Четири години след като отвори врати, One Book Bookstore (ул. “Върбица” 8 в София) се преобрази в курирана книжарница с подбрани заглавия от малки български независими издателства. По този повод стартираме съвместна рубрика, в която всеки месец ще свързваме избрани заглавия от нейния каталог с темите в броя. През март Дани Радичков представя три книги, които намират пресечната точка на литературата и киното и ни показват как тези две изкуства се преплитат, допълват и вдъхновяват взаимно.

Фабиан. Историята на един моралист
Автор: Ерих Кестнер Издателство: “Нике”
Цензурирана, забранявана, изгаряна, това е единствената толкова по-различна книга на обичания от цял свят и познат от цял свят като детски автор Ерих Кестнер. Неговият Фабиан се превръща в силно политически зареден манифест на писателя. Берлин след 1929 г. Време, в което публичните домове са ателиета на художници, а нацистите се нахвърлят върху обикновените граждани по улиците. Животът кипи и не обръща внимание, че обществото корозира. Докато все още има работа, Якоб Фабиан се труди през деня и посещава скритите заведения на града през нощта. Той се опитва да запази себе си и своите идеали в лабиринта на големия град, но градът се извива и върти като в трескав сън, а политическата реалност на бъдещите световни катаклизми причаква зад всеки ъгъл. Книгата е филмирана през 2021 г. от режисьора Доминик Граф, номиниран за “Златна мечка” в същата година.

Мъртвата Брюге
Автор: Жорж Роденбах Издателство: СОНМ
“В това страстно изследване си поставихме за цел най-вече да обговорим един Град – Брюге – като главна героиня, свързана с душевните ни състояния, която съветва, разубеждава, подтиква към действие. Тази предпочетена от нас Брюге в действителност се явява почти като човешко същество. И упражнява огромно влияние върху своите обитатели. Тя ги оформя според своите обичаи и по волята на своите камбани. Ето какво се стремим да внушим: че Градът предопределя действието; че градските пейзажи вече не са само фон като произволно избрани разказни сюжети, а са свързани със самия феномен книга”, пише Жорж Роденбах за книгата си от края на XIX век. Внимание, белгийски символист! Ще рече мрак и видения и някои нерадостни мисли. Книгата е филмирана няколко пъти – през 1980 и 1981 г., но по-интересната история е, че се смята, че тя е основното вдъхновение за друга книга, която от своя страна ще вдъхнови Алфред Хичкок, за да направи “Вертиго”.

Привързаният балон
Автор: Йордан Радичков Издателство: “Нике”
Има няколко филма в българската история с култов статус и едно от първите места безспорно се заема от лентата на Бинка Желязкова “Привързаният балон”. Забранен за няколко десетилетия, създал проблеми и въпроси, купен за разпространение в Щатите, филмът по едноименната новела на Йордан Радичков създава доста работа на режима в България преди 1989 г. В книгата освен историята на баражния балон са поместени и текстовете, които вдъхновяват Зако Хеския и Христо Христов – “Горещо пладне” и “Последно лято”. Хеския се превръща в един от първите български режисьори, поканени да участват на фестивала в Кан, той отива там именно с този филм за едно дете и един изчезнал влак. Христо Христов пък взима един от най-красивите текстове на Радичков, който разказва за изселването на родното му село Калиманица, като в главната роля тук влиза Григор Вачков. Филмът на Христов също е считан за една от култовите класики в българското кино.