Международният форум за съвременно изкуство, дизайн, илюстрация и анимация с фокус върху създаването на визуални истории с герои и персонажи PICTOPLASMA е основан още през 1999 г. от Питър Талер и Ларс Данике в Берлин и оттогава насам се провежда всяка година под формата на фестивал и конференция в Берлин, която през годините се развива като партньор на подобни събития в цял свят. Фокусът е т.нар. character design – направление в съвременното изкуство, дизайн и анимация, занимаващо се с изграждането на герои – от вдъхновението, през изработката на психологически и физически образи, до разказването на истории.
За първото гостуване на платформата в България PICTOPLASMA x Bulgaria организаторите му от сдружение StandArt канят художници, дизайнери, аниматори и разнообразни артисти, за да трансформират алтернативното пространство за култура ReBonkers във Варна.
Автор: Никола Радулович
През август българският клон на изданието обяви отворена покана за различни творци, чиито творби ще бъдат оценявани от жури в състав Питър Талер, Ивайло Христова, Калина Христова и Ралица Герасимова. Селекция от изпратени работи ще бъде включена в групова изложба, която ще бъде част от програмата на двудневния форум, който ще се проведе на 23 и 24 септември във Варна и ще изкуши хората на изкуството и неговите ценители с лекции, дискусии, творчески работилници и подбрани анимационни прожекции от изданията на PICTOPLASMA Berlin от миналата и тази година. За да не се почувства столицата засегната от преноса на изкуство към Черноморието, събитието ще има специално продължение и в София, където домакин на изложбата от 2 до 13 октомври ще бъде UniCredit Studio.
Форумът в морския град ще ни срещне със селекция от български дизайнери и артисти, които ще разкажат що е то character design в различните му арт проявления, ще покажат своите техники и практики и ще експериментират заедно с участниците в работилници за улично изкуство, нашивки с пачуърк и бродерия, илюстрация в колаборация и изработка на играчки от хартия до stop motion анимация.
Автор: Рин Ямамура
Първият ден е отреден за лекции. Те ще започнат с анимираните създания и експериментални дигитални светове, създадени от арт директора и визуален артист Никола Радулович, който два пъти е бил част от официалната селекция на PICTOPLASMA в Берлин. След това ще се пренесем в театъра и куклената сценография с помощта на театралния дизайнер и сценограф от Япония – Рин Ямамура, която от години живее и твори в България и е позната не само със своите постановки, но и книги, улични пърформанси и инсталации.
Автор: Калоян Илиев - Кокимото
След това предстои и разговор със съвременния визуален артист Калоян Илиев - Кокимото за неговите любопитни герои, често обитаващи необичайни, манипулирани реалности. Кокимото е реализирал над 35 самостоятелни изложби във Варна, Пловдив, София, Белгия и Дания. Участвал е в над 190 общи изложби, фестивали за съвременно изкуство, ануалета, биеналета и триеналета на рисунката, графиката и колажа в целия свят.
Автор: Иван Попов – Заека
По-късно фокусът отново ще се върне към анимация Иван Попов – Заека, който е режисьор и творчески директор, който над 20 години работи в сферите на анимацията и рекламата. Aвтор е на късометражни филми, видео инсталации и визуални ефекти за музикални клипове и танцови спектакли. Режисирал е над 100 анимационни видеа. През 2013 г. Иван основава ROBO Lab, което постепенно се превръща в едно от водещите студиа за анимация и пост-продукция на българския пазар.
Автор: Алина Папазова
Последната среща за деня ще е с Алина Папазова, която има какво да разкаже за своите експерименти в областта на керамиката и илюстрацията, както и много други форми на изкуството, повлияни от различни култури, които често претворява по забавен и комичен начин.
Вторият ден ще бъде посветен на по-интимен формат и експерименти с общо четири творчески работилници, в които участниците ще могат да отделят време на своите собствени герои с различни техники и материали.
Автор: Kinderlist
Kinderlist, или Цветана Недева, която е истински виртуоз на хартията и умее да изкарва от нея всевъзможни форми, играчки, декори, декорации и фантазии, ще води работилница за изработка на движещи се играчки от хартия и stop motion анимация.
Виктория Георгиева - The Mouse
Визуалният артист Виктория Георгиева - The Mouse, позната със своите съвременни стенописи и стрийт арт намеси в градска среда, организира стрийт арт акция “Ах, морето”. В нея тя ще разкаже повече за изкуството на улицата и ще помогне на участниците да създадат плакати като част от една колективна творба, която ще украси улиците на Варна.
Автор: Ина Валентинова
Ина Валентинова ще вдене и забоде работилницата за DIY Нашивки, в която ще сподели опита си в сферата на текстилното изкуство и ще помогне на всеки участник да скицира свой дизайн за нашивка-кръпка, както и да я изработи чрез пачуърк и бродерия.
Междувременно участниците ще могат да работят на своите “характери“ с Калоян Илиев – Кокимото, както и да създадат творба заедно с него.
PICTOPLASMA x Bulgaria е на 23 и 24 септември в ReBonkers (Варна) и от 2 до 13 октомври в София.
Вижте повече на pictoplasma-bg.com, pictoplasmabg и pictoplasma_bg.