Артистичният старт на годината е повече от обещаващ и няма как да е иначе, след като за девети пореден път “Арт Старт“ ще представи най-новите имена, които да следим в българското съвременно изкуство. От 18 февруари до 16 март, галерия “Кредо Бонум“ и Гьоте-институт България отново обединяват сили, за да проследят актуалните тенденции, процеси и всичко, което вълнува младото поколение артисти в България.
Изложбата “Центробежни сили“, с куратор Весела Ножарова, се фокусира върху динамиката на локалната сцена, като представя автори, които учат, живеят и работят в България. По традиция художниците от ”младежката лига” на възраст под 35 години, ще имат възможност да покажат своите произведения в различни медии (живопис, рисунка, скулптура, видео, фотография и инсталация), а селекцията от автори тази година включва Александър Габровски, Антония Аврамова, Драгана Павловска, Ира Живкова, Катрин Кочорапова, Миа Новакова, Петра Димитрова, Радослав Ангелов, Ралица Георгиева, Самуил Велев, Стефан Домузов и Страхил Пенев.
Автор: Радослав Ангелов
Организаторите споделят, че през последното десетилетие българската артистична сцена е претърпяла значителни промени – появили са се повече възможности за подкрепа на младите художници, образованието в сферата на изкуството е по-разнообразно и ориентирано към развитието на артистите, а пазарът проявява все по-голям интерес към творбите им. Тези процеси са видими и ако върнем лентата назад в изданията на “Арт Старт“ – сред авторите представени в изложбите през последното десетилетие ще разпознаем много утвърдени вече имена като Мария Налбантова, Радостина Седевчев, Мартин Атнасов, София Грънчарова, Мартиан Табаков, Севда Семер, Теодор Генов, Елена Назърова, Мич Брезунек и редица други.
Автор: Петра Димитрова
Проектът не спира да се развива и за девет години успя да се наложи като ключова платформа за дискусии и обмен на идеи, която дава възможност да се проследи актуалните тенденции в съвременното българско изкуство и да открием нови любими автори сред новото поколение артисти. През 2025 година “Арт Старт“ ще включи в програмата си и международен образователен модул – училище за художници. Чрез лекции и практически работилници младите автори ще могат да надградят професионалните си умения и да подобрят възможностите си за реализация. Партньори в образователната програма са Гьоте-институт България и унгарския културен институт “Лист“.
Ето кои артисти да следим през 2025 година:
Александър Габровски / @aleksandar_gabrovskiАлександър Габровски е роден през 2002 г. във Варна. Определя себе си като “интерсловесен артист“ и “автор на теорията за невидимите машини“. Учи в Университета по приложни изкуства във Виена, където интегрира свои стихотворения във визуален формат и експериментира с живо и въплътено слово в редица пърформанси. Неговият творчески свят циркулира около теми като магията, конспирацията и космологията, а обитателите му често са призраци, хвърчипляски и ангели без лица. През 2021 г. той издава стихосбирката си “И скакалците сънуват“ с издателска къща “Жанет 45“.
Антония Аврамова / @coldd_ddesertАнтония Аврамова е родена през 2000 г. в Пловдив. Интересът ѝ към традиционния колаж започва през 2021 г., а асамблажът е новото направление, в което иска да се развива и да разширява артистичните си хоризонти. В момента е студент със специалност “Графичен дизайн“.
Драгана Павловска / @dacchhaДрагана Павловска е родена през 1996 г. във Виница, Северна Македония. Тя е художник, чиято творческа практика е насочена основно към живописта. Работи с реалистичен подход, съчетан с фантастични елементи, като поставя акцент върху образа в изследването на човешкото състояние. Завършва катедра “Живопис“ в НХА през 2020 г. в класа на проф. Андрей Даниел. В момента живее и работи в София.
Ира Живкова / @irarz.artIra RZ е родена през 1999 г. в София. Тя е текстилен художник. Завършва бакалавърска степен в специалност “Текстил - изкуство и дизайн“ и магистърска в “Текстилен дизайн“ в НХА, София. Като текстилна художничка, тя не само владее техническите тънкости на занаята, но и проявява изострена чувствителност към историите, вплетени в текстури и цветове. Ира споделя, че черпи вдъхновение от ежедневието, личните преживявания, природата и богатството на човешките взаимоотношения.

