Иван Хадживеликов е “човек от рекламата“, който едновременно с това е и опорен стълб в събитията, курирани от Stretch и осъществени и увековечени от Comet City. Сред по-големите такива бе гостуването на The Comet Is Coming (замесено заедно с Alarma Punk Jazz), а от съвсем пресните са априлското кацане в София на британската пост-пънк джаз формация с гръцки корени Valia Calda, както и бутиковият концерт на Ash Walker Experience с участието и на местни музиканти в началото на юни тази година. На 17 август пък по покана на Stretch ще чуем Plumm и DJ Hen D, които откриват фестивла “48 часа Варуша юг”. Говорим си с Иван Хадживеликов за избухването на лондонската джаз сцена през последните години, носено най-вече от амбицията на афро-карибската диаспора, както и защо който търси, намира.
Днес джазът е.....
… същото, но с нови думи: споделено социално пространство, креативност, иновация, активен лайфстайл, ментално здраве. По-отворен и по-просмукан във и със десетки други течения. Жив е той, жив е.
Какво е специфичното при организирането на събитие с джаз изпълнители в сравнение с други жанрове?
Ако позволите заемка от вафлите, “може да съдържа следи от приятелство”. Дали тези хора са по-чувствителни, дали с Мария, партньорът ми от почти година в Comet City, ги глезим, не знам.
The Ash Walker Experience, фотограф: Иван Христов
Как си обяснявате интереса към джаза и устойчивостта му особено при фестивалите при липсата на пълнокръвна джаз сцена у нас и сравнително малкото места, на които той може да се слуша?
Конкретно в България – с масовата презумпция за безплатния му характер. Иначе хората си имат интернет и уши: който търси, намира.
Какви хора слушат джаз днес в България? Различна ли е публиката в сравнение с други жанрове или има някои интересни пресечни точки?
Леко подмладена и на места покриваща тази на хип-хоп и електронната сцени. Нормално, това все още са по-новите и развиващи се музики. Освен с “рапа”, отраснах и с алтернативния рок и метъла и това, че днес за масата номер едно е “средна хубост” банда с име като на тефтер, спечелила “Евровизия“, ме страхува.
The Comet Is Coming, фотограф: Боряна Пандова
Концерт, който сте организирали, и винаги ще си спомняте като особено и ключово за следващите ви идеи постижение?
The Comet Is Coming миналата година. На първия им “мой” лайв през 2016 г. бяха около 100 човека и си обещах следващия път да са по пет. Оказаха се почти по десет. Гиг на ръба на разума, моят и на Цветан (“Аларма пънк джаз”). Но във вечер, в която наблизо свирят магнитите “Остава” и Руши, да разпродадеш по шевовете Sofia Live Club със спейс-пънк джаз трио, което едва си навил да дойде, на DIY, без стотинка от спонсор и институция, с топ звук и визия, с изпълнени всички изисквания на артистите… Tова никой не може да ти го отнеме. Никога. Плюс бекстейджа с Shabaka Hutchings, който пак за пет минути ми нахвърля какво ще се случи в следващите пет години, преди да излезе за дежурното стори с шакухачито си, този път от подземията на НДК. Някак повратен се оказва и юнският ни лайв с Cоmet City – The Ash Walker Experience със специалното участие на Митко Горчаков и чуден наш струнен квартет. Записахме и студийни лайв сесии, които, живот и здраве, като нищо да станат на малък чуден албум догодина.
Ако имахте неизчерпаеми възможности и избор, кого бихте поканили веднага?
SAULT, Little Simz и Michael Kiwanuka. Накуп, разбира се.
The Ash Walker Experience, фотограф: Иван Христов
Лондонската джаз сцена като че ли единствена създаде свой специфичен съвременен облик - какво можем да научим от нея и какво според Вас я откроява най-силно?
Тя избухна с усърдието и задружието си, носена най-вече от амбицията на афро-карибската диаспора. Сякаш никой друг не се интересуваше толкова от “джаза” и Лондон си го взе – в репетиционните, читалищата и училищата. После го върна, но на по-големи и по-посетени места, маскиран като какво ли не.
Предстоящо от Stretch: Plumm и DJ Hen D откриват фестивла “48 часа Варуша юг” на 17 август. Повече на @Stretch и @Comet City.
Виж още от поредицата с Мирослава Кацарова, Димитър Бодуров, Маргарита Борисова и Явор Ганчев, Васил Хаджигрудев, Васил Вутев, Цветан Цветанов и Арнау Гарофе Фарас.