от Джули за музика, хора и ситуации, но всъщност тя има същото отношение и към себе си. “Приемам музиката твърде сериозно и имам супер високи изисквания към всичко свързано с нея, включително към мен самата.”
J-Lost успява да си изгради собствен стил, базиран на сурова енергия и пънк отношение и вече има опит от клубове извън България като Drugstore в Белград и Renate в Берлин. Сега тя движи и клубната серия Escape Route заедно със Стефан Александров, в която канят електро, EBM и уейв артисти.
Въпреки че може да свържем звученето ѝ с изброените стилове, нейната концепция е: “Очаквайте неочакваното, тук най-вероятно ще чуете всичко. Ако не съумеем да провокираме танцьорите всячески, а сляпо следваме добре утъпкани пътеки, то изкуственият интелект с лекота ще превземе пулта и няма даже да разберем откъде ни е дошло.”
Тедка
Теодора Маринова, или Тедка, прави първите си стъпки в миксирането, когато е на 18 години. Година по-късно си взема грамофони и започва да колекционира плочи. Наваксва липсата на електронна култура в родния ѝ Пловдив, като се рови в историята на електронната музика и в селекциите на любимите си артисти. Оттогава изпитва желание да споделя енергията си чрез музика, не само тук, а по целия свят.
В момента Тедка се движи между София и Лондон, където наскоро завършва университет. Това ѝ дава възможност постепенно да стане част от лондонската сцена и да пуска в клубове като Electrowerkz, E1 и The Beams. Продължава да пуска основно техно, но харесва хаус, асид, а в момента е на вълна бавен олдскул дъбстеп: “Обичам минималистични игриви перкусии и секси вокали, но в мен си има и една доста тъмна страна, която често надделява – там може да очакваш от хипнотични въртележки до счупени испански влияния и тежки модуларни, репетитативни звуци.” Но, както и сама казва, най-добре е да идете и да я чуете.
Като част от магистратурата си, Тедка прави и изследване на различните електронни сцени: “В София ми харесва това, че има много критични личности, което често вдига летвата високо. Можеш да си позволиш да експериментираш стилово и това да бъде оценено. Това, което не ми харесва е, че партитата понякога ми идват или прекалено малки, или прекалено масивни.” Това, на което се надява е скоро в София да има техно клуб с правилния размер: “тъмен и мръсен, с готин звук.”
Terra
Теодора Дженкова започва да пуска техно преди 2-3 години, но до това я водят 10 години слушане, колекциониране и танцуване. Тя от хората, които се изразяват еуфорично винаги, когато говорят за музика.
Terra е била част от събития на ФАЗА и ROBOLOCO, на места като Micro, Fabrica 126, Studio EW и Organic Electronics, от фестивали като Wake Up Stran-Jah, Balkan Station и Aymon Tribal.
Не обича да се ограничава в стилове, но основната ѝ посока е дийп и хипнотик техно, ембиънт и електро. “Секси ли е музиката и докосва ли ме, се опитвам да я внедря в микса си по най-добрия начин.”
Като още един проводник на емоционалната ѝ връзка с музиката е и подкаст серията Matter, в която кани местни диджеи за стриктно хипнотично техно, дарк и ембиънт. В същото време разнообразието е нещо, което е важно за Terra и тя се радва, когато локалните парти организациите успяват да предложат нещо различно и интересно всеки уикенд.
Рая
Тя е от хората, които винаги са най-отпред на дансинга. Танцува, докато музиката не спре. Пуска от около две години, а първото ѝ парти е в родния град Русе. Споделя, че мотивацията ѝ да започне идва от “първата ми истинска любов - един от най-добрите български диджеи за мен.” Доказателство, че любовта може да носи и продуктивност.
Рая започва да пуска електро, UK геридж и асид, като в сетовете ѝ могат да бъдат намерени и други стилове като джаз и хип-хоп. Била е зад пулта “в повечето клубове, които приютяват звученето на нашата електронна сцена,” като Micro, Tell Мe, Studio EW, КУПЕ.
Рая е позитивна за развитието на местната електронна сцена и небрежно отбелязва: “Има уважение между хората, макар те често да не се харесват помежду си.” И добавя за край: “Не ми допада разединението и малкото подкрепа между отделните организации. През последните две години се запознах с много колективи из Европа, които са част от различни движения, но въпреки това се подкрепят страшно много. Топлотата между тези хора ми прави най-голямо впечатление напоследък. Липсва ми при нас.”
ANNNA
Анна-Мария Хаджистоянова вече е позната на читателите на “Виж!“. Създадената от нея Isterika в момента е една от най-отличимите клубни нощи в София и продължава да се развива все по-сериозно от основаването ѝ през 2018 г. Именно организирането на партита е сред катализаторите Annna да започне да пуска музика сериозно.
Около две-три години след като нейните събития я срещат с установени диджеи като основателя на лейбъла I’m a Cliché Cosmo Vitelli, Анна-Мария започва да се фокусира все повече върху селекцията и миксирането си. Сред причините за диджействането си тя споделя и социалната тревожност, която преди е изпитвала. “Трудно си намирах мястото, а когато пускам музика нищо друго няма значение и се чувствам уверено и комфортно.”
Annna трупа опит и от участията си в Берлин и Лондон и смята, че тук имаме много добро усещане за музика и танц. Но пък оправдано се дразни, когато хората снимат с телефоните си на дансинга, когато стоят с гръб към диджея и подсвиркват. “Един дансинг е изключително специално и интимно пространство. То може да е и лечебно за много хора, които преживяват нещо негативно в дадения момент.” Друга позиция, която споделяме е, че “трябва да се танцува повече!”
С дебютния си албум “Introverse” групата на Али Абдала – ALI отбеляза нов връх в една от най-силните години от съществуването си от 2015 г. насам
Двете съставни части на trohi застават зад няколко любопитни проекта през година и с радост отбелязват, че хората ходят по музикални събития с все по-малко предубеждения
Виртуозният китарист от Каталуния представя последния си проект “Пътища“ в компанията на фламенко танцьорката Карен Луго на сцената на Топлоцентрала