Ако популярните обещания за новото начало през 2022 са включвали и повече нови книги в библиотеката, ето няколко интересни заглавия, с които да започнете годината.
Годината си тръгна, като всяка друга. Онези популярни обещания за новото начало при някои може да са включвали и повече нови книги в библиотеката, затова продължаваме да се оглеждаме за интересните заглавия в каталога на Booklover в съвместната ни рубрика “Между страниците” и ако не с друго, то може да започнете годината с някои от тях.
“БОМБЕТО” от Йордан Радичков
Издателство: “Нике”
Корица: София Попйорданова
“Бомбето” идва да ни напомни, че каквото и да правим, каквото и да се случва около нас, каквито и мисли и емоции да спохождат душите ни, край нас винаги се навъртат няколко безмълвни свидетели на всичко това, които остават единствено наблюдатели на събитията и техни неми съвременници. Като бомбето на един човек, което Радичков избира за свой герой, за да разкаже през неговия поглед, а не през този на различните му собственици, за историческите промени в България в един период, след който то бива заменено от каскета.
Това е първото самостоятелно издание на “Бомбето”, каквото то сякаш винаги е заслужавало, след като е оцеляло и преминало през бариерите на цензурата, въпреки критичността си си към историческите реалности преди 1989 г..
Книгата може да откриете ТУК.
"ИДЕЯТА ЗА ПРИРОДАТА" от Робин Джордж Колингут
Издателство: "Панорама"
Превод: Слава Янакиева
Робин Дж. Колингуд (1889 – 1943) заема съществено място в културата на XX в. "Идеята за природата" е публикувана за първи път през 1944 г. - година след смъртта му и допълва поредицата от негови трудове, които поставят силен отпечатък върху хуманитарното и социалното мислене на века, най-вече през неговата втора половина. Техният отзвук продължава да е актуален и до днес, като "Идеята за природата" играе специална роля в този процес. Проф. дфн Георги Каприев пише за него: "Изследването се фиксира върху три възлови периода от история на идеята за природата, условно наречени съответно „гръцки“, „ренесансов“ и „модерен“. Колингуд е обаче достатъчно прозорлив да предупреди, че финалът, поставен от него, не е окончателен. Че казаното е „само междинен отзив за историята на идеята за природата до настоящото време“ и предвижда последващ прогрес. Превръщането на този „последващ прогрес“ във факт неимоверно повишава ценността на „Идеята за природата“."
Книгата може да откриете ТУК.
"КНИГАТА КАТО ОБЕКТ" от Райчо Станев
Издателство: "Жанет 45"
Оформление: Райчо Станев
"МАЛКИ МЪЖЕ" от Луиза Мей Олкът
Издателство: "Сиела"
Превод: Росица Тодорова
Книгата може да откриете ТУК.
"ПЪТЕВОДИТЕЛ НА ХУБАВИТЕ МЕСТА" от Оля Стоянова и Живко Джаков
Издателство: "Жанет 45"
Оформление: Венета Атанасова
Оля Стоянова е поет, писател, журналист и драматург, който винаги внимава за малките жестове, обича да наблюдава как назряват конфликтите, да смесва жанровете и историите на ръба, както и да говори с ирония за драматични неща. Затова и зад гърба ѝ са няколко стихосбирки, сборник с разкази, сборник с пиеси, един роман, а след „Пътеводител на
дивите места“ (2011) сега идва ред и на "Пътеводител на хубавите места", в който заедно с Живко Джаков разглеждат хубавите места като пейзажи, пълни с истории, които съвсем не са "застрашени от откриване". Но освен местата в погледа им попадат и хората, които живеят на тях и "поддържат усещането, че светът е нормален и цял".
Книгата може да откриете ТУК.
“РЕЧНИКЪТ НА МАЛКИЯ АНДЕРСЕН” от Гонсало М. Тавареш
Издателство: “Точица"
Превод от португалски: Даринка Кирчева
Корица: Ясен Григоров
Малкият Андерсен решава, че не е доволен от определенията на думите в речника и решава да си създаде свой. Така например срещу комар записва: "Животно, на което му се вие свят и криволичи", а срещу зебра - "Това е зле направена шахматна дъска, която на всичко отгоре мърда и яде. Загубена работа". Освен този нов прочит на иначе тривиални за нас неща, както и красивите илюстрации, които го съпровождат, речникът ни кара, независимо от възрастта, да се огледаме около себе си и да опитаме да забравим познанията си, да изчистим натрупаното и да погледнем малко по-"детски" на света наоколо. Имаме нужда от това.
