И с просто око се вижда, че през последните близо 15 години детската литература започна да заема все по-значимо място в асортимента на книжарниците. Изданията станаха по-привлекателни, все по-добре оформени, с красиви илюстрации и корици, които примамват окото и въпреки често по-високата им цена, те са сред предпочитаните подаръци или покупки за много от родителите на по-малки деца. Появиха се и много повече български такива.
Данните на Националния статистически институт за 2022 г. показват, че покачване действително има издадената художествена литература за деца и юноши се увеличава с 23% спрямо предходната година, а делът на децата, които са лишени от книги у дома по финансови причини намалява от 18,1 на 16%. Това е важно, защото международно изследване на уменията за четене PIRLS 2021 например показва, че по-големите шансове за развитие на едно дете до голяма степен зависят от достъпа до книги у дома – най-добрият случай е средно над 100 книги, от които над 25 да са детска литература. И все пак последното изследване на PISA за уменията на 15-годишните ученици у нас разбуни доста духове. Част от неговите данни показаха, че четенето на книги е привлекателно за по-малко от 15% от тийнейджърите, а почти половината от анкетираните не могат да извличат информация от дълги текстове и да правят изводи от прочетеното. Връщайки се към началото на този параграф, търсим обяснение на ситуацията с три от жените с най-голям успех сред детската читателска аудитория у нас.
Катя Антонова, фотограф: Боряна Пандова
Разговаряме с Катя Антонова – един от основателите на издателство „Рибка“ и автор на книгите „Двете кралства“, както и поредиците „Какво значи да си“, „Седмицата на мишлето“ и „Феята от захарницата“. През 2013 г. излиза дебютната едноименна книга на издателство “Рибка”. Нейният първи тираж от 500 броя е отпечатан изцяло “на зелено” със събрани средства от читателите. Това прокарва един съвсем нов модел в книгоиздаването на детската литература в България. Повече за тенденциите и промените в издаването на детски книги разкава Катя Антонова:
Как си обяснявате големия скок, който се случи в издаването на детска литература през последните 10-15 години. На какво се дължи?
Скокът в издаването на детски книги се наблюдава не през последните 15, а през последните 8-9 години. Причината да създадем издателство „Рибка“ преди 11 години беше драматичната липса на съвременни артистични детски книги. В онзи момент на мнозина това начинание се струваше обречено. Трябваха ни няколко години, за да докажем, че публика за такива книги има и никак не е малка. Проправихме нов път в книгоиздаването – костваше ни усилия и жертви, но сме горди и щастливи от резултата.
“Рибка” – първата книга на издателство “Рибка”
Какво се промени за този период не само количествено, но и качествено в тази сфера у нас?
Случи се това, че летвата доста се вдигна. Хората започнаха да оценяват работата, вложена в една детска книга. Станаха и много по-взискателни към качеството. С две думи – има. развитие. А развитие има, защото има достатъчно предлагане и търсене.
Скокът в издаването на детска литература обаче не съответства на статистиките, че децата в наши дни четат все по-малко книги. Откъде идва това несъответствие?
Нямам представа на какво се обляга тази статистика. Моите впечатления са, че децата все повече четат. Когато става въпрос за роман от серията „Феята от захарницата“, виждам какдецата предпочитат книгата пред екрана и пред всяко друго занимание. От учители, библиотекари и родители най-често чуваме следното: „Тези книги карат децата да четат.“ За мен като издател и автор няма по-голяма радост от тази обратна връзка. Ще си позволя да цитирам и една майка, която преди няколко дни ми каза следното: „Днес е пълно с книги с прекрасни илюстрации и никакъв смисъл.“ За съжаление, все още твърде много колеги гледат на книгата като на продукт. Или като на средство за задоволяване на творческо его. Убедена съм, че когато работиш по детска книга, трябва през цялото време да си представяш дете. Не колеги, критици, награди и аплодисменти. Не продажби, статистики и пазари. Не! Докато работиш по детска книга, трябва да виждаш само и единствено децата.
"Боабаба" , част от поредицата “Феята от захарницата”, издателство “Рибка”
Какви теми започнаха да намират все повече място в изданията за деца у нас и кои все още не са достатъчно добре застъпени?
Книгите, които липсват в България (а и по света) са така наречените „тъжни книги“. Много се страхуваме да не разстроим децата, да не ги разплачем. Смятам, че това никак не е реднои липсата на такива книги е в ущърб на децата. „Тъжните книги“ учат на съпричастност, на милосърдие. Убедена съм, че децата имат капацитета да обработят подобни теми и да гиинтегрират по здравословен начин в ценностната си система.
"Какво значи да си силен", издателство "Рибка"
Какви са впечатленията ви от срещите с децата. Какви истории или герои се харесват най-много на децата и влияят ли дадени обстоятелства на предпочитанията им?
Децата харесват книги, които проявяват разбиране към тях. Децата са почитатели на автентичността, на истината. Когато работим за деца, трябва да внимаваме никога да не ги подценяваме, но и да не ги надценяваме. Българските автори сякаш имаме проблем с напипването на тази златна среда. Децата обичат книги, създадени от хора, които обичат деца.
Кои са изданията или авторите, които все още ви липсват по рафтовете за детска литература в българските книжарници?
Постоянно се издават нови и нови автори, спокойна съм в това отношение. Единадесет години по-късно вече съм спокойна, че в България има впечатляващо разнообразие от чудесни детски книги.
"Двете кралства", издателство "Рибка"
Добри издателски или образователни практики, които сте срещали в тази посока и ви се иска да видите приложени по-масово у нас?
Повечето покани, които получавам от училища в цяла България, са всъщност инициирани от деца. Учителите откликват, съдействат, вълнуват се заедно със своите ученици. Смятам,че това е една чудесна практика – да подкрепяме връзката на децата с любимите им книги.
ПОВЕЧЕ ЗА КНИГИТЕ НА ИЗДАТЕЛСТВО ”РИБКА” ЩЕ ОТКРИЕТЕ НА RIBKA-PUBLISHING.BG.
ВИЖ ОЩЕ ОТ ПОРЕДИЦАТА С ПЕТЯ КОКУДЕВА И ЗОРИЦА ХРИСТОВА.