Странджанско село Кондолово събира музиканти от Иран, Франция, Турция, Гърция и България, които ще ни потопят в традиционната персийска музика, сакралните хармонии на алеви-бекташиите и каракачанските народни песни
На 6 септември в малкото странджанско село Кондолово се подготвя необичайно и екзотично музикално изживяване, което ще ни предложи досег с традиционната персийска музика, сакралните хармонии на алеви-бекташиите и каракачанските народни песни. Съчетанието между природните дадености и отдалеченост на локацията с извисяващата и съзерцателна музика обещава неповторими моменти.
Концертът ще се пренесе и в столицата на 10 септември, когато отново дуото Hamraaz (Хоршид Дадбех от Иран и Люси Льолорен от Франция) ще ни потопи в опияняващата красотата на традиционната персийската класическа музика, съчетана със съвременни аранжименти. Към тях и в двата концерта се присъединяват Зилан Йълдъз от Турция и Ирини Зогали от Гърция, за да забъркат заедно истински музикален коктейл от звънки ритми на танбур и тар, динамичен вопъл на арменски дудук и флейта, съчетани с дълбоките тонове на томбак и даф, и очарованието на уда.
Участие в събитията ще вземе и мултиинструменталистът, композитор и преподавател Вели Чаушев (саз), който ще ни даде възможност да се докоснем до свещената музика на алеви-бекташиите и звученето, съхранено през вековете, което продължава да бъде част от религиозните церемонии на затворената алевитска общност. Към него ще се присъедини съпругата му – Величка Чаушева с изпълнения на каракачански песни. Малко преди предстоящите концерти разговаряме с техния организатор Костадин Димов. Той се подвизава като странджанско-софийски музикален ентусиаст и градинар, който в свободното си време гледа все пак и да работи.
Дуото Hamraaz: Хоршид Дадбех от Иран и Люси Льолорен от Франция / фотограф: Carmen Reynolds
Кои са пазителите на тайната и как се роди идеята за концерта Secret Holders?
Идеята за концерта се роди бих казал на шега, извираща от любовта ми към персийската традиционна музика и уседналия ми начин на живот през последните години. Пред възможността да пътувам, за да се докосна до любимата ми музика на живо, предпочетох да я докарам там, където живея – в България. Освен това, по този начин българската публиката ще има възможността да се докосне до нещо непознато. Заглавието на концерта идва от името на дуото Hamraaz, което от фарси означава “Този, който пази тайната”. Пазителите на тайната са от една страна четири музикантки: оригиналният състав на Hamraaz – Хоршид Дадбех от Иран и Люси Льолорен от Франция, към които за концерта ще се присъединят Зилан Йълдъз от Турция и Ирини Зогали от Гърция. А от друга – Велѝ Чаушев, който ще открие концерта, споделяйки с нас тайна, която не е напускала досега затворените сакрални церемонии на Алевитите у нас и неговата съпруга Величка Чаушева, която ще се включи с изпълнения на каракачански песни.
Зилан Йълдъз, снимки: Hamraaz
Концертът обещава да ни поднесе съчетание между традиционна персийска музика и съвременни аранжименти. Какво да очакваме?
Концертът цели да представи по съвременен начин звученето на старинните мелодии, което по същество е модалната музика. Иранската класическа или традиционна музика разчита, както на импровизация, което е най-високата степен на майсторство, така и на древни композиции и се основава на поредица от модални гами и мелодии. Музиката на Иран стъпва на основата на радифа (Radif), който е колекция от стари мелодии, които са били предавани от майсторите на учениците през хилядолетията. Бих казал, че е жива и променяща се, тъй като всяко следващо поколение внася по частица от себе си, своята интерпретация. Поради това, тя много по-често излиза от рамките и е възприемчива към навлизането на нехарактерни за персийската традиционна музика инструменти, основно такива познати ни от западната класическа музика. На този концерт освен класически за Иран музикални инструменти ще чуем арменски дудук и флейта. Радифът, впрочем, е част от нематериалното културно наследство на Юнеско.
Ирини Зогали, снимки: Hamraaz
Откъде идва Вашият интерес към тази музика?
Предполагам, че персийската музика отговори на нещо в мен, за което и аз самият не подозирах преди това. Когато казваме, че музиката говори на универсален език, това с пълна сила се отнася за персийската традиционна музика и забележителната ѝ способност да се докосва до дълбините на човешкото сърце, до болката на душата, която всички ние носим. Болка, която е и лек, стига да оставим съзнанието си да се носи като вълна в безбрежния океан, който е персийската музика и музиката въобще.
Разбира се, влечението ми към тази музика е свързано с по-просторния ми интерес към персийското изкуство и култура. Със сигурност пръст има и едно пътуване до Иран отпреди 6-7 години. Но всъщност, самата музика е за мен средство за пътуване. Нали сме пътешественици (смее се).
На концерта ще свирят две музикални формации. Ще ги представите ли накратко?
Hamraaz, за които вече стана дума, ги събира Университетът на изкуствата Кодартс в Ротердам, Холандия. За да не влизам в отегчителни подробности за биографиите на артистите ще кажа само, че са много талантливи млади професионалисти. Велѝ Чаушев е музикант, композитор и педагог, който вероятно е по-известен с майсторството си на тамбура и съхранението и популяризирането на българския фолклор. Величка Чаушева е народна певица и преподавател.
Велѝ Чаушев, снимка: Величка Чаушева
Всъщност, концертите са два, а не един.
Да, точно така. Първият концерт ще се състои на 6 септември в Странджа, село Кондолово, а вторият в София – на 10 септември в "Сити Марк Център".
Защо село Кондолово? Каква е връзката между Странджа, Вас и персийската музика?
През 2019 година взех решението да се прибера и да остана да живея трайно в България. Моя дом намерих в село Кондолово. За персийската класическа музика е присъщо да се изпълнява в интимна обстановка и нерядко сред природата, поради което не беше толкова трудно да предположа, че Странджанската гора би била сполучливо място за осъществяването на такъв концерт под открито небе.
Можете ли да ни разкажете за някой от инструментите, които ще прозвучат на сцената?
Има какво да се каже за всички инструменти, които ще видим и чуем на концертите. Все пак ще отлича иранския танбур. Това е струнен инструмент, първите сведения за който датират 3000г. пр. Хр. и е бил на практика непознат за света до 1980 г., когато иранският композитор и музикант Kaykhosro Pournazeri го популяризира с основаването на Shamss Ensemble.
Какво бихте казал на аудиторията за предстоящите концерти?
В противовес на всичко изложено до момента, все пак елате без очаквания. Оставете се на музиката.
Повече за Hamraaz ще откриете на lucielelaurain.com/hamraaz и @hamraaz_project
Билети за концерта в Кондолово могат да се намерят на bilet.bg, а за този в София в мрежата на Eventim и тук.
Защо прикриването на самоличността и лицето е основополагащ елемент от създаването на музика за някои артисти и какви са мотивите за това на “Пистамашина“ и MANASYt
Обещаващата българска група навлиза в “етап на рестарт” с предстоящия си миниалбум
Какво прави жанрът продължителен социален феномен и как той често влиза в ритъм с политическите сътресения у нас