Лавинообразното навлизане на изкуствения интелект в зрителното ни поле превърна визуалните изкуства в занимание с допълнителна условност. Въпреки множеството първоначални притеснения на творците, всъщност се оказа, че онези, които са уверени в идеите си, виждат в това по-скоро нов инструмент и условие, а не заплаха. Все по-търсени и намирани са теми, засягащи малки общности. Колективите сякаш започнаха да изместват собствените имена. В анимацията пък има все повече международни инициативи за колаборации и копродукции, което е допълнителна врата за местните творци. В София се наблюдава и приятна гъстота на качествени изложби и публика, която не се поддава лесно на манипулации и е жадна за още. В търсене на още интересни тенденции, равносметка на изминалата и прогнози за следващата година потърсихме трима творци от различни сфери.
Познат както в сферата на скулптурата, инсталацията и звуковия обект, така и като артист и част от основателите на студио Belka и експерименталната група “KAKE?, Мартиан Табаков остави няколко запомнящи се следи през годината. Голямоформатната му скулптура “Обитател“ в Бизнес парк София се превъра в един от добрите примери за изкуство в градска среда у нас, а междувременно задно със студио Belka Табаков гостува в Музея на литературата и изкуството в Сараево. Друго важно за него събитие беше самостоятелната изложба “Преди музикалните инструменти“ в ReBonkers във Варна. В нея той успя да покаже пълния набор от своите музикални скулптури и успоредно с това направи серия от музикални изпълнения заедно с Георги Дончев, Росен Захариев и Валери Пашов.
Скулптурата “Обитател“ в Бизнес парк София
Децентрализация във визуалните изкуства
В последно време има развитие на малките общности в света на изобразителното изкуство. Не виждам фокусиране в конкретни фигури, които да репрезентират изкуството в световен мащаб. Мисля, че има някаква форма на децентрализация. Друго, което забелязвам, е завръщането на материята в изкуството. Художникът започва да излиза от измерението на нематериалните идеи и да се завръща към допира с реалните способи за създаване на творби. Според мен това е важно, защото макар и материалите и техниките да са същите, ние се променяме и нашият отпечатък е различен.
Бележитите събития
Значимо събитие за мен беше изложбата на Belka студио за звук и форма в независимото пространсво Studio44. Те от своя страна ще гостуват и при нас. Като част от екипа на Belka знам, че този тип обмен между независимите художествени пространства е много ценен и дава много възможности отвъд институциите. Страхотна изложба беше “Мястото като скулптура“ в галерия “Райко Алексиев“ – много мащабна и смела намеса от колегите скулптори. Друга много силна изложба беше “Неприродно“ в галерията на Гьоте институт. Разбира се, имаше и други изложби, които ми направиха впечатление. В интерес на истината в последно време има много качествени събития, които се случват и София положително се развива в сферата на изкуствата.
Самостоятелната изложба на Мартиан Табаков “Преди музикалните инструменти“ в ReBonkers във Варна
Прогнози за бъдещето
За да отговоря на това, трябва да обърна внимание на всичко останало. Изкуствата винаги са били свързани с благосъстоянието на една държава. За съжаление, обстоятелствата са се стекли така, че ние сме захвърлени във време, за което просто не сме подготвени. Предвид всички размирици в световен план, на никой не му е ясно до каква степен изобразителното изкуство ще намери място между всичко това. Не съм политически ориентиран художник, виждам как образът се превръща все повече и повече в бунт, а този бунт от своя страна се превръща в политически инструмент без съгласието, та дори без осъзнаването на автора. Тук говоря в световен план.
Тук е и моментът да изразя недоволството си от това свръхвнимание, отдадено на компютърно генерирания образ. Това се превърна в общочовешка мания. Ние сме обсебени от това да създаваме нещо ново всеки ден, независимо дали то е стойностно, само и само да е ново. Прогноза ми е трудно да дам, а и не знам до каква степен би било ползотворно. Знам, че изкуството е начин да задаваме въпроси към себе си и към обществото и това няма да се промени.
Студио Belka Табаков гостува в Музея на литературата и изкуството в Сараево
Мечти за утрешния ден и свят
Има нужда от покой. Някаква форма на покой, защото всичко изглежда твърде бързо. Вярвам, че има нужда да забравим някои от излишните придатъци в нашия живот. Би било прекрасно да се научим да живеем с по-малко и като общество да се откажем от това пренасищане и зависимост от материалното. Може това да звучи наивно и да е казвано много пъти, но е вярно и необходимо, за да може обществото ни да продължи напред.
Студиото за звук и форма BELKA ще има дни на отворените врати на 13 и 14 декември, в което ще бъдат представени творби на постоянните автори на пространството Мила Янева- Табакова, Мартиан Табаков, Валентина Шарра, Петър Сапунджиев, както и на гостуващите Мартин Пенев и Тодор Рабаджийски. По традиция група КАКЕ? ще свири на 13 декември, а на бара ще се предлага от специалното издание на бирата на групата.
Повече на @martiantabakov, @belkasoundandform и @kake_band_official