Няколко музиканти, организатори на фестивали и концерти, както и музикални журналисти, които движат родната джаз сцена напред, разказват какъв е джазът днес, каква е публиката му, къде го откриват, и кои са концертите, от които се зареждат с нови сили
Барабанист и солов артист, познат още като Soulization, Васил Вутев е ритъм силата на безброй музикални проекти като Pyromania, Plastik HiFi, Dayo и успоредно с това барабанист в концертните състави на още много български и международни изпълнители. Дебютният му соло албум Holding Your Hand е онлайн, а през август ще свири с Арнау Гарофе Квинтет в Пловдив и Бургас. Говорим си с Васил Вутев за музиката, което те кара да оставиш егото настрана и коя е нейната най-чиста и откровена форма.
Днес джазът е… много по-различен от какъвто е бил през петдесетте години. В съвременния джаз вече можеш да чуеш влияния от много други стилове, създадени след него, като рок, хип хоп и други. Импровизацията, креативността и свободата на музикални изразни средства винаги остават на преден план, което го отличава от всякакви други жанрове. Какви са днес предизвикателствата или предимствата да създавате и изпълнявате джаз?
В изпълненията на живота свободата и доверието в останалите музиканти на сцената, вследствие на което всеки един път е различен, неповторим и несравним с предишния. Това е изживяване, което те освобождава да бъдеш на 100% себе си, оставяйки егото си настрана,търсейки музика в най-чистата и откровена форма.
Колко зависими или свободни се чувствате от традициите в жанра?
От самия теб зависи доколко искаш да се доближиш до традиционното и колко можеш да експериментираш, търсейки свой почерк, по -различен от традиционния.
Как и къде усещате публиката си най-близко?
Когато свириш в малко помещение, хората са близо до теб и са съпричастни, Усещат енергията на музикантите. Тогава с помощята на публиката могат да се постигнат много различни нива в изпълнението.
Какво прави един концерт успешен, удовлетворителен?
Най-важното е да изпитваш удоволствие и забавление от изпълнението и онова, което правиш,а не да се вглъбяваш всичко да звучи безгрешно.
Кои са местата, на които слушате музика на живо най-често?
Sofia Live Club и летните фестивали, а те никак не са малко вече.
Какви са най-актуалните Ви музикални вдъхновения, последните ви открития в жанра?
Трудно ми е да отговоря. Постоянно излиза прекалено много нова музика, която ме вдъхновява по един или друг начин, но съм забелязал, че свойството да влияят на музикалната ми креативност имат и много други неща в ежедневието като интересен разговор, нова напитка, кулинарен експеримент или просто да поплуваш в морето.
Как се информирате какво се случва на сцената?
Аз съм част от сцената и се информирам по естествен начин за новостите, които се случват на нея, но за обикновения почитател интернет пространството е най-големият приятел, тъй като България е малка или по-скоро един вид периферия и не много често идват чуждестранни изпълнители,на които можеш да се насладиш.
Видео проектът с изпълнения на живо на Soulization e в YouTube. Дебютният му соло албум Holding Your Hand е онлайн, а през август ще свири с Арнау Гарофе Квинтет в Пловдив и Бургас.
Защо прикриването на самоличността и лицето е основополагащ елемент от създаването на музика за някои артисти и какви са мотивите за това на “Пистамашина“ и MANASYt