Книгата може да откриете ТУК.
"ФЕНОМЕНОЛОГИЯ" от Жан-Франсоа Лиотар
Издателство: СОНМ
Превод от френски: Тодорка Минева
Известният френски философ и теоретик на постмодернизма Жан-Франсоа Лиотар (1924 – 1998) пише, че "преди всичко (феноменологията) е била и си остава размишление за познанието, познание за познанието – и нейното прочуто „заскобяване“ се заключава най-напред в отказа от една култура, от една история, в подхващането отново на всяко знание, връщайки се към едно радикално не-знание." В това издание той проследява основните етапи от развитието на едно от най-важните течения във философското мислене на ХХ век и разглежда ключовите понятия във феноменологията, както и връзките ѝ с психологията, социологията и историята.
Книгата може да откриете ТУК.
"ЩЕ ИДА С ВАНЕСА" от Сеабстиан Косе и Мари Помпюи
Издателство: "Дакелче"
Илюстрации: Кераскоет
Превод от английски: Александър Маринов
Това е книга, която говори без думи и то по една от най-болезнените теми - за агресията и несправедливото отношение в училище. Вдъхновена от истински случай и единствено с картини, "Ще ида с Ванеса" потапя своите читатели сред чувствата за безпомощност и справедливост, които децата усещат. Ванеса е ново момиче в училище и лесна мишена за един от съучениците си, който решава да я нападне и заклейми с подигравки. Едно от момичетата обаче решава да застане на страната на добрината, справедливостта и приятелството и показва как малките добрини са в състояние да вдъхновят и променят цяло общество. Безмълвният разказ е заменен изцяло от илюстрациите на Кераскоет и вместо да търсим думите в него, откриваме дори сякаш повече без тях, а в края на книгата има и ръководство за деца, родителите и учители, които са се сбъсквали с несправедливо отношение - нещо, което за съжаление се превърна в "нормално" ежедневие, но не заслужава да бъде подминато като такова.
Книгата може да откриете ТУК.
“ЯСЕН ГЮЗЕЛЕВ” от Красимир Илиев
Издателство: “Рива”
Оформление: Чавдар Гюзелев
Илюстрациите на художника Ясен Гюзелев винаги са умеели да надграждат и дори да надминават по дълбочина текста. Затова и той създава образите към класики като “Името на розата”, стихотворенията на Франсоа Вийон, “Пинокио”, “Царицата на пчелите”, “Алиса в страната на чудесата”, “Алиса в огледалния свят”, “Сократ”, “Орфей и Евридика”, “Микеланджело” и “Дон Кихот”. Това издание разглежда в дълбочина неговото изкуство от началните му стъпки като творец до днес. В него е събрано богатството от визуален материал, но еднакво ценна е и подплатата, “пришита” към изображенията, които са разгледани в детайли и открехва вратата към творческия процес на художника чрез негови разкази за илюстрацията и развитието на идеите му като художник на книги.
Книгата може да откриете ТУК.
***
За тези и още много интересни заглавия за деца и възрастни посетете Booklover.bg, а видеорецензиите им следете в техния YouTube канал.
Освен от кураторския поглед в подбора и удобството да сте на един клик разстояние от книгите, които Booklover предлага, сайтът има и още един голям актив - рецензиите, които поръчва на различни журналисти, писатели, поети, преводачи, издатели или просто добре познати страстни читатели, които те записват във видео формат специално за Booklover. Затова и следенето на видеоканала им в YouTube е полезен навик, когато искате да спестите време в първите стъпки към дадено заглавие или пък просто имате нужда да сверите собствените си впечатления след прочитането му.
Няколко стихотворения от „Въображаеми градини“ – новата стихосбирка на Галина Николова
Писателката за детството сред библиотечните рафтове, четенето в бабиния двор и върха на белетристиката
Авторът на бестселъра “The Dawn of Everything” за митa за държавата като “необходимо зло”, произхода на неравенството и това как да променим бъдещето, започвайки от миналото.