Няколко музиканти, организатори на фестивали и концерти, както и музикални журналисти, които движат родната джаз сцена напред, разказват какъв е джазът днес, каква е публиката му, къде го откриват, и кои са концертите, от които се зареждат с нови сили
Васил Хаджигрудев е контрабасист и композитор. Част от редица музикални проекти у нас и по света, един от създателите на мултижанровия колектив Horz (Сърбия) и фондация “Да бъде” (България). В соловият си албум “Секстет“ Хаджигрудев събира тромпетиста Росен Захариев, саксофонистите Димитър Льолев и Арнау Гарофе, барабаниста Борислав Петров, тромбониста Владислав Мичев и заедно го превръщат в един албумите, които ще останат като важен документ на времето си.
Днес джазът е… както винаги е бил – свобода, знание и майсторство.
Какви са днес предизвикателствата или предимствата да създавате и изпълнявате джаз?
Ние, музикантите, както и публиката сме презадоволени от информация. Преди година бяхме на почивка на място, на което се случи така, че в продължение на 3-4 дни не чухме нито една нота музика. Не само ние не пускахме, но и в заведенията, в които се хранехме, нямаше фонова музика. Тогава, вървейки, чухме отнякъде как репетира духов оркестър (очевидно аматьорски), който ни се стори като най-голямата магия, на която сме свидетели. Сякаш извършваха свещен ритуал. И това – само защото не бяхме облъчени ежесекундно с фонова музика навсякъде и по всяко време.
Колко зависими или свободни се чувствате от традициите в жанра?
Зависимостта е страхотно нещо. Все едно да попитате писател колко зависим се чувства от езика, на който пише. Е, да де! То традициите в него са едно от най-важните неща.
Публиката е най-близо, когато...
Когато споделя мнение. Независимо какво. И не само с аплодисменти.
Какво прави един концерт успешен или удовлетворителен?
Един концерт е успешен тогава, когато успееш да влезеш в състояние, в което съществуват само звуците и историята, която създаваме на сцената. Някои го наричат медитация.
Кои са местата, на които слушате музика на живо най-често?
Най-често слушам музика на живо на местата, на които свиря, и слушам изпълнители и артисти, които са след или преди нас на сцената.
Какви са най-актуалните ви музикални вдъхновения, последните ви открития в жанра?
С времето ставам все по-аналогов и се вдъхновявам от гласа, от вокала. От хора, които пеят и свирят на някой акустичен инструмент и създават вселени.
Защо прикриването на самоличността и лицето е основополагащ елемент от създаването на музика за някои артисти и какви са мотивите за това на “Пистамашина“ и MANASYt