Пламена Петкова и Димитър Панайотов от подкаста “Ден” (den.fm) синтезират хаотичните новини на деня и помагат да поставим в перспектива случващото се около нас
Въпрос на възприятие
Пламена: Събитието, което остави отпечатък, е войната между Израел и Хамас в Ивицата Газа. За мен тя не получава достатъчно адекватно медийно отразяване в България. Това води до радикализация, страх, поляризация. От друга страна, мълчанието на знакови обществени фигури по въпроса е оглушително и оставя усещане за двуличност.
Димитър: За мен събитието, за което трябва да говорим повече, е развитието на изкуствения интелект. Макар софтуер като ChatGTP и Midjourney да бе пуснат за масова употреба през 2022 г. – именно през тази видяхме колко могъщи са тези инструменти и колко бързо навлязоха в нашия живот. Смята се, че тези технологии ще са най-голямата революция от индустриалната насам и скоростта, с която те се развиват, е плашеща. В момента на технологично ниво човечеството се намира на толкова бърза предавка, че развитието им е като снежна топка по стръмен склон. Създаваме ги по-бързо, отколкото можем да ги възприемем и, опасявам се – контролираме.
Бъдещето на медиите е в ръцете на читателите
Димитър: Поне по отношение на журналистиката видяхме, че ChatGTP все още не може да ни замести. Той се справя с редица задачи, но не и с предоставянето едновременно на достоверна и актуална информация. За нас все по-видим в световен и местен мащаб е въпросът, свързан с финансирането на медиите.
Особено на независимите такива и онези, които предлагат по-задълбочена журналистика. Такива медии се самофинансират изключително трудно поради ред причини. Това обаче е нещо, което сериозно трябва да ни притеснява, тъй като ги прави особено уязвими на външен натиск и контрол. Затова и се смята, че бъдещето е всъщност онова, което е било нормално в миналото – развитие на лоялна аудитория, която подкрепя медиите, които консумира – било то под формата на абонамент, ексклузивно съдържание, платени бюлетини, paywall система или дарения в платформи като Patreon и Stripe. Често комбинация от тях. Просто казано бъдещето на повечето медии е в ръцете на тяхната аудитория.
Може ли да се чуваме по-добре
Пламена: Мечтая за повече близост и разбирателство между хората. Тъжно ми е, че в последните три-четири години обществото ни е толкова разединено и се надявам да намерим как да си говорим един с друг извън социалните си балони и да се чуваме. Да успеем да видим човека, който стои зад страха, зад тежките думи и обвинения. Да разберем, че не е толкова различен и най-вероятно мечтае за сходни като нас неща.
От макро към микро
Димитър: Информационният поток в световен мащаб не само в тази, но и в последните няколко години, е повече от смразяващ. Намираме се в период на редица кризи, който идва след сравнително дълъг такъв на благоденствие. Отговорът за мен е да насочим вниманието си на микро ниво обществото, което ни обгражда, местните проблеми, пространствата, които обитаваме, приятелите, семейството. И да се опитваме с всички сили да направим средата, в която живеем, по-добра. Погледнато глобално, е капка в океана, но за някого може да е Всичко. Вярвам в максимата, че “спасиш ли един човек, спасяваш целия свят“.
Пламена: Намирам вяра и надежда в света около мен. Радвам се на всеки ден със сина ми и съпруга ми, опитвам се активно да забелязвам променящата се красота на природата около нас и да съм благодарна за това, което имам в този конкретен момент.
Виж още от годината на:
СОФИЯ ХУСЕЙН
ГАЛИН ПОПОВ
БЛАГОСЛАВ АТАНАСОВ
РАДИНА ГАНЧЕВА
МАРГАРИТА СТОЙКОВА
РЕНЕ ЙОШИДА
МАРГАРИТА ДОРОВСКА
ДИДО ПЕШЕВ
РЕНЕ ГЕОРГИЕВА