Ако сте обиколили изложбите през последния месец в пространството СКЛАД в Пловдив, сигурно сте приключили тура с една от най-директните в посланието си работи – снимките на фотографа Бенедикт Партенхаймер от пътуването му в Китай, с което документира изключително сериозния проблем със замърсяването на въздуха в страната. Въпреки че правителство взе мерки, според изследвания на Китайския университет в Хонгконг, жертвите на мръсния въздух са 1,1 млн. души на година.
фотограф: Бенедикт Партенхаймер, кадър от Забранения град, Пекин
42-годишният Партенхаймер, роден в Мюнхен, учил в Мелбърн, работил като асистент на легендарния Ричард Аведън в Ню Йорк, а в момента жител на Берлин, не показва драматични ситуации или паника в обществото. Вместо това, стелещата се мъгла се превръща в минималистично изразно средство за него. В снимките му тя изглежда като було, зад което нормалният ритъм на живота изчезва от очите ни.
Всичко започва, когато е поканен от резиденцията на Swatch Art Peace Hotel в Шанхай да прекара пет месеца в града през 2014 г.. Реакциите, които вижда там, не са еднозначни. „Мисля, че отношението на околните към проблема със замърсяването варираше от човек до човек. Някои бяха загрижени, други тотално игнорираха случващото се.“
фотограф: Бенедикт Партенхаймер, кадър от река Хуангпу
“През юли тази година, когато имаше поредица от температурни рекорди, снимах из Алпите във връзка с нов проект, който също е свързан с климатичните промени и как те се отразяват на планините. Топенето на ледовете по планините и арктическите зони е едно от най-видимите последствия от затоплянето на Земята, но вместо този процес, реших да снимам това, в което са се превърнали – вода. В момента из Алпите има буквално стотици нови езера. Има нещо много красиво и много съзерцателно в тях, нещо, което напомня какво са били преди.“
Повече за фотографията му на www.benedikt-partenheimer.com