Катрин Кочорапова /
@katrin_droolsКатрин Кочорапова е родена през 1999 г. в София. Тя е илюстратор и графичен дизайнер на свободна практика. Работата ѝ основно се концентрира над едиториал илюстрация и независимите издания, като обича да експериментира с разнообразни медии като мюрали и анимация. Изразността ѝ набляга на иронията, хумора и цветността на живота, като в бъдеще цели да издава последователни авторски книги. През 2023 г. завършва Националната художествена академия в София със специалност “Дизайн на порцелан и стъкло“, а сега продължава магистърската си степен с “Илюстрация“. Живее и работи в София.

Миа Новакова / @mia.novak0vaМиа е родена 1995 г. в Пловдив. Работи като независим визуален артист в сферата на фотографията и колажа. Техниките ѝ често включват слоеве и прозрачности, които наподобяват начина, по който спомените и сънищата се наслагват и взаимодействат в човешкото съзнание. Чрез произведенията си Миа се опитва да създаде връзка между зрителя и тези невидими измерения. През 2022 г. завършва магистърска степен в специалност “Фотография“ в АМТИИ. През януари 2024 в “Галерията“ в Пловдив се състои нейна първа самостоятелна изложба – “Porch Collapse”.

Петра Димитрова / @petradimitrovaПетра Димитрова е родена през 1996 г. във Варна. През 2021 г. завършва специалност “Живопис“ в Националната художествена академия в класа на проф. Ивайло Мирчев и Десислава Минчева. От юли 2024 г. е редовен докторант към Факултета по науки за образованието и изкуствата, докторска програма “Методика на обучението по изобразително изкуство“. Произведенията ѝ са със социална насоченост, представяйки сюжети и проблематики от действителността, като авторката се вълнува също и от апокалиптичния и пост-апокалиптичния сюрреализъм. Има участия в пленер и изложби в Германия и е носител на няколко награди.

Радослав Ангелов / @rados.artosРадослав Ангелов е роден през 1996 г. в Добрич, където завършва езикова гимназия “Гео Милев“. Изкуството му има за цел да обърне вниманието към красотата на обикновените сцени и моменти в ежедневието. Силно повлиян от художници като Хоакин Сороя, Алфонс Му̀ха и Л. Алма-Тадема, Радослав използва предимно маслени бои, гваш и графит. Израснал в Североизточна България и крайбрежието, теми като зимнината, бита и Черноморието са на фокус в живописната му работа.
Ралица Георгиева / @ral.georgРалица Георгиева е български визуален артист, чийто фокус е работата с документални кадри, архивни материали и обекти. През 2024 г. завършва магистърска програма “Дигитални изкуства“ в Националната художествена академия в София. Изследването на човешката принадлежност е отправна точка в нейния творчески подход. В практиката си работи чрез средствата на видео, фотография, обекти, звук и инсталация.
Самуил Велев / @samuilvelevСамуил Велев е роден през 2000 г. в Петрич. През 2024 г. завършва специалност “Живопис“ в Националната художествена академия в София. Фокусът на неговия интерес е изследването на човешката същност чрез живописта, като комбинира традиционни и съвременни елементи в творбите си. Работата му често разглежда връзката междуфизическото и духовното, както и диалога между природата и изкуствените материали.
Стефан Домузов
Стефан Домузов е роден в 1997 г. в София. През 2024 г. завършва “Скулптура“ в НХА в София. Основен проблем в творчеството му е традиционното разбиране за скулптурна форма в контекста на съвременното фигуративно изкуство. Използва комбинация между традиционни скулптурни техники и дигитални технологии.
Страхил Пенев / @strahilpenevСтрахил Пенев е роден през 1993 г. в Пловдив. Работи в сферата на живописта. Интересува се от отрицанието, отнемането или скриването (negation) като функция в изграждането на наратив в изображението, както и мястото на фигурата в съвременната живопис. Участвал е в резиденции и групови изложби. През 2024 година реализира две самостоятелни изложби – “Бутам калта“ в галерия “ПУНТА“ и “REFRAIN” в галерия “L'Union de Paris“ в Пловдив.
“Арт Старт“ е в галерия “Кредо Бонум“ (ул. “Славянска“ 1) и Гьоте-институт България (ул. “Будапеща“ 1) между 18 февруари и 16 март.