На границата между съвременното изкуство и антропологията проектът на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли изследва деликатната и често болезнена тема за хранителните разстройства, пречупена през призмата на японското общество. Изложбата “Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник“, която можем да видим в галерия “Синтезис“ до 24 юни, не се ограничава до спецификите на японската култура, а отправя поглед към универсалните, дълбоко лични истории, които ни приканват да потърсим корените на собствената си връзка с храната.
Храненето никога не е просто механична дейност. То може да бъде източник на удоволствие или инструмент за контрол над телата ни, начин за свързване с другите, източник на утеха или на тревога. Подходът ни към храната обединява множество аспекти и е дълбоко преплетен с нашите емоции, социална и семейна история. Но къде се крият корените на тази сложна връзка?

Като дете Лонгли страда от наднормено тегло. Балансирайки на ръба между контрола и удоволствието, връзката ѝ с храната остава белязана от призраците на тези детски спомени, които дълбоко оформят начина, по който човек възприема себе си. Тя споделя, че винаги е искала да работи по темата за хранителните разстройства, но извън контекста на собствената си култура, което да ѝ даде необходимата дистанция и обективния поглед на страничния наблюдател. Така избира Япония – страна, в която храната е издигната в култ и място, на което хората са готови да пропътуват хиляди километри, само за да опитат дадено ястие.

По време на няколко артистични резиденции в Япония Лонгли провежда интервюта с хора на различна възраст, някои от които страдат от хранителни разстройства, за тяхното отношение към храната и тялото. Така научава как Юки постепенно потъва в анорексията, докато стига дотам, че може да преглъща само течности; защо Рен намира защита от външния свят благодарение на “бенто“ кутиите, грижливо приготвяни от майка ѝ; как Кеничи реагира, след като общинските власти го категоризират като „метабо“, след измерване на обиколката на талията му; успява ли Мина да възстанови връзката с липсващата ѝ майка, докато готви заедно с братята си; или как Рика пази в тайна булимията си в продължение на повече от двадесет години.
Лонгли не само записва историите на тези хора, но и ги кани да онагледят връзката си с храната с помощта на фотоапарат за еднократна употреба. Този подход е избран умишлено, тъй като не позволява никакъв контрол върху заснетите фотографии, което контрастира с привидното съвършенство на изображенията, споделяни в социалните мрежи. Резултатът е истински автентична и “свежа“ фотография, а изображенията поразяват със своята искреност.


В своето антропологично изследване Лонгли обръща специално внимание на историята и културното отваряне на японското общество след Втората световна война, когато за първи път навлизат думи като "диета" и "стрес". Докато в традиционната култура образът на жената е свързан с по-закръглени форми, то в модерна Япония представите за красота често са натоварени с нереалистични очаквания към младите момичета.

Едноименната фотокнига, чието първо издание авторката публикува в лимитиран тираж през 2018 г., бързо се изчерпва и получава широко признание, както и номинации за няколко награди, сред които Luma Rencontres Dummy Book Award и Kassel Dummy Award. Новото издание на книгата, публикувано наскоро от японското издателство Three Books, ще може да бъде закупено по време на изложбата от касата на магазин “Фотосинтезис“.
Това е третото гостуване на Катрин Лонгли в България. През 2013 г. нейни фотографски експерименти са представени в изложбата “Пластове“, част от Месеца на фотографията в галериите на “Червената къща – център за култура и дебат“. През следващата година проектът ѝ “2 PM“ е включен от кураторката Надежда Павлова в изложбата “Селфика“, показана в пространството на Експо Баня София като част от програмата на Месеца на фотографията 2014.

В съпътстващата програма ще видим:
16 май, (петък), 18:30 ч.
To tell my real intensions I want to make books – представяне на фотокниги на Катрин Лонгли
17 май, (събота), 16:00 ч.
Европейска нощ на музеите, тур в изложбата с Катрин Лонгли
29 май, (четвъртък), 20:00
Прожекция на шведския игрален филм ”Моята слаба сестра”(My Skinny Sister), реж. Сана Ленкен, в кино Одеон;
30 май, (петък), 18:30 ч.
Премиера на книгата ”Образ и патологии днес“ на Ванина Микели-Рехтман (Espace Analytique – Paris), издателство Асоциация ”Българско психоаналитично пространство“, с участието на авторката, в СУ ”Св. Климент Охридски“
12 юни, (четвъртък), 18:30 ч.
”Хранителните разстройства - между образа на страданието и образа на идеала“– лекция на доц. Диана Циркова, психоаналитик, преподавател по клинична психология в Бургаски свободен университет
24 юни, (вторник), 17:00 – 20:00
Библиотека Фотосинтезис: Фокус – Feast for the Eyes
24 юли, (четвъртък), 18:30 ч.
Закриване на изложбата – японска мисо супа за публиката, приготвена от Катрин Лонгли
Изложбата ”Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник“ може да бъде видяна до 24 юли в галерия “Синтезис“.